Testli yeni dönem

Testli yeni dönem

Aşısız veya hastalığı geçirmemiş yolcuların toplu erişim vasıtalarıyla şehirlerarası yolculukları ile sinema, konser, tiyatro gibi aktifliklerde PCR testi lüzumluluğu dün başladı. Bir Hayli birey test

* Havalimanlarında yolcular, bilet ve valiz harekâtları için kontuarlara geldiklerinde görevliler tarafından HES uygulaması üzerinden aşılı, geçirilmiş hastalık veya 48 saat evvel yapılmış olumsuz neticeli PCR testi hakimiyeti yapıldı. Aşı sürecini bitirmemiş ve olumsuz PCR testi bulunmayan yolcuların uçuşlarına izin verilmedi. Test yaptırmak isteyen yolcular da havalimanlarında kurulan test merkezlerine yönlendirildiler. 

UÇAĞI KAÇIRDIK

* İstanbul Havalimanı’nda test istenen yolculardan Sedat Hamle, “Eşim hamile olduğu için ikinci doz aşısı yapılmamıştı. Test olmadığı için uçağı kaçırdık. Bileti değiştirdik eşime de PCR testi yaptırdık” dedi.

* Yolculardan Sedat Kılıç uygulamaya tepkiliydi: “Benim sabah 06.50’de uçağım vardı, binemedim. Test istediler. Hem 250 TL teste para vereceğim hem de bilet başı 280 TL para vereceğim.”

* Kapıkule-Halkalı seferi için Edirne Garı’na gelen yolculara gar girişinde güvenlik görevlilerince HES kodu üzerinden aşı/geçirilmiş hastalık Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen zamana göre veya azami 48 saat evvel yapılmış olumsuz PCR testi denetlemesi yapıldı. Koşulları yakalamayan bireyler gara alınmadı.

* Konya’dan süratli trenle Ankara ve İstanbul’a gitmek için gara gelen yolcuların da bilet hakimiyet noktalarında görevlilerce hakimiyet yapıldı. Tek doz aşılı veyahut PCR testi olmayanlar gara alınmadı.

BİLETLERİ KESİLMEDİ

* İstanbul Esenler’deki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda da aşı ve PCR testi lüzumluluğu vardı. Bir işletmede görevli Zeki Kaplan, “Yolcuların aşıları yoksa PCR testi için sağlık kurumulara yönlendiriyoruz. Çoğu yolcuya bilet kesemedik. Otogarda mobil aşı uygulaması olursa yolcular burada aşı olabilirler ve geri dönmezler” dedi. Vedat Taş da Babaeski’ye gideceğini fakat aşısı olmadığı için biletini alamadığını belirterek, “Otogarlarda sefil olduk. Devlet mobil aşı sistemini getirirse otogarlarda aşı oluruz” diye konuştu.

İŞ, TEST VEYAHUT AŞI

* Seyahate çıkanların yanı gizeme çalıştığı firmanın kaideleri gereği, aşısız olduğu için PCR test istenen bir hayli birey de aşıya koştu. Seçkin Babacan da gidip aşı olanlar arasındaydı.

RÖTARLI BALAYI

Kapadokya’ya balayına gitmek için İstanbul Havalimanı’na gelen, ancak ikinci doz aşısını olmadığı için uçağa alınmayan Güven Halisdemir, geziye rötarlı çıktı. Halisdemir “Eşimin aşıları bütün olduğu için o uçağa bindi. Benim ikinci aşımı olmamıştım. Bu surattan PCR testi istediler ve uçağa almadılar. Uçağımı ertelettim” dedi. Halisdemir daha sonra yaptırdığı PCR testinin neticesiyle öğlen saatlerinde uçağa binerek eşiyle buluştu.