Tesadüfen bir yarışmaya katıldı, aylarca 'Beni eleyin' diye yalvardı... Leluş'un tuhaf hikayesine hazır mısınız?

Tesadüfen bir yarışmaya katıldı, aylarca 'Beni eleyin' diye yalvardı... Leluş'un tuhaf hikayesine hazır mısınız?

Televizyonda yayınlanan bir şarkı müsabakasında milyonların sevgilisi haline gelmeyi ve şöhretli olmayı kim istemez? "Ben çok isterim" diyenleri altta çok eksantrik bir öykü bekliyor...

Televizyonda yayınlanacak bir şarkı müsabakasına katılmak, haftalarca birinci olmak, milyonların sevgilisi haline gelip kendi albümünü yapmak... Yüz binlerce bireyin düşlerini süsleyen bir yaşam gibi görünüyor değil mi? 27 yaşındaki Vladislav İvanov'a sorarsanız hayır. Onun için bu anlattıklarımız bütün bir kabus senaryosu...

Guardian gazetesinin haberine göre, Rusya'nın Vladivostok şehrinde doğan İvanov, Çin'de Tencent işletmesinin WeTV kanalında yayınlanan Produce Camp 2021 adlı programın kadrosunda tercüman olarak çalışıyordu. Moda sektöründe pazarlama alanında çalışan ve yarı zamanlı olarak modellik yapan İvanov'un yakışıklılığı üretim takımı tarafından fark edilince, müsabakaya katılma daveti aldı.

İmalcilerin "Yeni bir yaşam sınamak ister misin?" sualine 'evet' cevabını veren İvanov, kısa müddet içinde bu kararından pişman olacağını öğrenmiyordu.

Sahne art mülakatlardan birinde, "Rejisör, Mandarin Çincesini akıcı bir şekilde görüşebildiğimi gördü ve yakışıklı olduğumu düşündüler. Sınamak ister miyim diye sordular. Her gün dans edip şarkı söylediğim için gerçekten çok bitkinim ve kararımdan pişman olmaya başladım" diyen İvanov, ilk hafta eleneceğini düşünüyordu ama müsabakada geçirdiği müddet varsayım ettiğinden çok daha uzun ve güçlü oldu.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Lelush Влад 鲁路修 @lelushfan'in paylaştığı bir gönderi

KAMERALAR 24 SAAT AÇIK

Bir Kore uyarlaması olan müsabakanın konsepti kapsamında arzulu ve hünerli gençler hem yarışıyor hem de müzik eğitimi alıyordu. Finale kadar galibiyetle yürüyebilenler arasından millet oylamasıyla seçilecek 11 şahıs erkeklerden oluşan bir müzik grubu kuruyordu.

Ancak İvanov'un öğrenmediği bir şey vardı. O ve öbür müsabakacılar Çin'in tropikal bölgesinde bulunan suni isme Hainan'da bir yurtta kalmak zorundaydı. Yurt odaları ile ortak alanlardaki müzik ve dans dersleri, 24 saat süresince kameralar tarafından görüntüleniyor ve müsabakaya ek olarak televizyonda yayınlanıyordu. Dışarıyla temas etmeleri yasak olan müsabakacıların telefonlarına da el koyulduğu söyleniyordu.

Koşulları gören İvanov, müsabakadan çıkmak istedi ancak artık çok geçti. Programdan kendi isteğiyle dağılırsa büyük bir tazminat ödemek zorunda kalacaktı. Bu sebeple seyircilere kendisini konuta göndermeleri için dilenmeye ve sahnede isteyerek makûs performanslar sergilemeye başladı.

"BENİ BEĞENMEYİN, BANA REY VERMEYİN"

Sahne ismi olarak en hoşlandığı Japon anime dizisinden esinle 'Leluş'u seçen İvanov seyircilere, "Beni beğenmeyin, hiçbir netice elde edemezsiniz" diyor, insanlara kendisine rey vermeme çağrıları yapıyordu.

Washington Post'un aktardığına göre ikinci oylamadan da birinci çıkınca, "Müsabakanın kaidelerine göre bugün kazandım ama bana sorarsanız yeniden kaybettim. Ben bir grupta olmak istemiyorum. Hayallerim tasarım yapmak, hürlüğümün tadını çıkarmak ve bir model olmak" diye konuştu.

Sahnede herkes şöhretli pop şarkılarıyla kendini hoşlandırmaya çalışırken o kimsenin öğrenmediği Rusça bir rap şarkısını yarım ağızla söylemeyi seçim etti. Birkaç kısım sonra seyircilere, "Lütfen beni finallere yollamayın, yoruldum" diye seslendi.

Hatta Çin'in en çok okunan gazetelerinden South China Morning Post'a verdiği ziyarette, "Umarım jüri beni desteklemez. Öbürleri A almak istiyor bense F almak istiyorum zira F freedom serbestlik demek" diyordu.

10 KISIM SÜRESİNCE DORUKTAN İNMEDİ

Ama beyhude... Tam mücadelelerine rağmen Leluş üç ay ve 10 kısım süren müsabakada büyük bir zafer gösterdi.

