Tesla'dan büyük kar

Tesla'dan büyük kar

Şimdiye kadarki azami taşıt yapımı ve teslimatını hakikatleştiren firmanın senenin ilk çeyreğinde elde ettiği kazanç, geçen senenin aynı yarıyılına mukayeseyle yüzde 74 arkasıydı.

Amerika Birleşik Devletlerili elektrikli araba üreticisi Tesla'nın kârı, bu senenin ilk çeyreğinde 438 milyon dolarla rekor seviyeye ulaştı.

Tesla, 2021'in ilk çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. Buna göre, firmanın bu senenin ilk çeyreğinde elde ettiği kazanç geçen senenin aynı yarıyılına mukayeseyle yüzde 74 çoğalışla 10,4 milyar dolara yükseldi. Şimdiye kadarki azami taşıt yapım ve teslimatı hakikatleştirdiğini duyuran firma, geçen senenin ilk çeyreğinde 5,9 milyar dolar kazanç elde etmişti.

Firmanın net kârı ise senenin ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı yarıyılına göre yüzde 2638 çoğalarak 438 milyon dolara çıktı. Tesla'nın net kârı geçen senenin ilk çeyreğinde 16 milyon dolar olarak hesaplanmıştı.

Elektrikli araba üreticisinin geçen senenin ilk çeyreğinde 0,23 dolar olan pay başına kârı da bu senenin ilk çeyreğinde 0,93 dolar olarak kaydedildi.
Tesla, ocak-mart yarıyılında küresel çapta 184 bin 800 vasıtanın teslimatını hakikatleştirdi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara