TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'den '1959 öncesi şampiyonluklar' açıklaması! MHK, hakemler ve prim sistemi...

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'den '1959 öncesi şampiyonluklar' açıklaması! MHK, hakemler ve prim sistemi...

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi D Smart’ta Bol’ca Futbol Özel yayınına misafir oldu. Emre Bol’un moderatörlüğündeki özel yayına, Milliyet Spor Müdürü Tayfun Bayındır, Hürriyet Spor

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, D Smart'ta katıldığı Bol’ca Futbol Özel programında açıklamalar yaptı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi öncelikle acil kasvetlere odaklandıklarını belirterek; “Gaziantep FK’da başkanlık yaptığım için kasvetlerin farkındayım. Tüketme limitleri ve yabancı sınırlaması mevzusunda süratle karar aldık. Söz verdiğimiz üç sualin ikisini 1 hafta olmadan çözdük. Ben tercihten sonra heyet abonelerinin de istifasını istemiştim. Birkaç yedek aza kaldı onların da istifa etmelerini bekliyoruz. Başkalaşım yapmak için heyetleri değiştirmek istiyoruz. Yabancı oyuncuların son durağının değil ilk durağının Türkiye olmasını istiyoruz. Rezerv lig mevzusunu da kulüplerle görüşmeye başladık. Yalnızca gençlerin oynayacağı değil, A Ekip’da talih bulamayan oyuncuların da yer aldığı bir lig olmasını planlıyoruz. A ekibin fikstürü ile denk giden bir lig olmasını ve kulüplere ek gider yüklemek istemiyoruz ayrıca genç oyuncuların A ekiple aynı havayı solumasını sağlamak istiyoruz. Cezalı oyuncuların rezerv olasılığını da tartışacağız. Acemiler olmazsa üst liglere furbolcu yetiştiremeyiz. Naklen yayın ihalesinde de sona yaklaştık. Onu da kısa müddet içerisinde açıklayacağız.” dedi.

HEYETLERİ TEKERRÜR OLUŞTURACAĞIZ

Değişik projelere de değinen Büyükekşi, “Başta MHK olmak üzere heyetleri tekerrür oluşturacağız. En büyük sualin hakem soymaları ve hakem kusurları gibi gözüküyor. Türkiye’de futbolun marka kıymeti dibe vurmuş gidişatta. Bu marka bedelini artırmamız gerekiyor. Rahmetli Hasan doğan yarıyılında sağlanan güven etrafını tekerrür sağlamak istiyoruz. Hakemlerin haysiyetini yukarıya sürükleyip onlara olan güveni artırmak istiyoruz. İnsanın yapacağı kısımları en aza indirmek istiyoruz. Bunun için de, her alanda kriterler getirmek istiyoruz. TFF’nin müesseseselliğini üst seviyeye sürüklemek istiyoruz. Gözlemciyi stadyuma yollamadan maçı izleyip raporunu yazmasını sağlamak istiyoruz. Bu raporu da suni zihin kullanarak elde edilen bilgilerle birleştirip ona göre hakem anekdotu oluşturmak istiyoruz. Hakem cetmelerinde de suni zihin kullanmak istiyoruz. Hakemler için özel bir eğitim merkezi oluşturmayı planlıyoruz. ‘VAR’ hakemleri ile sahadaki hakemleri ayırmayı planlıyoruz. Hakemlerin maç rakamını daha denk dağıtmak istiyoruz. Emelimiz hakemlerin değil, futbolun konuşulduğu etrafı yaratmak.”

TFF Başkanı Büyükekşi, futbolda altyapı ve yüksekokul mevzusunun zahmetli olduğunu söyleyerek, “Ekiplerimizde A ekip ile altyapı öğretmenleri birbirinden kopuk. Yurtiçi ve yurtdışındaki pozitif misalleri alıp yüksekokul yapılanmasına destek olmak istiyoruz.” diye konuştu.

ACİL ÇÖZMEMİZ GEREKN MEVZULAR VAR

Mehmet Büyükekşi; 1959 evveli şampiyonluklar ile alakalı suale ise “Henüz önümüze bu mevzuyla alakalı birşey gelmedi. Şu an çok daha acil çözmemiz gereken mevzular var. Bu mevzu geçmişe müteveccih bir mevzu. Biz şu anda geleceğe bakıyoruz. Bu mevzuyu daha sonra değerlendirebiliriz.” dedi.

Mehmet Büyükekşi idare heyeti dağılımını da yapmak üzere olduklarını söyleyerek, “5 başkan vekilimiz olacak. Hibrit bir idare heyeti oluşturacağız. Hem idare heyetinde görev dağılımı yapıp hem de kurullar kurmayı tasarlıyorum. Böylece, idarenin çok daha yararlı olacağını düşünüyorum.” dedi.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, “2. ve 3. Lig maçlarının daha yakından takip edilebilmesi için dijital olarak naklen yayınlanmasını tasarlıyoruz. Buradan parasal kazanç elde edip kulüplere de katkı sağlamak istiyoruz. Ayrıca bu liglerdeki oyuncuların scoutlar tarafından izlenmesini sağlamak istiyoruz. Bu maçların naklen yayınlanırsa saydamlık da sağlamış oluruz.” diye konuştu.

PRİMİ ARTIRACAĞIZ

Mehmet Büyükekşi, kulüplere ödenen prim sisteminde de farklılık düşündüklerini belirterek,”Bir yaş hududu getirip primi artıracağız. 28-30 yaş altı Türk oyuncu oynatanlara ve 18-20 yaş altı oynatanlara daha da fazla prim ödeyebileceğimiz bir sistem düşünüyoruz. Yerli oyuncu oynatan kulüpleri teşvik edeceğiz. Yabancı hududunu şimdilik sabit yakaladık. Ancak ilerleyen yarıyılda mevzuyla alakalı şahısları toplayarak bir çalıştay oluşturacağız. Ona göre yabancı hududuna karar vereceğiz.

Mehmet Büyükekşi MHK Başkanı’nın tanımlanması ile alakalı suale, “MHK Başkanlığı için görüşmeler yapacağız. Zamanımız dar önümüzdeki günlerde bunu da harekete geçireceğiz.” dedi.