THY en yakın rakibine 2 kat fark attı

THY en yakın rakibine 2 kat fark attı

Türk Hava Yolları, havayolu Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Teşkilatı’nün Eurocontrol paylaştığı bilgilere göre 22 Nisan günü hakikatleştirdiği 711 uçuş ile Avrupa’da en çok uçuş reelleştiren…

İşletme, ortaya koyduğu zaferli performans ile listenin ikinci sırasında yer alan havayolu işletmesinin iki katından daha fazla rakamda uçuş asıllaştırdı. Dünyanın önde gelen havacılık bilgi ve inceleme sağlayıcısı Official Aviation Guide OAG tarafından 19 Nisan 2021 tarihinde yayınlanan sayılara göre ise Türk Hava Yolları, kapasite olarak dünyada ilk 10 havayolu arasında yer alırken, Avrupa’da yeniden ilk sırada yer aldı.

Talep edilen koltuk km olarak da Türk Hava Yolları dünya çapında 5. sıraya yerleşirken Avrupa’da lider konumda bulundu. Türk Hava Yolları İdare Heyeti ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı; “Bilgiler, Türk Hava Yolları ailesi olarak emeklerimizin karşılığı olduğunu gösteriyor. İnanıyorum ki 2021 senesini de 2020 senesinde olduğu gibi dünyanın pandemiyi en zaferli biçimde idareyen havayolu işletmeyi olarak bitireceğiz. Pandemi geride kaldığında bu unvanla anımsanacak, sancağımızı daha eforlu biçimde dalgalandırmaya devam edeceğiz” dedi.

PAZAR PAYI ARTTI

Aycı, 8 Mart günü tertip ettiği basın buluşmasında firmanın rakiplerinden pozitif ayrıştığı bilgilere işaret ederek 2021 senesindeki galibiyet için ipuçları vermişti. Türk Hava Yolları, açıklanan sayılara göre 2020 senesini Avrupa’da en çok uçan 44 iç hat, 165 dış hat noktaya network taşıyıcı olarak geride vazgeçti. Pandemi sebebiyle 2020’de 2019’un yüzde 40’ı kadar kapasite talep edebilen işletme yolcu rakamında en az düşüş yaşayan eksi yüzde 62, network taşıyıcılar arasında doluluk oranı azami yüzde 71 işletme oldu.

Turkish Cargo da küresel besin ve medikal mahsul zincirinin kesintisizliği için harekâtlarına sürekli devam etti, 2020 senesinde pazar hissesini yüzde 4.7’ye çıkardı. Kargo markasının küresel hava kargo taşıyıcıları arasındaki sıralaması ise 8’den 6’ya yükseldi. 2011’de 33, 2016’da 22. sıradaydı. 2020 senesinin ilk çeyreğinde yüzde 4.6 olan pazar hissesini 4.8’e yükselten hava kargo markası, sektör ortalamasının yüzde 63.4 olduğu kargo doluluk oranında yüzde 82.2’ye erişti. 2020 ilk çeyrek bilgisi, yüzde 73.2’ydi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara