Telefona yüklerken dikkat... Kaldırmak mümkün değil! Hem paranızı alıyor hem de yasa dışı faaliyetlere sokuyorlar

Telefona yüklerken dikkat... Kaldırmak mümkün değil! Hem paranızı alıyor hem de yasa dışı faaliyetlere sokuyorlar

Dünyanın en popüler uygulamalarından WhatsApp kullananlar için dikkat edilmesi gereken yeni bir versiyon keşfedildi. FMWhatsapp versiyonu ile makine sahibine fiyatlı azalıklar verebiliyor hem de kullanıcılar

Dünyanın en çok kullanılan iletileşme platformu olmasına rağmen WhatsApp her gün yeni bir meseleyle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Son olarak WhatsApp iletileşme platformunun makûs emelli bir versiyonu keşfedildi: FMWhatsapp. Uygulama kapsamında kullanıcı arkadaşı versiyon arayanlar, resmi versiyondan daha fazla alternatife sahip öbür versiyonları indirme yoluna gidiyor. Bu da makûs neticeleri birliktesi getiriyor. Kullanıcıların bu versiyonlara alakasından dolayı makûs emelli kod dağıtan dolandırıcılar ortaya çıkıyor. 

YASA DIŞI FAALİYETLERE KADAR ZORLUYOR

FMWhatsapp modunu indirenler yalnızca bir versiyon indirdiğini düşünse de çok büyük problemlere neden olacak bir düzeyin ilk adımını atmış oluyor. Versiyonda Triada Truva Atı bir arabulucu görevi görüyor. 

İlk olarak kullanıcının aygıtında bilgiler bir araya geliyor. Ardından truva atlarından biri aygıta indiriliyor. Sonrasında ise makine kullanıcılarına istekleri dışında bağımsız reklamlar ve  fiyatlı azalıklar  yaptırıyor. Hatta makine kullanıcılarını yasa dışı faaliyetlere karşı korunmasız vazgeçebiliyor.

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Igor Golovin güvende kalmak için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle aktarıyor: "Uygulamaları sadece resmi mağazalardan ve emin kaynaklardan yükleyin. Yüklü uygulamalara hangi izinleri verdiğinizi hakimiyet etmeyi unutmayın – kimileri çok riskli olabilir. Mobil antivirüs yazılımı yükleyin. Bu yazılım muhtemel tehditleri tespit edecek ve önleyecektir."

Telefona yüklerken dikkat... Kaldırmak mümkün değil Hem paranızı alıyor hem de yasa dışı faaliyetlere sokuyorlar

 

"RESMİ BİR VERSİYON DEĞİL"

Marmara Üniversitesi İrtibat Fakültesi Görsel İrtibat Tasarımı Anabilim Dalı Başkanı ve Dijital İrtibat Analisti Doç. Dr. Ali Murat  Kırık, mevzuyla alakalı versiyonun nasıl indirildiği ve süreci anlattı. Kırık, "WhatsApp dünyanın en popüler anlık iletileşme uygulamasıdır. Çok değişik spekülasyonlar ve güvenlik meseleleriyle gündeme gelse de gerek Türkiye’de, gerekse de dünyada aylık 2 milyar etkin kullanıcıya sahip bir uygulama olması nedeniyle popülaritesini her geçen gün çoğaldırmaktadır. Yazılımcılar da bu uygulama üzerinde çalışarak değişik eklentiler ve modlar geliştiriyorlar. Özel bir yazılımcı tarafından geliştirilen FMWhatsApp modu da bunlardan biri… Google Play ya da App Store üzerinden indirilmeyen bu uygulamaya APK biçiminde değişik internet sitelerinden ve forumlardan erişilebilmektedir. Başka Bir Deyişle üçüncü taraf bir web sitesinden indirilebilmektedir. Resmi bir versiyon değildir. FMWhatsApp, son görülmenizi, teslimat raporunuzu, çevrimiçi gidişatınızı ve öbür ara surat simgelerini saklamanızı sağlayan bir versiyondur. Bununla beraber binlerce temaya sahip olup kullanıcılar dilediğini seçebilmektedir. Özellikle kullanıcılar online olduklarını saklamak ve iletilerinin okunduğunu karşı tarafa muhakkak etmemek ismine bu uygulamaya alaka göstermektedir. Uygulamada, son görülme, mavi tik ve çift tik gibi özellikleri saklamanızı sağlayan saklılık ayarları yer almaktadır. Aynı biçimde renkleri ve simge grafiklerini değiştirerek uygulamanın tüm simgelerini şahsileştirebilirsiniz. Uygulamaların resmi kaynaklardan başka bir deyişle Google Play ya da App Store üzerinden indirilmesi son derece ehemmiyetlidir. Zati orijinal uygulamaların indirme rakamları değişiklerine göre oldukça yüksektir. Kullanıcılar buna dikkat etmeli ve öğrenmedikleri değişik versiyonlardaki WhatsApp uygulamalarını asla telefonlarına indirmemelidir" açıklamasında bulundu. 

