Tepki çeken olay! Hemen harekete geçildi

Tepki çeken olay! Hemen harekete geçildi

İZMİR'in Güzelbahçe ilçesi sarihlerinde yaralı bulunan ve İzmir Megakent Belediyesi İtfaiyesi’ne bağlı dalgıç takımı tarafından sudan çıkartılan caretta carettanın ateşli silahla vurulduğu tanımlandı.…

Körfez’deki yaralı deniz kaplumbağasını kurtarmak için İzmir Megakent Belediyesi takımları sanki zamanla yarıştı. Dün saat 15.21’de 112 çağrı merkezine yapılan Güzelbahçe Balıkçı Sığınağı sarihinde yaralı halde bir caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası bulunduğu ihbarı üzerine İtfaiye Dairesi Başkanlığı Arama Kurtarma ve Afet İşleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı Su altı ve Su Üstü Arama Kurtarma takımından 3 dalgıç harekete geçti. İhbardan yalnızca 5 dakika sonra mevzubahisi bölgeye eriştiği bildirilen takımlar tarafından, kurtarma ağıyla bota çıkarılan ve hayati riskinin bulunmadığı anlaşılan 26 kg ağırlığındaki 'caretta caretta' cinsi dişi deniz kaplumbağası ilk müdahalenin yapılması için Hamlı ilçesi Sasalı Mahallesi'ndeki İzmir Natürel Yaşam Parkı yetkililerine teslim edildi. Çekilen röntgen filminden, deniz kaplumbağasının ateşli silahla yaralandığı tanımlandı. Sol yüzgecinde 8 santimetrelik derin yırtık, suratının sol tarafında 7 santimetrelik doku kaybı, kabuğunda ise 4.5 santimetre çatlak bulunduğu açıklanan deniz kaplumbağasının yaraları arınılarak rehabilitasyonuna başlandı. Caretta carettanın sıhhat vaziyetinin iyi olduğu bildirildi.

Nesli tükenme tehdidi altında olduğundan gözetmeye alınan cinsler arasındaki caretta carettanın kısa müddet içinde Muğla'nın Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi'ndeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne DEKAMER sevk edileceği belirtildi.