THK’da kayyum başkan Cenap Aşcı istifa etti

THK’da kayyum başkan Cenap Aşcı istifa etti

Türk Hava Müesseseyi’na iki sene evvel Ankara 9. Barış Hukuk Duruşması tarafından kayyum kurulu başkanı olarak ceddilen Cenap Aşcı, dün duruşmaya misyondan çekildiğini bildirdi.

Türk Hukuk Kurumu Sorgulama Kurulu azalarının avukatlarından Mustafa Köroğlu, Aşcı’nın istifasından sonra duruşmanın önünde iki alternatif bulunduğunu belirterek bunlardan ilkinin yeni bir ad soyarak, 3 karakter kayyum kurulunun bitirilmesi olduğunu söyledi. Ancak Türk Hukuk Kurumu gibi bir müessesenin kendi anayasasına uygun olarak Genel Heyet tarafında seçilecek bir başkan ve idare kurulu ile idarenmesi gerektiğini söyleyen Köroğlu, “Bu surattan duruşmanın muhakkak bir zamanda müesseseyi, fantastik genel heyete götürecek misyonla bir atama yapması daha uygun olur” dedi.

Cenap Aşçı ise istifa mektubunda “Hepimizin vicdanını yakan orman yangınları sırasında pek çok mecra Türk Hukuk Kurumu ve özellikle kişimi odağa koymuş, linç kampanyasına müessese ve ziyadesiyle bireyim kurban edilmek istenmiştir. Bu Cumhuriyet Müesseseyi, 96 senelik ulu çınar asla bu müzakerelerin odağında olmamalıdır. Etik kaideler ve ananeler dikkate alınarak Medeni Kanun 477’nci maddesi uyarınca kayyımlık vazifemden çekilmek istediğimi bildiririm” yazdı. Türk Hukuk Kurumu’ye 16 Ekim 2019’da Adnan Zengin ve Abdullah Kaya ile beraber ceddilen Aşcı, hangardaki uçakların 4 milyon dolarla yine uçurulabileceğini söylemişti.

: İlginize Sürükleyebilir Aşısı yok... İlk kurban 12 yaşında! Korona bitmeden yeni salgınRengini yitiren şehir! Kupkuru bir hayatın fotoğrafı...41 şehir ve KKTC'de dev harekât! 214 nezaret kararı