Tokayev, Nazarbayev’e yüklendi

Tokayev, Nazarbayev’e yüklendi

SON derece hareketli bir haftayı geride vazgeçen Kazakistan’da, dün meclis kürsüsüne çıkan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, protesto şovlarının bastırılmasının ardından yaptığı konuşmada 30 seneyi

Kazakistan Meclisi’nin dün yapılan fantastik seansında konuşan Tokayev, “Nazarbayev yarıyılında, onun kişisel katkılarıyla oluşturulan oligarşik yapı Kazakistan’ı sömürdü. Ülkemizin kazançları çoğalmasına karşın millet refahtan hissesine alamadı. Yeni seneden bu yana yaşadığımız çalkantılar ve büyük metamorfozun ardından Kazakistan’da yeni, derin bir reform süreci başlıyor” ifadelerini kullandı. Karar fonu oluşturulacağını söyleyen Tokayev, “Nazarbayev yarıyılındaki oligarklar, yeni legal tertip etmelerle her sene astronomik hasılatlarının bir kısmını bu fona devretmek zorunluluğunda olacak” dedi. Tokayev’in mazot zammı üzerine çıkan millet ayaklanması sonrasında Güvenlik Konseyi başkanlığından aldığı Nazarbayev’in 81 nerede olduğu hâlâ öğrenilmiyor.

RUS ASKERLERİ ÇEKİLİYOR

2 Ocak’taki protestoların ardından Kazak idaresinin davetiyle ülkeye gelen Ortaklaşa Güvenlik Uyuşması Teşkilatı KGAÖ güçlerinin gidişatıyla alakalı da açıklama yaptı. Yardımları için KGAÖ güçlerine “minnettar olduklarını” söyleyen Tokayev, “KGAÖ ortak güçleri 13 Ocak’tan itibaren çekilmeye başlayacak ve 10 gün içerisinde Kazakistan’dan tamamen parçalamış olacak” dedi.

Tokayev, Nazarbayev’e yüklendi

ALİHAN SMAİLOV BAŞBAKAN

Tasarlanan ekonomik reformların galibiyete erişmesi için yeni kadroların büyük ehemmiyet talep ettiğine işaret eden Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, başbakan adayı olarak Alihan Smailov’u meclis onayına sundu. 107 sandalyeli Kazakistan meclisi, seansa katılan 89 delegenin reyiyle yeni başbakana güvenoyu vermiş oldu. Kasım Cömert Tokayev, Kazakistan’da ulusun mazot zamları sebebiyle ayaklanmasının dördüncü gününde imza attığı kararnameyle Smailov’u geçici başbakan olarak cetmişti.