Müsabakanın internet ve sosyal medya kanallarında da çok popüler oldu. Kendilerine "Sun Si" başka bir deyişle bambu filizi veya Çince argosuyla eşek şakacıları ismini veren Leluş hayranları bir hayli şehirde LED panolar kiralayıp verdikleri reklamlarla Leluş'u ilk sıralara taşıdı. Reelinde rey verenler ikiye parçalıyordu. Bir kısım şöhretli olmak istemeyen somurtkan duruşunu ve depresif davranışını sevdiğinden bir kısmı ise İvanov'a acı sürükletmekten beğendiğinden rey verdi. İkinci grup birbirini "996'layalım bu adamı" iletileriyle motive etti. 996, "haftada 6 gün sabah 9'dan akşam 9'a" anlamına geliyor ve Çin'in dijital sanayi kültüründeki kesintisiz fazla çalışma ananesini ifade eden bir kısaltma olarak kullanılıyor.

Bir kısım takipçi de İvanov'u "en sefil ücretli köle" olarak nitelendirip "Sang kültürü"nün bir ikonu bülten etti. Sang kültürü Çin'de yaşayan milenyum jenerasyonunun bir kısmının özümsediği hezimeti baştan kabullenmiş yaşam stilini ifade ediyor.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

利路修回家啦 @lelush_buhuijia_chuang2021'in paylaştığı bir gönderi

HAYRANLAR EN SONUNDA PES ETTİ

Finale kalanların muhakkak olacağı oylamadan evvel, "Burada fobi içindeyim ama hali hazırda hayranlarımın benim bir grupta olmama seçimime hürmet göstereceklerine inanıyorum. Nereye kadar gitmeleri gerektiğini bildiklerine inanıyorum" diyen İvanov yeniden istediğini elde edemedi ve finale kaldı. En sonunda kameralar karşısında asık suratıyla limon yedikten sonra insanların kendisini daha fazla desteklememesini ümit ettiğini söyledi ve ciddi bir şekilde, "Şaka yapmıyorum" dedi.

Nihayet 18 Nisan'da hayran grubundan yapılan açıklamada "Leluş'un seçimine hürmet gösterileceği" belirtildi ve hayranlar rey vermeyi vazgeçti. Cumartesi akşamı yayınlanan final kısmında INTO1 ismi verilecek olarak grubun abonesi 11 şahıstan biri olamayan İvanov, ertesi gün Weibo hesabındaki 1,5 milyon takipçisine "Hepinize dayanağınız için çok teşekkürler. Sonunda işten çıkabiliyorum" yazdı ve tebessümdüğü bir selfie paylaştı.

RUS BÜYÜKELÇİLİĞİ DAHİ PAYLAŞIM YAPTI

Programdan bölmesi üzerine Weibo'da başlatılan bir hashtag'le 180 milyon görüntüleme alırken 59 bin post paylaşıldı. Rusya'nın Çin Büyükelçiliği dahi vaziyete suskun kalamayarak, "Tebrikler, iyi dinlenin" iletisini paylaştı.

Rus medyası İvanov'un Çin'de kalıp modellik kariyerine devam edeceği ile alakalı haberleri palavralarken, genç adamın Pekin Havalimanı'nda hamleye uğradığını yazdı. Öbür yandan Vladivostoklu bir Rus'un Çin'de bir reality show suratından mapus yakalandığı haberleri üzerine, Rus sosyal medya kullanıcıları İngilizce ve Rusça "Leluş'u hür vazgeçin" anlamına gelen yafta kampanyaları başlattı.

Blogger'lardan biri "Artık gülünç olmaktan çıktı, Vlad'ın konuta dönmesine izin verin" derken bir başkası da, "Hem çok hazin hem de çok rahatsız olmuş vaziyetteyim. Başka zaman olsa gülünç olabilirdi ama vaziyet saçma bir hal aldı" yazdı. Rus blog yazarlarının İvanov'un kaçmasının olası olmadığıyla alakalı bu yazıları üzerine evvelki hafta Rus devlet medyası da mevzuya dahil oldu.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

一余 @hi.yiyu'in paylaştığı bir gönderi

NUMARA MI YAPIYOR?

Tam bunların neticesinde milyonlarca seyirciye ve sosyal medya takipçisine erişen İvanov'u, şöhretli olmak için numara yapmakla yargılayanlar da var. Ancak dostu Ivan Wang, İvanov'un gerçekten kamera önünde olmaktan nefret ettiğini belirtti. Aynı zamanda İvanov'u iki Japon müsabakacıya için kılavuzluk ve tercümanlık etmesi için işe alan şahıs olan Wang, "Bir seferinde ona Hong Kong'da bir modellik işi ayarlamıştım da sete adımını attıktan 5 dakika sonra bana bir SOS iletiyi yollayıp 'Sabredemiyorum' demişti" diye konuştu.

Wang, "Produce Camp 2021'in rejisörünün programa katılma davetini kezlerce yalanladı. Adada çok bunaldığı için evet dedi. Müsabakaya katılmanın içe dönük karakterine takviyeci olabileceğini düşünüyordu" diye konuştu.

HİÇBİR PROGRAM BU KADAR İZLENMEDİ

"Chuang" olarak da öğrenilen Produce Camp 2021 gibi programlar, Çin'de gitgide popülerleşmekte olan erkek müzik gruplarının bir yansıması. Bu gruplar kısaca K-Pop olarak adlandırılan Kore popuna Çin'in verdiği cevap olarak görülüyor. Geçmişte de Produce Camp 2021 gibi üretimler yayınlandı ancak bu program, daha evvel Çin televizyonunda yayınlanmış rastgele bir programın elde edemediği bir izlenme sayısına erişti.

Geçtiğimiz sezonlarda genellikle Çinli müsabakacıları bir araya getiren programın 2021 sezonundaki 90 karakter kadroda Çin'in yanı gizeme Tayland, Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerden de müsabakacılar olması programın beynelmilel bir kitleye erişmesini sağladı.