THK uçakları yeniden havalanıyor

THK uçakları yeniden havalanıyor

Cumhurbaşkanlığı Korunma Sanayii Başkanlığı SSB, hava sıcaklıklarının çoğalmasıyla mümkün orman yangınları tehlikesine karşı yeni uçak ve helikopter tedarik sürecini başlatırken, atıl durumda duran Türk

Edinilen bilgiye göre geçtiğimiz sene Akdeniz ve Ege’de yaşanan orman yangınlarının ardından çalışmalar süratlendi. Orman yangınlarıyla çabada zorunlu olan hava vasıtalarının tedarik süreci 1 seneyi aşkın müddettir Tarım ve Orman Bakanlığı ile SSB işbirliğinde yürütülmeye başlandı. Bu kapsamda SSB, bu alandaki deneyimiyle Tarım ve Orman Bakanlığı’na süreçte destek olmaya başladı.

Türk Hukuk Kurumu UÇAKLARI DEVREYE GİRİYOR

Orman yangınlarıyla gayret için yeni uçak ve helikopter tedarik sürecini başlatan SSB, öteki yandan bir müddettir atıl durumda duran Türk Hava Müesseseyi Türk Hukuk Kurumu stokunda bulunan CL-215 uçaklarının yangın söndürme filosuna tekerrür dahil olması için kolları sıvadı. Türk Hukuk Kurumu’nın 9 uçağından uçabilir gidişata getirilebileceklerin hizmete alınmasını sağlamak için çalışmalar SSB direktifiyle TUSAŞ tarafından başlatıldı.

6 UÇAKTAN 4’Ü GÖREV ALACAK

Uçabilir hale getirileceği değerlendirilen 6 uçaktan, ilk etapta 4’namın bu yılki yangın söndürme faaliyetlerine katılması için, uzun zamandır tedariğinde eforluk çekilen zorunlu yedek malzemeler TUSAŞ tarafından temin edildi. TUSAŞ-Türk Hukuk Kurumu işbirliğiyle yürütülen bakım-onarım ve modifikasyonlar sonucu uçaklar teknik olarak uçabilir hale getirildi. Alakalı uzmanlarca uçuşa uygunluk değerlendirmeleri yapılıp akabinde kaptan eğitimleri tamamlandı.

UÇAKLAR UÇUŞA ERGONOMİK

Bütün süreçleri takip edilen ve bakımları bitirilen TC-TKT ve TC-TKV kuyruk numaralı uçaklar son olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü SHGM tarafını sorgulandı ve uçuşa ergonomik olduğu tanımlandı. İki uçak 15 ve 16 Haziran tarihlerinde Ankara Etimesgut’taki Türk Hukuk Kurumu kampüsünden havalanarak uçuşlarını galibiyetle asıllaştırdı. İlk 2 uçağın en geç 1 Temmuz’da, öteki 2 uçağın Temmuz ayı içerisinde Orman Genel Müdürlüğü hizmetine verilmesi ve yangın söndürme faaliyetlerine katılması bekleniyor. 6 uçaktan son 2 uçağın bakım faaliyetlerine de bir yandan devam edileceği bilindi.