Teröre karşı ‘Ortadoğu Barış Teşkilatı’

Teröre karşı ‘Ortadoğu Barış Teşkilatı’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığında Erbil ve Kerkük’teki görüşmelerini bitiren CHP kurulu, İstanbul Şehir Başkanlığı’nda basın açıklaması yaptı.

Görüşmelerde taraflar arasında Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı önerdiklerini anlatan Oğuz Kaan Salıcı şunları söyledi: “Ziyaretimizde başta Mesut Barzani olmak üzere bölgesel idare yetkilileri ile görüşmelerde bulunduk. Ayrıca Irak Türkmen Cephesi yetkilileriyle de görüştük. Irak’ta Türkmen kardeşlerimizin arzları var. Özellikle Kerkük bölgesine Türkiye’den devlet ya da özel sektör tarafından yatırım yapılmasını arz ediyorlar. Sağlık Kurumu, mektep gereksinimleri var.

TERÖR SON BULSUN

Terörün artık son bulmasını istiyoruz. Bu sebeple Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı ismi altında bir teşebbüs önerdik. Türkiye, Irak, İran ve Suriye’nin başlatacakları işbirliği arayışında bölgedeki tüm hissedarların ve akraba toplulukların ehemmiyetli katkılar sağlayabileceğini düşünüyoruz. Öte yandan kimlik bir insanın gururudur. Hiç kimse kimliği, inancı ve yaşam stili sebebiyle kendisini baskı altında sezmemelidir.”