Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk bugün hizmete giriyor

Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk bugün hizmete giriyor

2019 senesinde tertip edilen merasimle denize indirilen ve Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyan Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk bugün hizmete girecek. Tertip Edilecek merasime Cumhurbaşkanı

İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde inşa harekâtların bitirilmesinin ardından 9 Şubat 2019’da tertip edilen merasimle denize indirilen Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk'un bugün hizmete giriş merasimi tertip edilecek. Merasime Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.

Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk bugün hizmete giriyor

İLK İSTİHBARAT GEMİSİ

Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyan geminin; 99,5 metre bütün boya, 14,4 metre azami genişliğe, 2 bin 400 ton dış sahaya ve 3,6 metre su çekimine ve 10 tonluk bir helikopter için lüzumlu platforma sahip olduğu öğreniliyor.

Ufuk Korveti'nin komuta hakimiyet, elektronik sistemler ve test eğitim sistem ekipmanlarını ASELSAN üretti. Ufuk Korveti aynı zamanda Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyor. Korvet 45 gün sürekli seyir yaparak ulusal güvenliğe müteveccih tehditleri anında tespit edebilecek.

Gözden KaçmasınBakan Nebatiden önemli enflasyon yorumu KDV düzenlemesi neler getirecekBakan Nebati'den ehemmiyetli enflasyon yorumu! Katma Değer Vergisi tertip etmesi neler getirecek?Haberi görüntüle

"KİŞİM VE HALKIM İSMİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Şubat 2019 tarihinde asıllaştırılan Ufuk'un denize iniş merasiminde yaptığı konuşmada, "1,5 sene evvel denize indirdiğimiz Kınalıada Korveti'nin ardından beşinci gemimiz Ufuk Korvetini de denize indireceğiz. Ben Türkiye Cumhurbaşkanı olarak ülkemize bu şerefi yaşatan yüklenici işletmelerimize, mühendislerimize, işçi kardeşlerimizin her birine ayrı ayrı kişim ve halkım ismine teşekkür ediyorum. 94,5 metre bütün boyu, 3,6 metre su çekimiyle Ufuk korveti alanının lideri olmana namzet bir gemidir. Gemi, 10 tonluk bir helikopter için lüzumlu platforma sahiptir." açıklamasında bulunmuştu.

"TÜRKİYE'NİN DENİZLERDEKİ GÖREN GÖZÜ OLACAKTIR"

Erdoğan, "Ufuk korveti; ülkemizin ilk istihbarat gemisi olma özelliği taşıyor. Ufuk korvetimiz ağır abuhava ve deniz koşullarında 45 gün süresince sürekli seyir yaparak ulusal güvenliğimize müteveccih tehditleri anında tespit edebilecektir. Özellikle sinyal istihbaratının hayati ehemmiyet kazandığı günümüz dünyasında Ufuk korvetinin çok büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. Ufuk korveti, Türkiye'nin denizlerdeki gören gözü olacaktır." ifadelerini kullanmıştı.