Terhisine 70 gün kala cansız bedeni bulunmuştu! 11 yıl sonra şehit sayıldı

Terhisine 70 gün kala cansız bedeni bulunmuştu! 11 yıl sonra şehit sayıldı

TCG Çandarlı Gemisi'nde vatani vazifesini yaparken terhisine 70 gün kala geminin motor dairesinde kuşkulu şekilde cansız vücudu bulunan Taner Deş 21, asker arkadaşının ailesine mektup yollamasıyla başlayan

Nevşehir'de oturan Ayşe ve Metin Deş çiftinin çocukları Taner Deş, askerlik vazifesini 2009 senesinde TCG Çandarlı Gemisi'nde yaparken, tezkeresine 70 gün kala 28 Şubat 2010 tarihinde kuşkulu bir şekilde hayatını kaybetti. Baba Metin Deş, oğlunun ölüm ettiği gemiye giderek yetkililerle görüştü, ancak vefat sebebiyle alakalı yeterli bilgi alamadı. Oğullarını kaybetmenin yeisini yaşayan aile, şehit sayılması ve vefat sebebinin tanımlanması için birkaç kez yargıya başvurdu. Ancak ailenin müracaatı her seferinde reddedildi.

10 SENE SONRA GELEN MEKTUP

TCG Çandarlı Gemisi'nde aynı yarıyılda vatani vazifesini yerine getiren ve isminin saklı yakalanmasını isteyen bir er, 10 sene sonra olaya ilişkin bir mektubu aileye gönderdi. Tanık, mektuptaki ifadelerinde, Deş'in gemide bir kaza neticeyi elinden yaralandığını, bu olaydan sonra üst rütbeli komutanların Deş'e mobbing uygulamaya başladığını öne sürdü. Rütbelilerin sürekli Deş'le sürtüşme içerisinde olduğunu iddia eden tanık, Taner Deş'in geminin motor kısmında boynu kırık şekilde ipe asılı bulunduğunu yazdı.

11 SENE SONRA ŞEHİT SAYILDI

Mektubu alan aile, oğullarının şehit sayılması için Avukat Tamer Mahmutoğlu aracılığı ile Ankara Bölge Yönet Mahkemesi 11. Yönet Dava Dairesi'ne başvurdu. Dairenin 22 Eylül 2021 tarihli kararında, Taner Deş'in vatani vazifesini yaptığı sırada komutanları tarafından onur kırıcı muameleye, şiddete ve psikolojik baskıya maruz bırakılması sebebiyle oluşan travma sonrası yaşadığı ağır depresyon ve ıstıraptan kurtulamayarak intihar ettiğine ve şehit sayılmasına karar verildi. Taner Deş'e kötü muamelede bulunmak suretiyle intihara sürüklenmesinde etkisi olan üstleri hakkında ise 'asta karşı müessir fiil' kabahatini işledikleri iddiasıyla açılan kamu davasında ise sanıklar H.K. ve M.C.'nin 1 ay mapusla cezalandırılmasına karar bilgilerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı.