THY'den 61 milyon dolar kar!

THY'den 61 milyon dolar kar!

Türk Hava Yolları İdare Heyeti ve İcra Kurulu Başkanı M. İlker Aycı "Küresel havacılık sanayisinde devirici tesirlere neden olan pandemi krizi sürerken ortaya koyduğumuz bu performans yalnız…

Türk Hava Yolları Türk Hava Yolları, sektörü derinden etkileyen Kovid-19 salgını kaynaklı krize karşın 2021 senesinin birinci çeyreğini 41 milyon dolar faaliyet hasarı, 61 milyon dolar net karla tamamladı.

Türk Hava Yolları Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, evrensel havacılık sektörünün, tarihinin en ağır krizini yaşadığı ve en ağır kayıplarını verdiği bir seneden fazla bir zamanı geride vazgeçtiği belirtildi.

Türk Hava Yollarının bu zorlu yarıyılda Kovid-19 salgını kaynaklı krizin tesirlerine karşın 2021 senesinin birinci çeyreğini 41 milyon dolar temel faaliyet hasarı ve 61 milyon dolar net karla bitirdiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydolundu:

"Ortaklığın 2021 senesinin birinci çeyreğindeki toplam kazançları, salgından kaynaklı uçuş arzının eksilmesi ve yeni değişinimlerin ortaya çıkması nedeniyle dünya genelinde zaman zaman uygulanan seyahat kısıtlamaları sonucunda geçen senenin aynı yarıyılına göre yüzde 29 düştü ve 1,8 milyar dolar olarak hakikatleşti. Toplam kazancın yüzde 46’sını oluşturan kargo kazançları mevzubahisi çeyrekte bir evvelki yılın aynı yarıyılına göre yüzde 77 çoğalış gösterdi.

Kovid-19 salgını kaynaklı krizin arz üzerinde oluşturduğu tüm zorluklara karşın sancak taşıyıcı, maliyet eksiltici önlemler ile toplam gider kalemini 2021 senesinin ilk çeyreğinde geçen senenin aynı yarıyılına göre yüzde 34 düşürerek operasyonel hasarı hudutlandırmayı muvaffak oldu. Bunun neticesinde Ortaklığın nakit yaratma potansiyeline işaret eden FAVKÖK faiz, vergi, amortisman ve kira evveli kar geçen senenin aynı yarıyılına göre yüzde 90 çoğalış göstererek 478 milyon dolar, FAVKÖK marjı da geçen senenin aynı yarıyılına göre 16,7 puan çoğalarak yüzde 26,6 oldu. Bu yarıyılda firma 409 milyon dolar FAVKÖK elde etti."

Türk Hava Yollarının, yolcu kapasitesinin yüzde 48 oranında gerilediği 2021 senesinin ilk çeyreğinde, iç hatlarda yüzde 74, dış hatlarda ise yüzde 61 doluluk oranı ile toplam 6,4 milyon yolcu taşıdığı belirtilen açıklamada, şu bilgiler yer aldı:

"Küresel marka, geniş uçuş ağı, güçlü tarife yapısı ve üstün hijyen standartları sayesinde küresel bir hava yolu olma kimliğini bu zorlu günlerde daha da sağlamlaştırdı. Bu kimliği sayesinde bu süreçte kapatılan hatlar yerine karlı hatlara kapasite kaydırmaları zafer ile asıllaştırıldı. Nisan ayı sonu haysiyetiyle işletmenin uçak filosu 231’i dar gövde, 106’sı geniş gövde ve 25’i kargo uçağı olmak üzere toplam 362 uçaktan oluşmaktadır."

"SEMANDA KUVVETLENMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Açıklamada yer alan Türk Hava Yolları İdare Heyeti ve İcra Kurulu Başkanı M. İlker Aycı'nın değerlendirmeleri şöyle:

"Küresel havacılık sanayisinde devirici tesirlere neden olan pandemi krizi sürerken ortaya koyduğumuz bu performans yalnız 'güç olanı muvaffak olmak' olarak nitelendirilebilir. Zira biz, tüm zorlu süreçlerin üstesinden gelen ulusumuz gibi güç olanı muvaffak olduk. Ancak bu sayılar, krizin her safhasını titizlikle idareyen, uçaklarımız tamamen yerdeyken bile hiç oturmayan Türk Hava Yolları ailemiz için sürpriz değil. Bu zafer, ulusal görev şuurumuzun, mesleksel yeteneğimizin ve kriz idareme deneyimimizin ortak bir neticeyidir. Bizler aynı özveriyle çalışmaya ve bu kötümser günleri geride vazgeçerek semanda kuvvetlenmeye devam edeceğiz. Firmamızın zaferine katkıda bulunan tüm mesai dostlarıma teşekkür ederim."

TURKİSH CARGO, DÜNYANIN EN BÜYÜK 5. HAVA KARGO TAŞIYICISI OLDU

2020 seneyi süresince Avrupa'nın en fazla uçan hava yolu olan Türk Hava Yollarının, 2021 senesinin ilk çeyreğinde de bu galibiyetini gözettiği vurgulanan açıklamada, işletmenin, salgın sürecinde kargo taşımacılığına ağırlık vererek kriz yarıyılını fırsata çevirdi ve filosundaki bir hayli yolcu uçağını Turkish Cargo’nun hizmetine açtığı anlatıldı.

Açıklamada, 2021 senesinin Şubat ayı bilgilerine göre Turkish Cargo hava kargo pazarında rekor seviyede gelişerek, dünyanın en büyük 5. hava kargo taşıyıcısı olduğu belirtilerek, şunlar kaydolundu:

"Turkish Cargo, 2021 senesinin ilk çeyreğinde sahip olduğu uçuş ağı eforunu yüzde 33 kapasite çoğalışı ile taçlandırdı.

İştirakleri ile beraber takribî 60 bin bireye istihdam sağlayan Türk Hava Yolları, bugün eşsiz uçuş ağı, çağdaş filosu, üstün kargo performansı ve galibiyetli kriz idaresiyle sektörüne doğrultu veren bir marka olarak hava taşımacılığının devleri arasında sancağımızı şerefle dalgalandırmaya devam etmektedir.

Salgının sona ermesi ile havacılığın yine yükseliş sürecinde sancak taşıyıcı hava yolu sektörün doruğuna olan yürüyüşünü daha da süratlendirecek, ülkemiz ve havacılık sektörü için katma değer üretmeyi her zamankinden daha büyük bir azimle sürdürecektir."

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara