Tekstilcinin 'çek oyunu' iddiası

Tekstilcinin 'çek oyunu' iddiası

Ödemelerini çekle alan şirketleri yakından ilgilendiren eksantrik bir vaka soruşturma konusu oldu. Sahibi olduğu 5 mağaza ve e-ticaret platformları üzerinden ürün satan Ali D., tekstil ürünleri ürettirdiği

Eksantrik vaka geçen 20 Ağustos günü yaşandı. Uzun senelerdir tekstil atölyesi işleten Ayten Cinsk ve Mustafa Şahin, imal yaptıkları K. Otomotiv Tekstil işletmesinden 2.8 milyon lira alacaklı konuma geldi. İki ortak, ödemesini geciktiren şirkete karşı icra takibi başlatma karara aldı. Bu esnada şirket ortaklarından Ali D., Şahin’i aradı. Ali D., iki ortağı, çalıştığı özel bankanın Merter’teki şubesine çağırdı. Ali D., borcuna karşılık 810 bin liralık 20 Ağustos ödeme tarihli bir çek kesti. Dakikalar sonra, Ali D., iki ortağa “Sizi hayli mağdur ettik. Size 795 bin liralık bir çek daha vereceğim. Ancak kalan bakiye için bana azıcık müddet verin” diyerek ikinci çeki de kesti.

GÖREVLİLERLE GÖRÜŞTÜ

Banka şubesi içinde yapılan bu operasyon sonrası Ali D. çekleri iki ortağa verdi ve tahsilat makbuzunu aldı. İki ortak çeklerini aldıkları esnada Ali D., uzun senelerdir çalıştığı banka görevlileri ile birkaç görüşme yaptı. Bu görüşmelere iki ortak dahil olmadı. Ayten Cinsk, elindeki çekleri sırası ile vezneye verdi. Vezne görevlisi, miktarın yüksek olduğunu azıcık beklemeleri gerektiğini söyledi.

PARA KİŞİSEL HESABINA

İki ortak şube önünde beklemeye başlarken, Ali D. bankadan böldü. Dakikalar sonra iki ortak yine vezneye gitti. Vezne görevlisi, ödemenin hesaba yatırılacağını söyledi. İki ortak, olacaklardan habersiz şubeden böldü. Bu sırada Şahin, sık sık hesabını kontrol etti. Ancak hesaba para gelmediğini görünce iki ortak telaşlı bir şekilde yine bankaya gitti. Bu kez vezne görevlisinden aldıkları cevapla şok geçirdi. Görevli “Ali Bey, sizinle uyuştuğunu. Parayı da kendi kişisel hesabına yollamamızı istedi” dedi.

KAYITLAR İNCELENECEK

İki ortak banka görevlileri ile yaşadıkları münakaşa sonrası soluğu polis karakolunda aldı. Polislerin manipülasyonu ile Bakırköy Adliyesi’ne giden iki ortak, “dolandırıldık” diyerek şikâyetçi oldu. İki ortak verdikleri ifadelerde, Ali D.’nin yanı gizeme alakalı banka görevlilerinden de şikâyetçi oldu. Savcılık talimatı ile Ali D.’nin ifadesi alındı. Savcılık ayrıca, banka şubesinde hadisenin yaşandığı güne dair kamera kayıtlarını istedi. Konu ile alakalı telefonla eriştiğimiz Ali D., suallerimize karşılık, “Konuşmak istemiyorum” diyerek görüşmeyi sonlandırdı. Şube müdürü: U. K. ise “Konu yargıya taşınmış vaziyette” diyerek rastgele bir açıklamada bulunmak istemediğini söyledi.

'BANKAYI DOLANDIRDI'

Ayten Cinsk ile Mustafa Şahin’in avukatı Sezai Yıldırım ise “Müvekkillere yönelik eksantrik bir reyin oynanmış. Kuşkulu Ali D., yaptığı bu hücum ile borcunu ödemiş görünüyor. Ancak müvekkillere ödenen bir para yok. Ali D. temelinde bankayı dolandırmış oldu. Bizim muhatabımız bu düzeyde banka. Parayı bankadan arz edeceğiz. Çünkü paranın, müvekkillere ödendiğini gösteren ne bir kamera kaydı ne de hesaba transfer bilgisi var, Banka da bunu Ali D.’ye rücu edecektir. Bu hadisede, çıkar temin eden bazı şube çalışanlarının da hadiseye karıştığını düşünüyoruz” dedi.

ALACAKLILAR KAPIYA DAYANDI

Muhtelif işletmelere imal yaptıklarını ve 40 kadar çalışanlarını olduğunu belirten iki ortak “K. Tekstil ile 3 yıldır çalışıyorduk. Önceki ödemelerimizi aldık. Son birkaç aydır para alamadık. 2.8 milyon liralık alacağımız birikti. O gün almayı beklediğimiz 1.6 milyon lira ile alacaklılarımıza borçlarımızı ödemeyi tasarlıyorduk. Ancak o vaka başımıza gelince çok güç vaziyette kaldık. Kimi alacaklılar kapıya geldi. Vefat tehditleri bile aldık” diye konuştu.

Borsada kvaka operasyon ve düşük komisyon için tıklayın