Tokyo Olimpiyatları: Holokost şakası yaptığı ortaya çıkan açılış töreni sorumlusu görevden alındı

Tokyo Olimpiyatları: Holokost şakası yaptığı ortaya çıkan açılış töreni sorumlusu görevden alındı

Tokyo Olimpiyatları'nın açılış merasimlerinden mesul yetkili, merasimden dün görevden alındı.

Kentaro Kobayashi'nin, 1990'lı yıllarda kayda alınan ama yakınlarda ortaya çıkan görüntülerinde, Soykırım ile alakalı şakalar yaptığı mazeretiyle görevden alındığı anlaşılıyor.

Japonya Olimpiyat Komisyonu Başkanı Seiko Hashimoto, Kobayashi'nin videoda "tarihin acı hakikatlerini" alaya aldığını söyledi. Kobayashi'nin görevden alınması Tokyo Olimpiyatları evvelinde yaşanan bir dizi skandalın da sonuncusu oldu.

Dün de açılış seremonisini hazırlayan takımdan bir bestekar, mektepteyken manili sınıf dostlarına zorbalık yaptığının ortaya çıkmasından sonra görevden ufalamıştı.

Mart ayında yaratıcı takımın başındaki Hiroshi Sasaki, kilolu komedyen Naomi Watanabe'nin açılışta "Olympig" Olimpik domuz olarak sahneye çıkabileceğini söyledikten sonra görevden bölmek zorunda kalmıştı. Sasaki daha sonra laflarından dolayı özür dilemişti.

Ve Şubat ayında kadınlar hakkında uygunsuz laflar etmekle yargılanan organizasyon komisyonunun başkanı Yoshiro Mori istifaya zorlanmıştı. Mori'nin, kadınların toplantılarda fazla konuştuğunu ve kadın idareyicilerin katıldığı buluşmaların çok uzun sürdüğünü söylediği aktarılmıştı.

Olimpiyatların açılış merasiminden mesul daha önceki komedyen Kentaro Kobayashi, şiddetle tenkit etilmesine yol açan video kaydında, bundan 23 sene evvel bir başka komedyenle, çocuklara müteveccih komedi yapıyormuş gibi bir diyalog sürdürüyorlar.

Fransız Haber Ajansı AFP'ye göre, Kobayashi videodaki konuşmanın bir yerinde öbür komedyene dönüp, kağıttan yapılmış bebeklerden bahisle "bunlar senin 'haydi Holokost oynayalım' dediğin zamandan kalma" diyor.

Amerika Birleşik Devletlerindeki Soykırım araştırmaları ile tanınan Yahudi insan hakları kuruluşu Simon Wiesenthal Merkezi'nin eş başkanı ve küresel sosyal faaliyetler mesulü Haham Abraham Cooper, "Hiç kimse ne kadar yaratıcı emelli olursa olsun Nazi soykırımının kurbanlarıyla dalga geçme hakkına sahip değil" diye konuştu.

Kobayashi de görevden alınması üzerine bir açıklama yaptı. "Cümbüş emelli faaliyetler insanları rahatsız etmemeli. O sırada kullanmayı seçtiğim ablavutça lafların yanlış olduğunu kavrıyor ve bundan pişmanlık dinliyorum" dedi.

Tokyo Olimpiyatları: Holokost şakası yaptığı ortaya çıkan açılış töreni sorumlusu görevden alındı

Arkası arda gelen skandallar, geçen sene pandemi suratından ertelenen Tokyo Olimpiyatları'nın bu sene yapılacak olmasının yarattığı sıkıntılılığın üzerine tuz biber oldu.

Yakında yapılan bir kamuoyu yoklaması Japonya'da ulusun yüzde 55 kadarının Olimpiyatlar'a karşı olduğunu, bunun Covid salgınını iyice hakimiyetten çıkaracak bir süper-yayıcı olacağından korkulduğunu ortaya koydu.

Örgütleyiciler daha şimdiden görevliler ve atletler arasında artan Covid olaylarıyla baş etmeye çalışıyor. Perşembe günü itibariyle Olimpiyatlara katılmak için denklik alan 91 şahsın koronavirüs testlerinin pozitif çıktığı bildirildi.

Ayrıca popülasyonunun yalnızca üçte biri aşılanmış olan Japonya'da Covid hadiselerinde çoğalış görülmesi sebebiyle Olimpiyatlar zamanınca İnanılmaz Hal bülten edildi. Fakat her şeye karşın Tokyo 2020 Olimpiyatları artık başladı ve dün konut sahibi Japonya softbol ekibi ilk maçını kazandı dahi.

: İlginize Sürükleyebilir Rize Valisi'nden son dakika açıklaması: 12 saatte 110 kg yağış düştüEsnafa çifte bayram! Turizmcilerin suratı gülüyor...Kurbanlıkları ESK alacak! Kg maliyeti emin oldu

Ama iki hafta sürecek olan oyunlar resmi olarak Cuma günkü açılış merasimiyle başlayacak. Ancak Kobayashi'nin görevden alınmasından sonra, Olimpiyat yetkilileri Cuma günü yalnızca 950 şahsın katılımıyla yapılacak merasimi, nasıl en tehlikesiz bir biçimde reelleştirebileceklerini yine değerlendiriyorlar.

Japonya Olimpiyat Komisyonu Başkanı Seiko Hashimoto, açıklamasında "Açılış merasimi bu kadar yakınken Olimpiyat katılımcıları, Tokyolu yurttaşlar ve Japon kamuoyunu endişelendirdiğimiz için özür diliyoruz" dedi.