Tek yönde saatte 70 bin yolcu

Tek yönde saatte 70 bin yolcu

İnşai faaliyetlerinin yüzde 91’i bitirilen ve ilk ray kaynağı bugün yapılan Pendik Tavşantepe- Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattında çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Eriştirme ve…

Karaismailoğlu, laflarını şöyle sürdürdü: “Metrolarla yalnızca havaalanlarını bağlamıyor rota üzerindeki istasyonlarla da semtlerimizi merkezlere bağlıyoruz. Bu çerçevede, ilk ray kaynağını yapmakta olduğumuz Pendik Tavşantepe- Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattımızda çalışmaları hızla devam ettiriyoruz. Bu hattımız, Sabiha Gökçen Havalimanı ile Kadıköy-Kartal-Pendik Metro Hattı arasında raylı sistem iletişimini devamlı sağlayacaktır.” Karaismailoğlu, 7.4 km uzunlukta olan ve 4 istasyonu bulunan bu hatta saatte tek doğrultuda 70 bin yolcunun rahat, süratli, tehlikesiz ve ekonomik olarak seyahat edebileceğini söyledi.

Tek yönde saatte 70 bin yolcu

EKONOMİK HASILAT

Karaismailoğlu, hattın tünel inşaatındaki kazıları bitirdiklerini, projenin tünel ve iç kaplama betonu imalatları ile beraber istasyon betonarme ve ince işlerinin devam ettiğini bildirdi. Demir yolu işleri ve elektromekanik imalatlarının da başladığını dile getiren Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi: “Bugüne kadar hattımızda 15 bin 970 metre tünel kazısı yaptık. 14 bin 536 metrelik ray kurulumu işinin yüzde 73’ü başka bir deyişle 10 bin 674 metresini tamamladık. Ve gizeme geldi ilk ray kaynağını başlatmaya. Proje değeri 2 milyar 369 milyon lira olan hattın inşai faaliyetlerde ilerlemesi yüzde 91, elektromekanik işlerde ilerleme ise yüzde 20 mevkisinde. Metromuzun bitirilmesiyle beraber, 2021-2045 senelerinde ekonomik hasılatlarımızın toplamı 181 milyon 297 bin Euro olacak.”

Karaismailoğlu, İstanbul’da, bakanlık tarafından inşa edilen ‘Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı’, ‘Bakırköy sahil İDO-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı’, ‘Başakşehir-Çam Sakura-Kayaşehir’, ‘Gayrettepe-Kağıthane-Kemerburgaz-İstanbul Havalimanı’, ‘Küçükçekmece Halkalı-Başakşehir-Arnavutkoy-İstanbul Havalimanı’ metro hatlarının imalinin devam ettiğini söyledi. Bu hatlara ek olarak ‘Altunizade-Ferah Semti-Çamlıca Raylı Sistem Hattı’ ile ‘Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Erişim ve Rekreasyon Mutasyon Projesi’ne de en kısa müddette başlanacağını dile getiren Karaismailoğlu, “İstanbul’un gereksinimleri her geçen gün çoğalıyor. İstanbul hizmet ister. Devlet usu, ileri görüşlülüğü ve tasarılı bir yaklaşımla İstanbul’u yarınlara yetersizsiz olarak hazırlamak bizim için çok ehemmiyetli” diye konuştu.