Tekirdağ'da kovanlara saldırı! 4 milyon arı öldü, ana arılar çalındı

Tekirdağ'da kovanlara saldırı! 4 milyon arı öldü, ana arılar çalındı

Tekirdağ'da, Namık Kemal Üniversitesi NKÜ Baytar Fakültesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın arı hastalıklarına son verilmesini kasteden projesi kapsamındaki kovanlara kimliği meçhul birey ya da bireylerce

NKÜ Baytar Fakültesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı takviyeli, arı hastalıklarına son verilmesi ve sıfır harabe projesi, Tekirdağ'da bir zaman evvel yaşama geçirildi. Proje kapsamında Şarköy ilçesine bağlı Uçmakdere Mahallesi'nde kurulan arı kovanlarına henüz kimliği tanımlanamayan birey ya da bireyler tarafından hasar verildi, 4 milyona yakın arı can verirken, arı ırkları da çalındı.

ARI MAHSULLERİNİN YÜKSEK NİTELİK YAPIMI HEDEFLENİYORDU

NKÜ Baytar Fakültesi Öğretim Azası Prof. Dr. Mustafa Necati Muz, kovanların bulunduğu alana büyük hasar verildiğini söyledi.

Çalışmanın yürütüldüğü alanda takribî 200 kovanın kullanılamaz hale geldiğini belirten Muz, "Takribî 4 milyona yakın telef edilerek, hastalıklara dayanıklı üstün arı ırkları da çalındı. Burada yerli ihtimallerle organik ilaç çiğ maddesi üretilmesi amaçlanıyordu. Arıların bazı hastalıklarını rehabilitasyon etmek ve insan sıhhatinde kullanılan arı mahsullerinin harabesiz ve yüksek nitelikte üretilmesi hedefleniyordu. Projeye 2016 senesinde bakanlığın yardımıyla başlamıştık. Trakya'nın değişik köylerinden bir araya gelen genetik üstün arılarımız vardı. 6 sene burada ıslah gayreti yaptık. Burada yalnızca bir hırsızlık yapılmadı. Bizim senelerdir biriktirdiğimiz genetik ırklar, projenin bilgileri de çalınmış oldu. Peteklere hasar verildiği için arılar can vermiş, kimileri kaçmış. Genetik materyal olan kovanlardan ana arılar çalındı" dedi.

Prof. Dr. Muz, Şarköy İlçe Jandarma Komutanlığı'na şikayette bulundu. Jandarma, hadiseyle alakalı soruşturma başlattı.