Thodex şüphelileri de mağdur çıktı! Paraları içerde kalmış

Thodex şüphelileri de mağdur çıktı! Paraları içerde kalmış

Thodex kuşkulularının içinden mağdurlar da ortaya çıkmaya başladı. İşletmede çalışan kuşkululardan A.K. 15 bin liralık hesabının olduğu ve mağdur olduğunu söyledi.

Kripto para borsası Thodex'e müteveccih yürütülen soruşturma kapsamında nezaretine alındıktan sonra hapsedilme arzıyla sevk edildikleri dominantlık tarafından yurt dışına çıkış yasağı getirilerek hür vazgeçilen 6 kuşkulu, ifadelerinde teknik, finansal ve yazılım mevzularında yetkileri olmadığını öne sürerek, teşkilatsal iletişimleri bulunmadığını iddia etti. Kuşkululardan üniversite talebesi A.K. ise “Benim de işletmede 15 bin lira kıymetinde para hesabım vardı. Ben de mağdurum” dedi.

KUŞKULULARIN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında nezaretine alınan ve dün adliyeye sevk edilen 62 kuşkuludan 34’ü savcılık tarafından ifadeleri alınıp, hür vazgeçildi. Savcılık 22 kuşkuluyu adli hakimiyet, 6 kuşkuluyu da hapsetme arzıyla dominantlığa sevk etti.

Dominantlık, hapsetme arzıyla sevk edilen 6 kuşkuluyu, yurt dışına çıkma yasağı koyarak hür vazgeçti.

Thodex şüphelileri de mağdur çıktı Paraları içerde kalmış

"BAŞKALARINI DOLANDIRMAM MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Hapsedilmeleri arz edilen kuşkuluların ifadeleri ortaya çıktı. Kuşkulu K.D., ifadesinde

Thodex isimli işletmenin insan kaynakları kısmında çalıştığını, 2020 senesinin Ağustos ayında işe başladığını, işe alma ve işten kovma yetkisi olmadığını anlatarak “Sistemin belirli bir vakit bakıma alınması ya da kullanıcıların harekâtlara kapatılması bildiğim kadarıyla tamamen yazılım departmanının mesullüğündedir. Sisteme yeni katılımcıların ilave edilmesi için çalışmaları işletmenin sosyal medya ve müessesesel irtibat departmanı yapmaktadır. Ben daha evvel işletmenin işleri ile alakalı kuşkulu bir gidişatla karşılaşmadım. Faruk Fatih Özer’in yurt dışına çıkışına ait de bilgim yoktur. Teşkilat idareyicisi değilim, işin ayrıntısını ve prosedürünü öğrenmiyorum. Dolayısıyla öğrenmediğim bir mevzu hakkında başkalarını dolandırmam olası değildir” dedi.

"KUŞKULU BİR HAREKÂTA RASTLAMADIM"

Thodex’te alıcı hizmetleri mesulü olarak takribî 6 ay çalıştığını, sonrasında istifa ettiğini belirten kuşkulu E.Ş., işletmede operasyon yapma yetkisi olmadığını kaydolarak, “Çalıştığım vakit içinde kuşkulu bir harekâta tesadüfmedim. İşletmede çağrı merkezi yardımı yoktur, alıcılar mail yollayarak bilgi almaya çalışıyorlardı. Alıcıları oyalama ya da yanlış bilgi verme gibi bir vaziyet olmadı. Sistemde idare, mali, finansal, sistemsel, teknik yetkiler Serap Özer ve Faruk Fatih Özer’in de arasında olduğu 7 bireydeydi” dedi.  

Kuşkulu Ş.S. de işletmede sosyal medya uzmanı olduğunu, başka bir yetkisi bulunmadığını söyleyerek, “Bizim takımımıza yalnızca Dogecoin’le alakalı bir bilgi geldi, biz de bunu sosyal medya hesaplarından hisseleştik. Kampanyayı planlayan Faruk Fatih Özer’di. Benim kampanyayı planlama ve bu mevzuda bütçe tanımlama yetkim yoktu, kimseyi dolandırmadım” dedi.

