Tepki çeken görüntü! 3 kişiye 32 bin 700 lira para cezası

Tepki çeken görüntü! 3 kişiye 32 bin 700 lira para cezası

İstanbul'da içme suyu havzasında şehir ve ilçe su mahsulleri kontrolörleri takımlarının yaptıkları teftişlerde, su mahsullerinin faize ve istihsal yerlerini doldurup kuruttuğu tespit edilen 3 bireye

İstanbul Şehir Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Mahsulleri Şube Müdürlüğü koordinasyonunda Arnavutköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü su mahsulleri kontrolörleri Sazlıdere Barajı'nda 31 Ağustos'ta teftiş yaptı. Yapılan teftişlerde içme suyu havzalarında su mahsullerinin faize ve istihsal yerlerinin doldurulup kurutulduğu ve biçimini değiştirme çalışmalarının yapıldığı tespit edildi. Sazlıdere Barajı Domuz deresi mevkiinde istihsal yerlerin doldurulması, kurutulması ve biçiminin değiştirilmesi faaliyetlerinde bulunduğu tanımlanan 3 bireye 32 bin 700 TL yönetimsel para cezası uygulandı.

"SAZLIDERE BARAJI'NIN KIYISINDA 3 NOKTADA DA DOLGU YAPILDIĞINI TESPİT ETTİK"

Balıkların yaşam döngülerini sürdürebilmeleri için su mahsulleri istihsal alanlarının zorunlu olduğunu andırdıran Şehir Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, içme suyu havzasından ziyade oranın aynı zamanda su mahsulleri istihsal alanı olduğunu belirtti. Karaca, "1380 rakamlı Su Mahsulleri Yasayı kapsamında denizlerimiz ve iç sularımız olan Sazlıdere Barajı, Terkos Barajı ve Büyükçekmece Gölü su mahsulleri istihsal alanlarımızdır.Tepki çeken görüntü 3 kişiye 32 bin 700 lira para cezası
1380 rakamlı yasaya göre, orada izinsiz bir biçimde malzeme alınması ve doldurulması yasaktır. Sazlıdere Barajı'nın kıyısında 3 noktada da dolgu yapıldığını tespit ettik. Yapılan tespitler neticesinde bu dolgu alanları ile alakalı 3 bireye 32 bin 700 TL cezai yaptırım uygulandı. Daha Önceki hale getirmeleri için bunu yapanlara 15 gün müddet tanıdık. Daha Önceki haline döndürme çalışmalarının şu an sürdüğü bilgisini aldık. Daha Önceki haline getirilmezse zorunlu çalışmalar yapılarak, kendilerinden tahsis edilecek" diye konuştu.Tepki çeken görüntü 3 kişiye 32 bin 700 lira para cezası"İZİNSİZ BİR BİÇİMDE DOLGU YAPILAMAZ"

Arazinin bireye ait olma gidişatında bile tarım arazilerinde, kıyı bölgelerinde, çayırlarda ve özel yasayla korunan ormanlarda izinsiz bir biçimde dolgu yapılamayacağını ifade eden Karaca, şunları söyledi:

"Bunu arazi sahipleri yapmış ama izinsiz bir biçimde yaptıkları için bu gidişata müdahale ettik. Çok yaygın bir alanda görev yapıyoruz. Yurttaşlarımızın bu mevzuda hassasiyet göstermelerini her zaman istiyoruz. Firari avcılık ve dökümle alakalı, özellikle istihsal veya tarım alanlarında bir müdahaleyi bizlere bildirdikleri takdirde zorunlu operasyonları yapacağız."

: İlginize Sürükleyebilir 20 bin hoca atandı... Erdoğan'dan surat surata eğitimle alakalı net ileti!4 Eylül'de başlayacak... Genelge yayımlandı: Yurt dışından gelişlerde yeni kurallarEzber bozan netice: 2 kat daha fazla!

Öte yandan, takımlar tarafından ceza uygulanan bireylere mevcut alanın tekerrür daha önceki haline dönüştürülmesi için de 15 gün müddet verildiği bilindi.