TFF'den bitcoin logolu madeni parayla kura atışına soruşturma! Arda Kardeşler...

TFF'den bitcoin logolu madeni parayla kura atışına soruşturma! Arda Kardeşler...

TFF, Arda Kardeşler'in derbide bitcoin logolu madeni para ile kura atışı yapmasıyla alakalı soruşturma başlatıldığını açıkladı.

TFF, Arda Kardeşler'in derbide bitcoin logolu madeni para ile kura atışı yapmasıyla alakalı soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, "Spor Toto Süper Lig Ahmet Çalık Sezonu 36. haftasında oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe yarışmasının hakemi Arda Kardeşler'in para atışını TFF ve MHK’nin bilgisi ve onayı olmayan bir biçimde reelleştirdiği kamuoyuna yansımıştır. Şiddetle karşı olduğumuz mevzubahisi hadiseyle alakalı Federasyonumuz tarafından soruşturma açılmıştır. Kamuoyunun bilgilerine hürmetle sunarız. Türkiye Futbol Federasyonu" ifadeleri kullanıdı.

NELER YAŞANDI?

Vodafone Park'ta büyük coşkuya sahne olan karşılaşmada Hakem Arda Kardeşler misyon alırken gayret evvelindeki para atışında dikkat toplayan bir ayrıntı vardı.

Hakem Kardeşler, maç evveli kale-top tercihinde Kaptanlar Josef de Souza ve Altay Bayındır'ı yanına çağırdı. Kale-top tercihinde para atışı yapılırken Arda Kardeşler, bitcoin logolu madeni para ile kurayı tanımladı.

Mini yorum - Hürriyet Gazetesi Yazarı ve daha önceki hakem Murat Fevzi Tanırlı:

Hakemlik, hassasiyetleri, mesullükleri, ananeleri olan bir iştir. Sahada reyin kurallarını uygulamakla mesul olmak dışında, saha içi ve dışı tavır mesullükleri de vardır. FIFA seviyesine erişmiş, Süper Lig'de derbi idareme onuruna bu yaşta nail olmuş bir insanın böyle bir sorumsuzluğa imza atmasını kavramak olası değil.

Hakemliğin ritüelleri açısından da ehemmiyetli bir hürmetsizlik. Bir suratında top, değişik suratında kale resmi olan o hoşum hakem parasına da bu yolla hürmetsizlik yapması da cabası. Hakemlerin yanında top-kale parası olmayabilir, unutmuş olabilir. Ya değişik dostlarından, ya da saha komiserinden bozuk para istediğimiz anlar onlarca kere oldu. Sahada vazifeli hiç kimsede bozuk para olmadığı yarıyıllar da yaşandı. Düdüğü bir avucuna koyarsın, hangi elimde diye sorarsın.

TFFden bitcoin logolu madeni parayla kura atışına soruşturma Arda Kardeşler...

Natürel ki bu usuller yanlışlıkla parayı unutan, naif beşeri hareketlerdir. Burada bir unutlanlık sözkonusu değil. Şuurlu bir hareket var. TFF ne mutlu ki süratlice soruşturma başlattı. Hem emelinin ne olduğu hem de saklı bir reklam uyuşması yapıp yapmadığı konulardan başlayarak temel sualler gelecektir.

 

Tümer Metin ile A'dan Z'ye | Ben F.Bahçe'ye gittim Sergen Yalçın nereye gitti? | Züğürt Ağa & Emine