Tonbalığına ‘el’ değiyormuş

Tonbalığına ‘el’ değiyormuş

Son dönemde sosyal medya platformlarından paylaşılan yiyecek ve içecek üretimine ilişkin görüntüler tartışma yaratıyor.

Bir imalat tesisinde süt kazanının içine girip banyo yapan kişi ve salça üretim tesislerinde salça kazanının içine giren bir çalışandan sonra şimdi de tonbalıklarının elle paketlenmesine ait görüntüler ortaya çıktı. Sosyal medyada elle üretimin hijyen olmadığı iddiaları dolaşırken şirketten yapılan izahta ‘elle üretimin natürel ve gıda koteksine uygun olduğu” belirtildi.

Bir gün önce Twitter’da bir hesap tarafından paylaşılan videoda, tonbalıklarının paketlenme evresinde elle işlem yapıldığı görülüyor. Tüm çalışanların maske ve siperlik taktığı halde eldiven takmadığı dikkat çekiyor. Paylaşımda, “Demek ki el değmeden üretilmiyormuş. Sosyal medyada bir influencer tarafından paylaşılan bu video tonbalıklarının paketleme evresini gösteriyor. Enteresan olan ürün muhtevanında salamura suyu olduğu yazmıyor. Muhteva beyanında yalnızca tonbalığı, zeytinyağı ve tuz var” ifadelerine de yer verildi. Alakalı videoya onlarca yorum yapıldı.

Tonbalığına ‘el’ değiyormuş

‘TAMAMİYLE EL ÜRETİMİ’

Olay sonrasında tonbalıklarının üreticisi Dardanel tarafından Hürriyet’e yapılan izahta şu ifadelere yer verildi: “Plastik eldivenlerin konserve üretim süreçlerinde kullanılmaması tüm dünyada gıda otoriteleri tarafından kabul edilen bir uygulamadır. Plastik eldivenlerin kolay yırtılabilir ve parçalanabilir bir malzeme olmasından dolayı son üründe yabancı madde bulaşı rizikosu oluşturduğu bir gerçektir. Tüm çalışanlarımız el hijyeni ile ilgili çok ehemmiyetli uygulamalardan geçmekte, milli ve beynelmilel mevzuatlara göre ciddi şekilde kontrol edilmektedir. Ayrı olarak tuz, zeytinyağı ve balığın dışında hiçbir katkı malzemesi bulunmayan bu ürünlerimiz, tuzun eşit bir şekilde dağılması için deniz tuzu ve su (salamura) kullanılmaktadır. Videoda gösterilen üretim bölümü bizde ve dünyada butik olarak tamamiyle ‘el yapımı’ yapılmaktadır.”