TFF kurulları tanıtıldı! Mehmet Büyükekşi: VAR odasını ziyarete açacağız

TFF kurulları tanıtıldı! Mehmet Büyükekşi: VAR odasını ziyarete açacağız

Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde vazife yapan heyetlerin yeni yarıyıl başkan ve aboneleri tanıtıldı. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, yaptığı konuşmada TFF’nin her zaman transparan ve iyi gayeli biçimde

TFF bünyesinde vazife yapan heyetlerin yeni yarıyıl başkan ve aboneleri tanıtıldı. Riva Hasan Doğan Ulusal Ekipler Kamp ve Eğitim Kuruluşları’ndeki Orhan Saka Salonu’nda yapılan buluşmaya TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve TFF İdare Heyeti azaları da katıldı.

Tanıtım buluşması evvelinde konuşan Başkan Mehmet Büyükekşi, “Bu buluşmayı ilk kere bu biçimde hakikatleştiriyoruz. Bu yola çıktığımızda bir hayli yeniliğe imza atacağımızı söylemiştik. Federasyon olarak heyetlerimizin başkan ve idaresini sizlerle tanıştırmayı çok önemsiyoruz. İlerleyen süreçte bu tanıtım çok verimli olacaktır. Bugün bir idare heyeti buluşması daha yaptık. Tahkim Heyeti, PFDK, AFDK, UÇK, Etik Heyeti, MHK ve Temsilciler Heyeti’nun başkan ve aboneleriyle toplandık. Bu buluşmada maksatlar paylaşıldı. Genel heyette başkan seçilir seçilmez, tüm heyetlere istifa davetinde bulunmuştum. Çağrımıza tüm heyetler uydu ve istifalarını sundular. Evvelki heyetlerdeki azalarımıza verdikleri emek ve destek için teşekkür ediyorum. İdare heyeti olarak hakemlik, gözlemcilik ve temsilcilikteki yine yapılandırma içinde, hukuk heyetlerimizde yeni kriterler tanımladık. Tüm istifaların bitirilmesiyle yeni heyetleri oluşturduk. Kriterlerimizden ilki, kadınlarımızın da idare ve heyetlerde olmasıydı. Her bir heyette toplam 5 kadın azamız bulunuyor. Kadının olduğu yerde barış ve kardeşlik olur. Saygı öne çıkar. Futbola kadın eli dokunsun ve hep huzur olsun istiyoruz. Yalnızca abonelerimizden birinin kadın olması değil, spor hukuku alanında yüksek lisans mezunu olması da yeni kriterlerimizden birisi. En az birisinin ceza hukukunda deneyim sahibi olmasını da önem verdik. Her heyette dominant ya da savcı deneyimi olan bir azamız olsun istedik. En az bir azamızın hukuk fakültelerinde öğretim vazifelisi olmasını istedik. Abonelerin vazifeye başlamadan evvel mülk beyanında bulunmasını da gündeme getirdik. Hakemlik, gözlemcilik ve temsilcilikte de çok ehemmiyetli farklılıklar yaptık” ifadelerini kullandı.

“Her zaman Fair-Play’den yana olacağım”

Yeni sezonda yazılım destekli cetmelerin olacağına dikkat toplayan Büyükekşi, “5 Ağustos’ta başlayacağımız yeni sezonda yazılım destekli atamalar olacak. Türk futbolunun çok daha iyi noktalara gelmesi için getirdiğimiz tüm yeniliklerin faydalı olmasını umursuyoruz. Bugün bir arada olduğumuz tüm heyetlerimize olan inancımız bütün. TFF olarak en büyük niyetimiz Türk futbolunun en kısa zamanda karşılıklı güven duygusunun dominant olduğu bir abuhavaya kavuşması. Saygı ve güven duygusu vereceğiz. Futbol ailesinden de aynı saygı ve güveni bekliyoruz. Yeni sezonla beraber istediğimiz çok ehemmiyetli bir şey de Fair-Play. Yalnızca saha içinde değil saha dışında da çok ehemmiyetli. Federasyondan başlamak üzere, tüm başkanların, teknik direktörlerin, seyircilerin, medyanın bu mevzuda çok hassas olması gerektiğini dile getirmek istiyoruz. Bundan sonraki tam konuşmalarımda da bu mevzuyu hep gündeme getireceğim. Benden bu mevzuyu bundan sonra da çok sık biçimde dinleyeceksiniz. Tüm heyet başkanlarımıza ve azalarımıza ayrı ayrı başarılar diliyorum. Türk futbolu için hayırlı uğurlu olsun” açıklamasını yaptı. Büyükekşi’nin konuşmasının ardından heyetler tanıtıldı ve TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ardından basın üyelerinin sorularını cevapladı.

