Teknik boşluk buldular: Rus askerleri Ukrayna'da savaşmayı reddediyor!

Teknik boşluk buldular: Rus askerleri Ukrayna'da savaşmayı reddediyor!

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sürerken çatışmaların başladığı ilk günlerden beri savaşmak istemeyen askerlerin haberleri medyaya yansımaya devam ediyor. Rus ordusu içindeki tedirginlik gelişirken

Nisan ayı başlarında, Rus ordusunun seçkin bir tugayının askerlerine Ukrayna'ya ikinci bir konuşlandırmaya hazırlanmaları söylendiğinde, askerler arasında fobi patlak verdi.

Barış zamanında Rusya'nın uzak doğusunda konuşlanan birlik, şubat ayı sonunda savaşın başlamasıyla ilk olarak Belarus'tan Ukrayna'ya girmiş ve Ukrayna güçleriyle şiddetli çatışmalar yaşamıştı.

Hakikat adını açıklamayan ve kendisine yalnızca Dmitri diyen bir Rus askeri “Kısa zaman içinde herkesin aynı fikirde olmadığı ve emri uygulamak istemediği anlaşıldı. Çoğumuz geri dönmek istemedik” dedi ve şu sansasyonel lafları sarf etti: "Aileme dönmek istiyorum ama bir tabutun içinde değil."Teknik boşluk buldular: Rus askerleri Ukraynada savaşmayı reddediyorRusya'da dağılan Putin ve savaş karşıtı hareket orduya da sızmaya başladı

"YAPACAKLARI BİR ŞEY YOKTU"

Dmitri sekiz dostuyla beraber komutanlarına işgale yine katılmayı yalanladığını söyledi. Genç asker gidişatı “Hiddetliydiler. Ancak yapabilecekleri fazla bir şey olmadığı için sonunda durgunlaştılar” diyerek özetledi.

Dmitri, kısa zaman sonra Ukrayna hududuna yakın bir Rus şehri olan Belgorod'a transfer edildi ve o zamandan beri burada görev yapıyor. “Orduda beş sene hizmet ettim. Haziranda kontratım bitiyor. Kalan zamanımı kullanacağım ve sonra buradan gideceğim” diyen Rus askeri "Utanacak bir şeyim yok. Resmi olarak bir savaş halinde değiliz, bu surattan beni gitmeye zorlayamazlardı.” diyerek verdiği kararı anlatıyor.

Dmitri'nin savaşmayı yalanlaması, Kremlin'in Ukrayna'ya resmi olarak savaş bülten etmeme kararının bir neticeyi olarak Rus ordusunun karşılaştığı bazı askeri güçlüklerin de altını çiziyor. Rusya, yakında dördüncü ayına girecek olan işgali “özel bir harekât” olarak tanımlamayı seçim ediyor.

Teknik boşluk buldular: Rus askerleri Ukraynada savaşmayı reddediyor
Rus askerlerine Rus avukatlar dayanakçı oluyor... Süreç ise düşünüldüğü kadar güç ilerlemiyor

AVUKATLAR YOL GÖSTERİYOR

Askerlere bu alternatifi sınamalarını öneri eden avukat Mihail Benyash, Rus askeri kaidelerine göre Ukrayna'da savaşmayı yalanlayan askerlerin görevden alınabileceğini ancak suçlanamayacağını söylüyor.

Benyash, "suratlarca" askerin, savaşa sevk edilmekten nasıl sakınabilecekleri mevzusunda öneri almak için takımıyla temasa geçtiğini söyledi. Aralarında Rusya'nın güneyindeki Krasnodar kentinden Ukrayna'ya gitmeyi yalanladığı için görevden alınan 12 ulusal muhafız da vardı.

Benyash, "Komutanlar, karşı çıkarlarsa askerlerini mapusla tehdit etmeye çalışıyor, ancak askerlere kolayca hayır diyebileceklerini söylüyoruz" diyen Benyash, savaşmayı yalanlayan askerlere müteveccih rastgele bir ceza davasından haberdar olmadığını da sözlerine ilave etti. "Bir asker Rus topraklarında savaşmayı yalanlarsa, ona karşı ceza davası başlatmak için legal bir destek yok."

Benyash, bu sebeple bir hayli asker, "vefat cihazına" girmek yerine kovulmayı veya nakledilmeyi seçim etti, dedi.

"BİZİMLE TARTIŞMADILAR DAHİ"

Dmitri'ninkine eş bir açıklama, nisan sonunda Ukrayna'da savaştıktan sonra ordudan ufalamaya karar veren 23 yaşındaki bir asker olan Sergey Bokov tarafından BBC'nin Rus servisine verildi. Bokov, "Komutanlarımız bizimle tartışmadı dahi zira ilk bölenler biz dokunulduk" dedi.

Rusya'nın askeri kanunlarına işaret eden Benyash, Rusya'nın geniş çaplı bir savaş bülten etmesi gidişatında askerlerin savaşmayı yalanlamasının daha güç olacağını söyledi. “Savaş zamanında kaideler tamamen değişiktir. O zaman yalanlamak çok daha ağır cezalar anlamına kazanç.”

Savaşmayı yalanlayan askerlerin bütün rakamı belirsizliğine gözetiyor, ancak bu cins hikâyeler askeri uzmanların ve batılı hükümetlerin Rusya'nın Ukrayna'daki en büyük manilerinden biri olduğunu söylüyor: Ciddi bir piyade eri kasveti.

Teknik boşluk buldular: Rus askerleri Ukraynada savaşmayı reddediyor Rus askerler görevleri yalanladıklarında komutanlarının çok müdahale edemediğini anlatıyor

Batılı yetkililere göre, Moskova başlangıçta ana kara muharebe güçlerinin takribî yüzde 80'ini – bu da 150 bin şahıs anlamına geliyor – şubat ayında savaşa soktu. Ancak lojistik meseleler, düşük moral ve hafife alınan Ukrayna direnişiyle karşı karşıya kalan bu orduya ehemmiyetli hasarlar verildi.

PARALI ASKERLER ÇÖZÜM OLACAK MI?

BBC'nin Rusça servisi tarafından yapılan bir araştırma, Rusya korunma bakanlığının istihdam web sitelerini boş kadrolarla doldurduğunu ve savaş tecrübeyi olmayan insanlara hasılatlı kısa vadeli kontratlarla orduya katılma fırsatları sunduğunu gösterdi. Hükümet tarafından işletilen bazı büyük işletmeler, personellerini orduya kaydoldurmaya çağıran mektuplar aldı.

Rusya ayrıca, Kremlin iletişimli Wagner grubundan savaşçıları konuşlandırarak, savaş gayretlerini desteklemek için paralı askerlere yöneldi.

Teknik boşluk buldular: Rus askerleri Ukraynada savaşmayı reddediyor Rusya, Ukrayna'da paralı Wagner askerlerini kullanıyor

Ancak analistler, gönüllü askerlerin ve paralı asker gruplarının, kısmi veya bütün ölçekli bir seferberliğin getireceği rakamlarla karşılaştırıldığında, yeni asker rakamında ehemmiyetli bir çoğalışa yol açmasının olası olmadığını söylüyor.