Tıp tarihine geçti! Türkiye'de ilk: Kendim 39, kollarım 12 yaşında

Tıp tarihine geçti! Türkiye'de ilk: Kendim 39, kollarım 12 yaşında

Aydın'ın Efeler ilçesinde yaşayan çiftçi Cihan Topal 39, hayatını 12 sene evvel nakil yapılan iki kolla sürdürüyor. Türkiye'de çift kol nakli yapılan ilk birey olan Topal, "Kendim 39, kollarım ise 12

Efeler'in Umurlu Mahallesi'nde çiftçilik yapan, konutlu ve 2 çocuk babası Cihan Topal, 2008'de iki kolunu da dirsek altından silaj cihazına kaptırarak kaybetti. Kol nakli olmak için Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne müracaat eten Topal'a, kazadan 2 sene sonra uğur güldü. Muğla'nın Milas ilçesinde geçirdiği trafik kazası neticeyi beyin vefatı reelleşen Fatih Demirel'in 23 iki kolu, 25 Eylül 2010'da, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 7 saat süren operasyonla Cihan Topal'a nakledildi. Prof. Dr. Ömer Özkan ve takımı tarafından nakil yapılan Topal, Türkiye'de ilk çift kol nakli yapılan hastalanarak tıp tarihine geçti. 12 seneden beri nakil kollarıyla hayatını sürdüren Topal, her işini de kendisi görüyor. Topal, dağlık arazide bulunan zeytinliğindeki ağaçlardan çırpma cihazı kullanarak topladığı zeytinleri çuvallarla sırtında taşıyor.

Tıp tarihine geçti Türkiyede ilk: Kendim 39, kollarım 12 yaşında

'ÇOCUKLARIMI ELLERİNDEN YAKALAYIP MEKTEBE GÖTÜRME MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM'

Çalıştıkça kollarının daha da kuvvetlendiğini söyleyen Cihan Topal, "Herkes uzuvlarını bağışlasın ki tam nakil bekleyen hastalarımız da bir an evvel benim gibi sıhhatlerine kavuşsun" dedi.

Gözden Kaçmasınİstanbul için yeni kar uyarısı Meteoroloji duyurdu: Bu günlere dikkatİstanbul için yeni kar ihtarı! Meteoroloji duyurdu: Bu günlere dikkatHaberi Görüntüle

Güçü her zaman hoşlandığını dile getiren Topal, "Kol nakli olmamın üzerinden 12 sene geçti. Şu an yapabildiklerim, benim için bir hayaldi. Bunları bugün yapabiliyorsam bunu uzuv bağışına borçluyum. 2 çocuğumu her sabah ellerinden tutarak mektebe götürmenin mutluluğunu da yaşıyorum. Benim yaptığım işi bir hayli birey yapamıyor. Kendim her şeyi, kimseye yoksul olmadan yapıyorum. Zeytinlerimi kendim çırpıp, toplayamasam, emekçi yakalamaya kalksam günlük 350 lira yevmiye vermek vaziyetinde kalacaktım. 7 yıldır incirimi ve zeytinimi kendim topluyorum. Kollarımda hiçbir ağrı sancı olmuyor. Zati zeytin çırpma aygıtını kullanmak bana fizik rehabilitasyon oluyor. Kollarım her gün çalıştıkça daha da kuvvetleniyor. O sebeple bu işi zevkle yapıyorum. Kendim 39, kollarım ise 12 yaşında" diye konuştu.

Tıp tarihine geçti Türkiyede ilk: Kendim 39, kollarım 12 yaşında