“VAR kayıtlarını açıklamamız yasak, VAR odasını ziyarete açacağız”

VAR kayıtlarının açıklanamadığını ifade ederek laflarını sürdüren Büyükekşi, “Hakemlerimize, gözlemcilerin vereceği anekdotlar her hafta açıklansın demiştim. Ama sonradan gördüm ki, ne yazık ki FIFA ve UEFA buna izin vermiyor. VAR Odası’nı gerek kulüp başkanlarımızın, gerek teknik direktörlerimizin, gerekse de basın üyelerinin ziyaretine açacağız. Nasıl ki uçak kullanırken kokpite giremiyorsunuz ama simülatöre girebiliyorsunuz, burada da benzerini yapacağız. Maç olmayan günlerde basın üyelerini davet edeceğiz. Burada misallerle sizlere de ayrıntılı biçimde bilgi verilecek. Ama hakem anekdotu gibi VAR kayıtları da kamuoyuna açıklanmıyor. Yeniden de bunları depolayacağız ve ileride bir şey olursa, kayıtları yakalayacağız. Gündemde geçen sezonda bir hayli kasvetler vardı. Kasvetlerin başında da hakemlerimizle alakalı emin bir idare tasarrufu oldu. Bu tasarruf sonucunda bazı hakemlerimiz Tahkim Heyeti’na gidip vazifeye döndüler. Bu da bazı kesimlerde pozitif, bazı kesimlerde negatif yosunu oluşturdu. Futbolda marka değeri ne yazık ki çok altlara düştü. Ana emelimiz bunu yükseltmek. Güven, adalet, denklik, transparanlık bizim için çok ehemmiyetli. Özellikle insan inisiyatifini en aza indirmek istiyoruz ve cetmeleri bilgisayarla yapmak istiyoruz. Sahadaki hakemle VAR hakemlerini bu surattan ayırıyoruz. İnsan yanılgı yapabilir ve bu yanılgıyı asgariye indirmeye çalışıyoruz. Niyetimiz bunu başarabilmek. Bundan 4-5 sene evvel 500 milyon Dolara yapılan ihale 120-130 milyon dolara düştü. Bunun bir hayli nedeni var” dedi.

“Hakemlerimize ‘Sizi başımızın üstünde taşıyacağız’ dedim”

