Thodex'in sahibiyle ilgili çarpıcı ifade: "Faruk Fatih Özer bu işte yalnız değil"

Thodex'in sahibiyle ilgili çarpıcı ifade: "Faruk Fatih Özer bu işte yalnız değil"

Thodex'in sahibi Faruk Fatih Özer'in dolandırıcılık iddiasıyla başlayan soruşturma yürütülüyor. Nezaretine alınan firma çalışanları Özer'le alakalı sansasyonel ifadelerde bulundu.

Kripto para borsası Thodex'in sahibi Faruk Fatih Özer'in 400 bin şahsı dolandırdığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada ifadeleri alınan kuşkuluların, 5 kaçak firma idareyicisini ’ortak hareket etmekle’ yargıladığı bilindi.

Kripto para borsası Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in takribî 2 milyar dolarlık kripto para ile yurtdışına kaçmasıyla alakalı soruşturma sürüyor. Soruşturmada yapılan tahlillerde Özer'in sistemini saadet zinciri modeliyle değil istekli gelen alıcılarla oluşturulduğu tespit edildi. Özer'in yüksek hasılat taahhüdüyle sanal para borsasına kullanıcıları sürüklediği, kazandığını gören kullanıcıların daha fazla para yatırmaya başladığı tanımlandı.

Ayrıca Thodex soruşturmasında işletmenin kaçak CEO'su Faruk Fatih Özerin kardeşleri Güven Özer ve Serap Özerin de aralarında bulunduğu 9 kuşkulu hapsetme arzıyla dominantlığa sevk edildi.

"BU İŞTE YALNIZ DEĞİLDİ"

Thodex'e dağıtılan promosyonlarla kullanıcıların çekildiği tespiti yapıldı. Kullanıcıların yüksek hasılat elde ettiklerini etraflarıyla paylaşması da sanal borsaya giren insan rakamının çoğalmasına neden oldu. Kaçak vaziyetinde olan firma işvereni Özer'in, bu ölçekte bir kripto para borsasını sürdürme ve idareme kapasitesine sahip olmadığı halde, kullanıcıların paralarını anapara olarak kullandığı firmayı bu biçimde ayakta yakalama gayretinde olduğu değerlendirildi.

DHA'nın edindiği bilgilere göre nezaretine alınan firma çalışanları, Faruk Fatih Özer'in bu işte yalnız olmadığını, kaçak 5 kuşkulu firma idareyicisiyle ortak hareket ettiklerini düşündüklerini anlattılar.

DOLANDIRICILIK TUTARI TANIMLANMADI

Öte yandan soruşturmada bilirkişi tahlillerin sürdüğü, dolandırıcılık meblağının henüz tanımlanmadığı bilindi. Soruşturmanın ilerleyen safhalarında tüm bilirkişi analizleri bitirildikten sonra yargılamaya mevzu olan dolandırıcılığın bütün ebatlarının ortaya çıkacağı kaydolundu.