Tepki yağdı, Roma duvarına takılan plastik çeşme kaldırıldı

Tepki yağdı, Roma duvarına takılan plastik çeşme kaldırıldı

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde Geç Roma Yarıyılı’ne ait cami duvarı olarak kullanılan yapıtların üzerine beyaz plastik boru takılarak yapılan çeşme tepkiler üzerine söküldü.

Korkuteli'ne bağlı Osmankalfalar Semti etrafında bulunan kabartmalı steller ve aslanlı lahit kapağının seneler evvel bölge ulusu tarafından mahalle camisinin bahçe duvarı olarak kullanıldığı ortaya çıkmış, gelen uzmanlar da bu yapıtların Geç Roma yarıyılına ait olduğunu tanımlamıştı MS 3 ve 4'üncü asırlardan kalma olduğu tespit edilen yapıtların bulunduğu yerde korunması kararlaştırıldı. Tarihi yapıtlar senelerdir burada semtli tarafından korundu.

BORULAR SÖKÜLÜP KALDIRILDI

Ancak takribî 2 hafta evvel semte gelen Korkuteli Belediyesi ve Antalya Megakent Belediyesi'ne bağlı takımlar, bölge milletinin arzı üzerine, yapıtların bulunduğu duvara çeşme yapmak için çalışma başlattı. Duvarın alt kısmında olan ve senelerdir burada bulunan su çıkışından iletişim yapan takımlar, tarihi yapıtların üzerinden geçirdiği plastik borulara birden fazla çeşme bağladı. Etraftan gelen tepkiler üzerine borular, semtli tarafından sökülüp daha önceki haline getirildi. Duvarın alt tarafındaki su çıkışı da kapatıldı.

'TARİHİ YAPITLARA HİÇ HASARI YOK'

Mahalle Muhtarı Murat Duran, "Benim yaşım 56. Bu tarihi yapıtlarımız 50 yıldır andırıyorum burada var. Buradaki yaşlılarımız bu tarihi yapıtların 100 sene evvelden konduğunu söylüyor. Buradaki çeşme de 70-80 senelik bir çeşme. Bu çeşme daha önceki olduğu için buraya bir boru taktılar ve tarihi yapıtlara hiç hasarı yok. Osmankalfalar Semti bu tarihi yapıtları 100 sene gözetmiştir, bir 100 sene daha gözetecektir. Şu anda bu yapıtlarla köyümüz çok daha öncekine sabrettiğini öğrenenler var. Ama şu an bu yapıtlar gittiği zaman köyümüzün hiçbir anlamı yok. Bu köy 1512'de Şehzade Korkut'un saklanıp, tutulduğu köydür. Köyümüzden bu yapıtlar giderse, bu köyümüzün tarihi de kalmayacak, yapıtı da kalmayacak, tarihçesi de kalmayacak" dedi.

Tepki yağdı, Roma duvarına takılan plastik çeşme kaldırıldı

'BU YAPITLAR KÖYÜMÜZÜN ONURUDUR'

Mahalle uysallarından Muzaffer Balcı, "Benim yaşım 75. Usum ereli bu çeşme burada duruyor. Hiçbir talan malan olmadı olmaz da bu köy durduğu vakitçe. Bazı şeyler mübalağa etiliyor ve yanlış oluyor. Bu yapıtlar köyümüzün onurudur. Kimse bir şey yapamaz, halk da yaptırmaz" diye konuştu.

'CAMIZLARA SÜRÜYEREK GETİRDİK'

Mahalle uysallarından Abdurrahman Pınar, "Bu çeşme yapıldığında 17-18 yaşındaydık. Burada bulunan aslan figürünü, semte camızlarla sürüyerek getirdik. Burada bir oluk vardı onu yaptırdık. O zamanlar buradaki yapıtları Manay kabirliğinden camızlara sürüyerek getirdik. Buradaki yapıtları almak istediler, vermedik. 'Burası tarihi yapıtlarıyla namlı' dedik. Buradaki yapıtları gözettik ve kimseye de vermedik" dedi.

Tepki yağdı, Roma duvarına takılan plastik çeşme kaldırıldı

'ÇEŞME YAPILMAMIŞ OLSA BU YAPITLAR DE GİDECEKTİ'

Derya Gürler de "Burada daha evvel 29 tane aslan figürlü yapıt varmış. Bunlar Antalya Karaalioğlu Parkı'nda, Korkuteli Parkı'nda, Çavdır'da, Burdur'da, bunların tekerrür köyümüze getirilmesini istiyoruz. Gidenler gelsin, şu an bir tane aslanımız kalmış ona da göz diktiler. Buradaki çeşme yapılmamış olsa bu yapıtlar de gidecekti. Bunların hepsi korunuyor. Dün Elmalı Müzesi'nden geldiler ve tüm taşlara baktılar. Bu taşların geldiği yerlere götürdüm, oraları araştırdılar, bu yapıtlardan oralarda da var. Geldiler buradaki çeşmeye baktılar ve 'Buradaki yapıtları götüreceğiz' dediler. O zaman camiyi de götürsünler, bu yapılan belki 100 yılı geçkin. Şu an yapıtlar koruma altında. Versinler bana gözetmesini ben can verinceye kadar bekçiliğini yapacağım" diye konuştu.