Tesla'ya 1 milyar dolarlık Bitcoin etkisi

Tesla'ya 1 milyar dolarlık Bitcoin etkisi

Wedbush Secutities'in analistlerinden Daniel Ives, 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yapan Tesla'nın bu yatırımdan bir milyar dolar kâr elde ettiğini açıkladı.

CNBC'nin haberine göre Daniel Ives, Cumartesi günü paylaştığı bilgi notunda, "Tesla'nın bu yatırımla 2020'deki tüm elektrikli araç satışlarınınkinden daha fazla kar ele geçirme yolunda olduğunu" belirtti.

Elon Musk'ın yöneticisi olduğu şirket, 8 Şubat'ta AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu'na Ocak'ta 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını bildirmişti.

Şirket ayrı olarak Bitcoin'le ödeme kabul edebileceğini duyurmuştu.

Musk, bu bildirimden önce 47 milyondan fazla takipçisinin olduğu Twitter'daki bir iletinine Bitcoin koyunca kripto paranın değeri bir anda yüzde 20 artmıştı.

Elon Musk daha sonra bu hashtag'i kaldırmıştı. Tesla, Ocak'taki alımında Bitcoin'i hangi ücretten aldığını izah etmedi.

BİTCOİN'İN DEĞERİ BU SENE YÜZDE 94 ARTTI

Geçtiğimiz hafta piyasa değeri ilk defa 1 trilyon doların üstüne çıkan Bitcoin, Ocak'tan bu yana yüzde 94 değer kazandı.

Daniel Ives, bilgi notunda Tesla'nın kârını nasıl hesapladığını izah etmedi. Ancak CoinDesk'in verilerine göre Bitcoin'in 31 Ocak'ta gün içindeki en yüksek değeri 34 bin 793 dolardı.

Ives'ın bilgi notunu paylaştığı 20 Şubat'ta ise Bitcoin 57 bin 487 dolara çıkmıştı. Bu, yüzde 65'lik bir artışı dile getiriyor. Bu tarihler arasında Tesla'nın 1,5 milyar dolarlık yatırımının 975 milyon dolar kâr getireceği hesaplanıyor. Bitcoin'in 58 bin 332 dolarlık bugünkü değeri dikkate alınınca ise kâr bir milyar doları aşıyor.

Ives notunda, "Bitcoin, Tesla'nın bir yan şovu olsa da şirket için iyi bir başlangıç yatırımı olduğu ve 12-18 aylık dönemde halka açık diğer şirketlerin üzerinde de tesiri olacağı yüzde yüz" diye konuştu.

Bitcoin'in son zamandaki değer artışı Tesla ve diğer bir takım büyük şirketlerin büyük ölçüde bu para birimiyle ödeme kabul etme kararlarına bağlanıyor.

Dünyanın en büyük fon yöneticisi Blockrock da Bitcoin kullanmamın yollarını aradığını izah etmişti.