TikTok'tan tepki çeken karar! Kullanıcıların biyometrik verilerini toplayacak

TikTok'tan tepki çeken karar! Kullanıcıların biyometrik verilerini toplayacak

Güvenlik mazeretiyle başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bir hayli ülkede meseleler yaşanmasına neden olan sosyal medya platformu TikTok yeni bir kararla yine gündeme geldi ve tenkitlerin…

Yarattığı güvenlik sarihleriyle sık sık gündeme gelen Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok tepki sürükleyecek bir karara daha imzalaydı.

Saklılık siyasetlerini aktüelleyen işletme, kullanıcıların biyometrik bilgilerini toplamaya başladı. Buna göre mevzubahisi bilgiler uygulama tarafından depolanarak kullanıcıları tanımak için kullanılacak.

Depolanan bilgiler arasında kullanıcıların surat ve ses izleri de olacak. Bu yeni karar güvenlik nedenine tenkit etiliyor

TikTok’un dünya çapında  bir milyardan fazla kullanıcısı bulunuyor.

Sosyal medya uygulaması, genellikle güvenlik bahaneleri ve kullanıcıların bilgilerini Çin hükümetine vermekle eleştiriliyor. Daha Önceki Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump TikTok'u Amerika Birleşik Devletlerinde menetmek için sanki işletmeye savaş açmış, tercihlerden sonra başkanlık koltuğundan inince sular işletme için durulmuştu.

çarşamba gününden itibaren devreye giren yeni kontratta “Görüntü ve Ses Bilgileri” alt başlığında sunulan ve 'otomatik olarak bir araya gelen bilgiler' olarak bahsedilen bilgiler işletmenin kayıtlarında depolanmaya devam edecek.

HOLLANDA'DAN TİKTOK'A 1,4 MİLYAR AVROLUK DAVA

Hollanda'da Piyasa Enformasyon Araştırma Vakfı SOMI "Çocuk kullanıcıların bilgi saklılığı ve güvenliğini umursamama ettiği" iddiasıyla sosyal paylaşım sitesi TikTok'a 1,4 milyar avroluk dava açtı.

SOMI'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, TikTok'un 16 yaşın altındaki kullanıcıların bilgi saklılığını umursamama ettiği mazeretiyle Avrupa'daki 64 bin ebeveyn ismine açılan davada istenilen ölçünün 1,4 milyar avroyu aştığı belirtildi.

SOMI, TikTok'un hangi bilgilerin kullanılacağına ait zorunlu izinleri uygun biçimde almamasının yanı gizeme çocuk kullanıcıların hasarlı içeriklerle karşılaşmasını yasaklamadığını kaydetti.TikToktan tepki çeken karar Kullanıcıların biyometrik verilerini toplayacakGerekenden fazla kullanıcı bilgisini depoladığı iddia edilen TikTok, muhtelif Avrupa Birliği AB bilgi kanunlarını ihlal ettiği mazeretiyle Amsterdam Duruşmasında tazminat arzıyla karşı karşıya kaldı.

SOMA'nın kurucularında Cor Wijtvliet, davayla alakalı yaptığı açıklamada, "TikTok'a bir hayli mektup yolladık, alakalı AB müesseseleri de gönderdi fakat istenilen neticeyi alamayınca dava açmaya karar verdik." ifadesini kullandı.

Wijtvliet, "Duruşma TikTok'un ihlallerini doğrudan kısıtlayabilir." dedi.

TikTok ismine konuşan bir yetkili, yerel medyada yer alan açıklamasında, şahsi bilgi güvenliğinin müessesenin öncelikleri arasında yer aldığını söyledi.

Yetkili, TikTok'un bu emelle 16 yaşında ufak çocuklarının hesaplarını hakimiyet edebilmeleri için ebeveynlere çocuklarının hesaplarına ulaşım ihtimali sağladığını ifade etti.

Kaideler gereği TikTok'a yalnızca 13 yaşından büyük çocuklar ebeveynlerinin rızasıyla abone olabiliyor.