Tam heyetlerin değerli olduğunu söyleyen Mehmet Büyükekşi, “Tam heyetlerimiz değerli, tam insanlarımız değerli. Aynı biçimde hakemlerimiz de son derece değerli. Evvel hakemlerimize güve vereceğiz. Dün özel bir buluşma yaptık. Başkan ve MHK Azalarımıza “Sizi başımızın üzerinde taşıyacağız” dedim. Ama aynı şeyi de sizden istiyorum dedim. Biz iyi gayeliyiz, sizden de iyi gaye istiyoruz. Ama tersi bir gidişat görürsek değişik hareket ederiz. Biz hakemlerimize inanıyoruz ve güveniyoruz onlara da değer veriyoruz. Egemenlerimiz nasıl değerliyse, hakemlerimiz de değerli. Hiçbir zaman yargılama yoluna gitmeyeceğiz, adaletli olacağız, yapılması gereken ne ise onu yapacağız. İlke olarak yabancı hakemi, VAR hakeminde gereksinim olursa getireceğiz. UEFA’ya aza ülkeler arasında hakem başkalaşımı programı asıllaşırsa da olacak. O ülkeden seçkin bir hakem gelip maç idarerse, Türkiye’den de seçkin bir hakem gidip orada maç idareyecek. Böylece Türk bir hakemin Avrupa’da nasıl bir maç idarediği de görülebilecek. Bunun kararı alındı ama ne zaman yaşama geçer öğrenmiyoruz. Aldığımız karar hakemlerimizin noksan olmasıyla ilgili değil, bütün tersi, hakemlerimizin yurt dışında maç idaremesi için alındı. Futbolun anasının başladığı yer, altyapı ve acemiler. Biz de oradan başlayacağız. 5 Ağustos’a kadar çok süratli karar almamız gereken mevzular var. Allahın İzniyle cuma günü Bolu’da hakemlerimizin kampı başlayacak. Hakemlerimize psikoteknik testler yapılacak. Sırada gözlemcilerimiz ve temsilcilerimiz de var. İstanbul Üniversitesi’yle bu mevzuda anlaştık. Bundan evvelki yarıyılda bize danışmanlık yapan hakem hocası, Belçika’da hakem performansıyla alakalı çalışma yaptığını söyledi. Birkaç devlet üniversite ile görüşüyoruz. Hakemlerin performanslarının ölçümüyle alakalı Belçika’daki sistem gibi bir ölçüm yapacağız ve performanslarını kamuoyuyla paylaşacağız” diyerek laflarını tamamladı.

TFF Heyetleri şu adlardan oluşuyor:

TAHKİM HEYETİ
İsmail Rüştü Cirit - Başkan
Eyüp Yeşil - Aza
Mustafa Artuç - Aza
Alaaddin Varol - Aza
Prof. Dr. Bilgin Tiryakioğlu - Aza
Prof. Dr. Murat Atalı - Aza
Fatih Maden - Aza

PROFESYONEL FUTBOL DİSİPLİN HEYETİ PFDK
Mehmet Sağlam - Başkan
Mehmet Aksu - Aza
Prof. Dr. Yusuf Yaşar - Aza
Doç. Dr. Selman Dursun - Aza
Dr. Nihal Ural - Aza
Abdurrahim Taş - Aza
Ömer Faruk Erol - Aza

AMATÖR FUTBOL DİSİPLİN HEYETİ AFDK
Alper Türközmen - Başkan
Ahmet Şafak Kuş - Aza
Doç. Dr. Serkan Ağar - Aza
Tarkan Erdal - Aza
Ahmet Yazıcıoğlu - Aza
Şamil Yakut - Aza
Rıza Hakan Başsorgun - Aza

UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM HEYETİ UÇK
Selami Bilgin - Başkan
Sabiha Tekin - Aza
Mustafa Çattık - Aza
Hasan Şahin - Aza
Muhammed Hardalaç - Aza
Mutlu Şimaylı - Aza
Hacı Dursun Kızıltan - Aza

ETİK HEYETİ
Celal Candan - Başkan
Mahmut Fatih Çelikbilek - Aza
Ahmet Gürel - Aza
Birsen Elmas - Aza
Prof. Dr. Musa Aygül - Aza

KULÜP LİSANS HEYETİ
Mehmet Ali Kaynar - Başkan
Mustafa Arıkan - Başkan Yardımcısı
Berrin Mahmutoğlu - Aza
Yalçın Madenci - Aza
Savaş Çıtak - Aza
Yasin Eker - Aza
Furkan Uysal - Aza

MERKEZ HAKEM HEYETİ MHK
Sabri Çelik - Başkan
Murat Ilgaz - Başkan vekili
Ahmet İbanoğlu - Aza
Bülent Gökçü - Aza
Aytekin Durmaz- Aza
Baki Tuncay Akkın - Aza
İsmail Köse - Aza
Aynur Aysun Akar - Aza
Doç. Dr. Recep Hız Müniroğlu - Aza

TEMSİLCİLER HEYETİ
Gökhan Özsavaş - Başkan
Ahmet Hadi Akılda - Aza
Ertuğrul Arslan - Aza
Osman Diyadin - Aza
Osman Yıldırım - Aza
Nilgün Selvi - Aza
Timuçin Başar - Aza