Kuşkulu T.T., ifadesinde iş geliştirme uzmanı olduğunu, rakip işletmelerin takibiyle alakalı hazırladığı mevzusunda raporları Faruk Fatih Özer’e sunduğunu bildirerek, işletmenin kripto paralarının satışına ait bilgisi olmadığını söyledi.

Thodex şüphelileri de mağdur çıktı Paraları içerde kalmış

"BEN DE MAĞDURUM"

Kuşkulu A.K. ise, üniversite ikinci sınıf talebesi olduğunu, işletmede alıcı danışmanı olarak çalıştığını ifade etti. İşletmenin teknik, finansal ya da yazılım kısmında vazifeyi bulunmadığını belirten A.K. “İşletmenin coin borsasında daha düşük kıymette coin sattığına ait de bilgi sahibi değilim. İşletmede operasyon yapma yetkim yoktur. Benim de bu işletmede 15 bin lira kıymetinde para hesabım vardı. Ben de mağdurum” biçiminde konuştu.

A.K., Özer’in yurt dışına çıktığını haberlerden bildiğini kaydolarak, “Benim 13-14 aylık çalışma yarıyılımda sistem geçici olarak 2-3 saatliğine bakıma alınmıştır. Son 1 haftadır da kullanıcılar Dogecoin kıskanıyorlardı, şikayetler geliyordu. Son bakım bilgisi 17.30’da bize bildirildi, saat 20.00 etrafında başlatıldı. Süreç rutin bir bakım süreci olduğundan şüphelenecek bir vaziyet yoktu. Kaldı ki benim de burada kripto para hesabım olduğundan şüphelenecek bir vaziyet yoktu. Hepimiz müessesesel çalışanız, işletmede kimseyle teşkilatsal bir bağım yoktur” dedi.

Thodex’te alıcı hizmetlerinde çalıştığını kaydolan kuşkulu F.E. “Alıcılara 4 milyon Dogecoin dağıtılacağını biz de web sitesini bildik. Bu biçimde bir nedeninin de alıcıların üçüncü seviye kimlik doğrulamaya teşvik edilmesi ve yeni alıcılar kazanılma çalışması olduğunu varsayım ediyorum. İşletmede kuşkulu bir harekâtla karşılaşmadım, kimseyle teşkilatsal bir bağım yoktur” ifadelerini kullandı.

Thodex şüphelileri de mağdur çıktı Paraları içerde kalmış


CEO’NUN KARDEŞLERİNİN SORGUSU SÜRÜYOR

Öte yandan kaçak CEO Faruk Fatih Özer’in kardeşleri Güven Özer ve Serap Özer’in de aralarında bulunduğu nezaretindeki 10 kuşkulunun emniyetteki harekâtları devam ediyor. Kuşkuluların önümüzdeki günlerde adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

YAKALANMASI AN MESELESİ

Türkiye'de faaliyet gösteren kripto para borsası Thodex'in sahibi Faruk Fatih Özer 20 Nisan 2021'de Türkiye'den kaçarak Arnavutluk'un başşehri Tiran'a gittiği tespit edildi. Thodex sistemini kapatıp yurt dışına kaçan Özer'in 400 bin mağdur ve 2 milyar dolarla kaçtığı iddia ediliyor.

CNN Türk İstihbarat Şef Takviyecisi Fulya Öztürk, mevzuya ait olarak yaptığı haberinde 70 birey hakkında nezaret kararı verilip 62'sinin adliyeye sevk edildiğinin sonrasında da adli hakimiyetle hür vazgeçildiklerini söyledi. 

Öztürk, 8 şahsın emniyette ifade sürecinin devam ettiğini ve emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre Özer'in tutulmasının an sorunu olduğunu belirtti.

Thodexin sahibi Faruk Fatih Özer Interpolün listesindeki 30. Türk olduThodex'in sahibi Faruk Fatih Özer Interpol'ün listesindeki 30. Türk oldu! Thodexin sahibi kripto Faruk Fatih Özer koruma tutmuşThodex'in sahibi kripto Faruk Fatih Özer koruma yakalamış

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Ktümörleri için Bigpara