 

"HASARLI YAZILIMLAR TELEFONLARA İSTEM DIŞI BİR BİÇİMDE İNMEKTEDİR"

 'FMWhatsApp modu kullanıcılar tarafından istemli ya da istem dışı bir biçimde indirilebilmektedir. Ancak bu modun bir ekip tehlikeleri bulunmaktadır' diyen Doç. Dr. Ali Murat  Kırık "Çünkü resmi geliştirici tarafından oluşturulmamış APK’lar saklılık ve güvenlik açısından büyük tehlikeler barındırmaktadır. Bilgiler Google Drive'a yedeklenemez. Asıl versiyonda sohbet yedekleri alınabilmektedir. Yeniden bu mod WhatsApp'tan çok daha yavaş çalışmaktadır. İşletme yetkilileri; FMWhatsApp geliştiricilerinin makûs emelli yazılım kapsayan bir üçüncü taraf reklam modülü kullandığını söylemektedir. Bu uygulamayla beraber aygıtlara makûs emelli yazılımlardan olan Truva Atı inmekte ve kullanıcının makineyi hakkında bilgi bir araya gelmektedir. Bunun ardından peşi gizeme değişik hasarlı yazılımlar telefonlara istem dışı bir biçimde inmektedir. Bu hasarlı yazılımlar saklıca bilgi toplamakta, aynı biçimde arka tasarıda görünmez reklamlar çalıştırmaktadır. Bu gidişat ister istemez aygıtının performansını düşürmekte ve yavaşlatmaktadır" ifadesinde bulundu. 

PARASAL KAYIPLAR BİRLİKTESİ GELİYOR

Riskin ebadının ne kadar ciddi olduğunu Kırık bu ifadelerle belirtti: "Sizin isminize bir ekip fiyatlı azalıklara kaydedilebilmekte ve bu gidişat parasal kayıpları da birliktesi getirmektedir. WhatsApp’taki tüm iletileriniz yazılımcılar ve üçüncü şahıslar tarafından okunabilir, kayıt altına alınabilir. Uygulama aracılığıyla siber korsanların eline geçen makine daha sonra yasa dışı ticaret gibi muhtelif yasa dışı faaliyetler için kullanılabilmekte, bu gidişat ileride başınıza tasa açabilmektedir. Kısacası makineniz her türlü saklılık ve güvenlik tehlikesine karşı gözetmesiz kalmaktadır. Ayrıca WhatsApp bu modun kullanıldığını tespit ederse hesabınızı ve numaranızı bloke edebilmektedir. Çünkü WhatsApp bu ve eşi modların kullanılmasına asla izin vermemektedir."

UYGULAMAYI KALDIRMAK YETERLİ DEĞİL!

Kırık uygulamadan kurtulmak için yapılması gerekenleri de anlattı ve "WhatsApp'ın değiştirilmiş bir versiyonunu indirmek ve kurmak netlikle işletmenin koşullarına terstir ve hizmetten geçici veya kalıcı olarak menedilmesine neden olabilir. Kullanıcılar uslu telefonlarına FMWhatsApp uygulamasını yüklemişlerse, yazılımı hemen kaldırmaları gerekir. Ancak uygulamayı kaldırmak da saklılık ve güvenlik ismine yeterli olmayabilir. Aygıtınızın emin bir anti virüs yazılımı tarafından beceriksizsiz bir biçimde taranması tesirli olacaktır. Ancak makineyi formatlamak daha aşikar bir çözüm verecektir. Uygulamalarda ve işletim sistemlerinde aktüel versiyonlar kullanılmalı ve uygulama dükkânlarından legal olmayan yazılımlar asla yüklenmemelidir" dedi.

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın