'Tez borsası' işte böyle çalışıyor

'Tez borsası' işte böyle çalışıyor

Akademik tez yazma borsaya dönüştü. İnternette ‘parayla tez’ yazınca karşınıza ‘danışmanlık’ ismi altında onlarca site çıkıyor. Sayfa başına 70-90 lira. İndirim ve taksit de var. Ben de yüksek lisans

Evvel bilgisayarımda arama motoruna ‘parayla tez’ yazdım. Karşıma onlarca akademik danışmanlık ismi altında site çıktı. Taahhütleri ve çalışma sistemleri neredeyse aynıydı. Sayfaları açtığımda ise karşıma ‘deneyimli ve emin’ takımla çalıştıklarına dair yazı çıktı. Bir sonraki başlığın ise ‘parayla tez yazdırmak doğru mudur?’ olduğunu gördüm. Cevaplar da aynıydı; Herkes parayla iş yapıyor. Para karşılığı tez yazan şahıs ve danışmanlık firmalarından dördüyle iletişim kurdum. Kendimi Beynelmilel İlişkiler Yüksek Lisans Kısmı talebesi olarak tanıttım. Son teslim tarihi 25 Şubat olan bir tez çalışması yapmalarını arz ettim.

EVVEL PARA SONRA TEZ

Her internet sitesinde bulunan ‘WhatsApp’ logosuna bastığınızda karşınıza bir yetkili çıkıyor. Bağlantı yalnızca bu biçimde ya da e-mail üzerinden kuruluyor. İlk sualleri mektep, kısım, tez mevzusu ve teslim tarihi. Bir zaman ‘uzman öğretmenin’ analizi ve maliyet tanımlaması için beklemek gerekiyor. Kimileri web sitelerinde yazan 10 maddelik bildiriyi okumanızı istiyor.

Beyanname ve çalışma sistemlerine göre tez 2 ya da 4 düzeyde bitiriliyor. Fiyatlar peşin değil ama her düzeyin başında taksitler halinde ödeniyor. Başka Bir Deyişle evvel para sonra tez.

Gözden Kaçmasınİşte yeni yılda mirasçıların ödeyeceği vergilerİşte yeni senede servetçilerin ödeyeceği vergilerHaberi Görüntüle

SAYFA BAŞINA FİYAT

Yüksek lisans konumla alakalı sayfa sayısını 75-100 arası olacak biçimde tanımladım. 90 liralık sayfa fiyatı tanımlayan karşı taraf, 9 bin lira ödememi istedi. Bir başka şahıs ise 3 bin 500 lira ödediğimde kalem oynatmadan adıma yazılmış bir yüksek lisans tezine sahip olabileceğimi söyledi

PAZARLIK YOK

İndirim yapılmasını istedim. Teslim tarihimin 1.5 ay gibi kısa zaman içinde olması sebebiyle ‘azamiden maliyetlendirme’ olarak geri döndü.

İNTİHAL GARANTİLİ

İntihal başka bir eserden aşırma teftişiyle alakalı olarak da “Uzman öğretmenler özgün yazıyor” cevabını aldım.

‘LEGAL MESELE YOK’ YALANI

Karşılıklı yazışmalarda rahat bir üslup kullanan paralı tez yazıcılarına yaptıklarının legal olup olmadığını sordum. Aldığım yanıt yeniden afallamışlık vericiydi: “Hayır efendim, mesele teşkil etmez.”

Ancak Türk Ceza Yasayı’na göre vaziyet öyle değil. Avukat Ceren Şarman parayla tez yazan ve yazdıranlarla alakalı cezai yaptırımları şöyle anlattı: “Parayla tez yazdırdığınız tespit edilirse üniversite tarafından teziniz iptal edilecektir. Hatta yüksek lisansınız, doktoranız iptal edilip mektepten dahi uzaklaştırılabilirsiniz. İşin cezai ebadı da var. Üniversiteyi dolandırdığınız bahanesiyle kaliteli dolandırıcılık kabahatinden soruşturma başlatılabilir. Hakkınızda dava açılırsa 3 sene ila 10 sene arasında mapus cezası ve adli para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Parayla tez yazanlar da eş kabahatlerden suçlanır. Tezin altında sizin adınız olacağı için intihal kabahatinin faili de siz olacaksınız. Fikir ve Sanat Eserleri Yasayı 71. Maddesi uyarınca bu kabahatin cezası da altı aydan iki seneye kadar mapustur. Ayrıca eser sahibi tarafından tazminat davası da açılabilir.”

Gözden KaçmasınKanlı abidelerKanlı abidelerHaberi Görüntüle

GEÇEN SENE 10 BİN MÜRACAAT

Doçentlik, profesörlük unvanlarını vermekle görevli olan heyet ÜAK Üniversitelerarası Heyet yetkililerinden edindiğimiz sayılara göre 2021 senesinde takribî 10 bin şahıs doçentlik için müracaat yaptı. Müracaatlardan 450’si intihal ya da parayla yazdırma kuşkusuyla analize alındı. 150’si iptal edildi. ÜAK yetkilisi “Biz o bireylerin doçentliğini iptal edip ceza almaları için legal süreci başlatıyoruz. Gelen her ihbarı değerlendiriyoruz. Sistemi duruşmalara anlatmamız güç oluyor. Diyelim ki; bir şahıs doçentlik tezini para karşılığı yazdırıp yeniden para karşılığı bir mecmuada yayınlatıyor ve biz bunu tespit edip şaibeli mecmua diyerek ceza veriyoruz. Ancak duruşma bize ‘şaibeli mecmua listeniz yok, aday nereden öğrenebilir’ diyor. Liste yapmak istediğimizde de Danıştay rekabete aykırı olduğunu söylüyor” dedi.

DERMAN YİNE LAFLI

Doçentlik unvanı için Merkezi Laflı İmtihan uygulaması artık yapılmıyor. ÜAK yetkilisi sistemi şöyle anlattı: “Doçent olmak isteyen bize elektronik etrafta eserlerini ve dil belgesini yolluyor, kurul hüneriyle jüri tayin ediyoruz. Jüri raporlarını yazıyor. Laflı imtihan sistemi daha öncekinden yapılan yanlışlar olmadan, değişik bir biçimde, tertip etmelerle tekerrürden gündeme kazançsa jürinin karşısına geçip terleyen bir aday istediği kadar parası olsun unvan alamaz.”