Terör örgütü DEAŞ'a para toplayan şüphelilere 12 ilde operasyon

Terör örgütü DEAŞ'a para toplayan şüphelilere 12 ilde operasyon

Terör örgütü DEAŞ’a para topladıkları iddia edilen 24 kuşkulunun tutulması için 12 şehirde işlem tertip edildi. Harekâtlarda 19 birey tutuldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, DEAŞ silahlı terör örgütüyle irtibatlı kişilere müteveccih 'terörün finansmanı' kabahatine ait yürütülen soruşturma çerçevesinde, bazı banka ve Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü hesaplarına müteveccih alınan MASAK raporu güzergahında bir araya gelen paranın takribî 900'den fazla birey tarafından fonlandığı tespit edildi. Savcılıkça, kuşkuluların 20 bin TL üzerinde para yolladıkları ve ayrıca MASAK raporunun alındığı, yapılan neticesinde de 22 kuşkulunun ara toplayıcı olarak hesap hareketleri olduğu belirlendi.

Yürütülen soruşturma çerçevesinde ana toplayıcı 2 kuşkulu ile 22 ara toplayıcı kuşkulunun tutulmasına müteveccih 12 şehirde işlem yapıldı. Yapılan işlemler neticeyi 19 kuşkulu tutuldu.

Tespiti yapılan para hareketinin 8 milyon TL üzerinde olduğu, haklarında nezaret kararı verilen kişilerin teşkilat irtibatları ile para hareketlerindeki açıklama kayıtları göz önüne alınarak teşkilatsal olduğu hususunda kuşku bulunmayan 1,5 milyon liranın üzerinde para harekatının bulunduğu belirlendi.

Öte yandan, mevzubahisi paranın Hatay hududunda Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü üzerinden çekilerek giriş çıkış yapan kişilerle Suriye'ye nakledildiği tespit edildi.