TOGG'dan heyecanlandıran haber! Hazırlıklar başladı

TOGG'dan heyecanlandıran haber! Hazırlıklar başladı

Esası 18 Temmuz 2020 tarihinde atılan Togg Gemlik Kuruluşu’nde tasarılar istikametinde iki senede sınama yapımı hazırlıkları başladı. ‘Bir Fabrikadan Daha Aşırısı’ olarak belirlenen Gemlik Kuruluşu’nde,

Togg’un Gemlik Kuruluşu’nde, inşaatın başlamasından bu yana geçen iki senede tasarılar istikametinde sınama yapımı için geri sayım başladı. Gövde, boya ve kurulum istasyonlarındaki parçalı provaların başarılı bir biçimde asıllaştırıldığı kuruluşta, sınama yapımı hazırlıkları sürüyor. 5 gr/m2’den az “uçucu organik bileşen” salımı ile Türkiye’deki legal hududun 9’da 1’i, Avrupa’daki legal hududun ise 7’de 1’i bir bedelle Avrupa’nın en paki olan boyahanede, ilk C-SUV gövdesinin boyası atıldı ve aynı gövdenin parça kurulumu, kurulum kuruluşunda başarıyla bitirildi.

TOGGdan heyecanlandıran haber Hazırlıklar başladı

Ar-Ge Merkezi, Tarz Tasarım Merkezi, Prototip Geliştirme ve Test Merkezi, Strateji ve İdare Merkezi ile Kullanıcı Tecrübe Parkı birimlerini de btemizletecek olan Gemlik Kuruluşu, bu senenin son çeyreğinde seri imale hazır olacak. Togg’un ‘Yeniliğe Yolculuk’ niyetinin çekirdeği olan doğuştan sürdürülebilir Gemlik Kuruluşu’nde, inşaatın başlamasından bu yana geçen iki senede tasarılar istikametinde sınama yapımı için geri sayım başladı. Gövde, boya ve kurulum istasyonlarındaki parçalı provaların başarılı bir biçimde asıllaştırıldığı kuruluşta, sınama yapımı hazırlıkları sürüyor. 5 gr/m2’den az “uçucu organik bileşen” salımı ile Türkiye’deki legal hududun 9’da 1’i, Avrupa’daki legal hududun ise 7’de 1’i bir bedelle Avrupa’nın en paki olan boyahanede, ilk C-SUV gövdesinin boyası atıldı ve aynı gövdenin parça kurulumu, kurulum kuruluşunda başarıyla bitirildi. Ar-Ge Merkezi, Tarz Tasarım Merkezi, Prototip Geliştirme ve Test Merkezi, Strateji ve İdare Merkezi ile Kullanıcı Tecrübe Parkı birimlerini de btemizletecek olan Gemlik Kuruluşu, bu senenin son çeyreğinde seri imale hazır olacak. 

TOGGdan heyecanlandıran haber Hazırlıklar başladı

İlk olarak C-SUV pazara çıkacakTogg’da, Avrupa normlarında teknik yeterlilik sertifikasyon testlerinin bitirilmesinin ardından 2023 senesinin ilk çeyreğinin sonunda C segmentindeki doğuştan elektrikli SUV pazara çıkacak. Ardından yeniden C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri yapım sırasına girecek. Takip eden senelerde B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, aynı Deoksirübo Nükleik Asit’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan ürün gamı bitirilecek. Togg, 2030’a kadar tek bir platformdan 5 değişik model yapımıyla toplam 1 milyon adet taşıt üretmeyi tasarlıyor.

TOGGdan heyecanlandıran haber Hazırlıklar başladı

İKİNCİ YILINDA SAYILARLA TOGG GEMLİK KURULUŞU

* Togg Gemlik Kuruluşu’nin esası 18 Temmuz 2020 tarihinde atıldı. Kuruluşun üst yapı çalışmaları Ocak 2021’de başlatıldı. 

* Gemlik Kuruluşu’nin zemin kuvvetlendirilmesi için 44 bin adet beton sütun üretildi. 536 bin metreküp kazı çalışması, 493 bin metreküp yapısal dolgu yapıldı. Kuruluş inşasında 34 bin ton demir, 325 bin metreküp beton kullanıldı. 230 bin metrekare izolasyon yapılırken, 33 bin ton çelik sütun kullanıldı. Toplam cephe oturum 55 bin metrekare olurken, 520 bin metre elektrik kablolama yapıldı. Kuruluşa 160 bin metre boru hattı döşendi.

* Yapım hatlarında toplam 250 robot devreye alındı ve donanım kurulumları bitirildi.

* 1.6 kmlik test pisti inşası bitirildi.

* 1,2 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilen kuruluş, 230 bin metrekare kapalı alana sahip.

TOGGdan heyecanlandıran haber Hazırlıklar başladı

* İnşaatında 9 bin 700 bireyin vazife aldığı kuruluşta, 3 milyon saatlik çalışma asıllaştırıldı. Gemlik Kuruluşu, yapım kapasitesi 175 bin adede eriştiğinde toplam 4 bin 300 şahsa istihdam sağlayacak.

* Kuruluştaki çalışmalar, 9 Nisan 2021 tarihinden itibaren togg.com.tr ve Togg Youtube kanalı üzerinden 7/24 anlık olarak izlendi. Canlı yayını şu ana dek 2 milyondan fazla şahıs izledi.  

* Kuruluşta 2030 senesine kadar toplam 1 milyon adet uslu makine yapım niyeti var.