Thodex skandalında flaş gelişme!

Thodex skandalında flaş gelişme!

Kripto para dolandırıcılığı Thodex soruşturmasında, dominantlığa sevk edilen 28 şahıs da "Yurt dışına çıkmamak" biçiminde adli hakimiyet ihtiyatı uygulanarak özgür vazgeçildi.

Emniyetteki harekâtlarının bitirilmesinin ardından Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na getirilen 62 kuşkulunun ifadesi alındı. Savcılık 6 kuşkuluyu "Bilişim sistemleri banka veya kredi müesseselerinin taşıt olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık", “Tacir veya firma idareyicileri ile kooperatif idareyicilerinin dolandırıcılığı" ve "Kabahat teşkilatı kurma" kabahatlerinden hapsetme arzıyla barış ceza dominantlığına sevk etti. 22 kuşkulu da "Bilişim sistemleri banka veya kredi müesseselerinin taşıt olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık", “Tacir veya firma idareyicileri ile kooperatif idareyicilerinin dolandırıcılığı" ve "Kabahat işlemek emeliyle kurulan teşkilata abone olma" kabahatlerinden 'Yurt dışına çıkmamak' biçimindeki adli hakimiyet arzıyla barış ceza dominantlığına sevk edildi. Savcılık, ifadelerinin alınmasının ardından 34 kuşkuluyu da özgür vazgeçti.

ADLİ HAKİMİYET İHTİYATI UYGULANDI

Barış Ceza Dominantlığı sorgularının ardından 22 kuşkulu hakkında "Yurt dışına çıkmamak" biçiminde adli hakimiyet ihtiyatı uygulayarak özgür vazgeçilmesine karar verdi. Dominantlık hapsedilme arzıyla sevk edilen 6 kuşkulu hakkında ise, "Kabahatin yasada öngörülen ceza ölçüsünün üst hudutları, yasa gözetici ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin son yasa farklılıkları ile hapsetme hususunda belirtilen davranış ve içtihatları" dikkate alarak, hapsetme arzının ayrı ayrı reddine karar verdi. 6 kuşkulu da "Yurt dışına çıkmamak" biçimindeki adli hakimiyet ihtiyatı uygulanarak özgür vazgeçildi.

CEO'NUN KARDEŞLERİNİN EMNİYETTEKİ HAREKÂTLARI SÜRÜYOR

Soruşturma kapsamında, kaçak CEO Faruk Fatih Özer'in kardeşleri Güven Özer ve Serap Özer'in de aralarında bulunduğu 10 kuşkulunun emniyetteki harekâtları devam ediyor. Mevzubahisi 10 kuşkulunun önümüzdeki günlerde adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.