Top Gun Maverick ile dönüyor

Top Gun Maverick ile dönüyor

Tom Cruise’u bir gecede dünya çapında şöhret yapan “Top Gun”ın, 36 sene sonra çekilen devam filmi “Top Gun: Maverick”, 27 Mayıs’ta vizyonda. Barbaros Tapan, filmin imalcisi Jerry Bruckheimer, rejisörü

* Uzun seneler “Top Gun” serisinin devamı gelecek dendi. Sonunda nasıl bir araya gelindi?
Jerry Bruckheimer: İlk filmi yaptıktan sonra, bunun zaferli olacağı muhakkaktı. Aradan 30 seneden fazla zaman geçti ve insanlar hâlâ yeni film için coşku dinliyor. Bu noktadan yola çıktık. Tom’un anlatmak istediği bir sürü öyküsü vardı. Bu öykülerin üzerine gittik, başka şeyler ekledik. Ne yazık ki elimizde Tony Scott yok… Ama bizim için harika şeyler yapan Joe Joseph Kosinski var! Tony, bence şu anda bize yukarıyadan tebessümüyor ve bu filmi hepinize sunmaktan o da coşku dinleyecek. Ama sıfırdan bir film çıkarmak çok güç. Kimse bunu izlerken fark etmiyor. Ekranda her şey harika görünüyor ama bu gerçekten çok çok güç. Maverick’de harika bir şahsiyetimiz vardı, ama öyküsü ne, bize ne anlatmak istiyor? Joe Kosinski’ye teşekkür ediyorum ki çıkageldi ve Tom’un, Paramount’un ve hepimizin heyecanlanabileceği bir yol oluşturdu.

Top Gun Maverick ile dönüyor

* 1985’deri beri çekim standartları dijital olarak çok değişti. Bugün hangi noktalarda zorlandınız?
Joe Kosinski: Bu filmin olası olduğu kadar temelli ve reelci olması gerekiyordu. YouTube’da deniz güçleri Navy kaptanlarının GoPro ile sürükledikleri videolar gördüm. GoPro ile yapılmış ve internete yüklenmiş olmasına karşın, muhteşemdi. Gördüğüm her şeyden daha iyiydi. Bunları Tom’a gösterdim ve “Bu internette fiyatsız olarak mevcut. Şayet bunu yenemezsek, bu filmi yapmanın bir anlamı yok” dedim. O da bunu kabul etti. Ardından kokpite nasıl kamera yerleştirileceğimizi bulmak için 15 aylık bir proje başladı. Neticede kokpite 6 IMAX niteliğinde kamera koyduk. Sarihçesi bundan sonraki güçlük şuydu; Tom’un her şeyin üstesinden geleceğini öğreniyordum ama Glen’in Powell ve öbür oyuncuların yapması gereken her şeyi yapabilmesini sağlayabilir miydik? Ardından Tom, oyuncuları, tecrübelemek üzere oldukları şeye hazırlanmaları için bir eğitim programı planladı.


* Saklı bir yerde çekim yaptınız. Bize azıcık mekân meselesinden bahseder misiniz?
Joe Kosinski: İlk “Top Gun” çekilirken, Navy’den çok fazla destek görmemişler. Öte yandan bu film, Navy’nin oranla kapılarını açmasını sağladı. Karanlık yıldız kesiti için bir yer arıyorduk. China Lake Donanma Hava Üssü’ne gittik ki burası bir hayli saklı şey geliştirdikleri bir üs. Orada keşif yaparken, “Şuradaki bina dışında istediğiniz her şeyin resmini sürüklemekte serbestsiniz” dediler. Natürel ki hemen köşeli, çevreyi dikenli tellerle örgülü hangara odaklandım. “İşte bu! Sınamayı çalıştığımız şey için mükemmel bir mekân” dedim ve onlar da “Bunu düşünme dahi” dediler. Ben de “Peki oraya gidebilir miyiz, resim sürüklemem için” dedim. Bunu yapmama izin verdiler. İçeri girince, “Burada çekim yapabilseydik harika olurdu” dedim. İki haftalık aradan sonra bizi arayıp, “Tamam, hangarda çekim yapabilirsiniz, yalnızca ne zaman olduğunu söyleyin, böylece içeriyi boşaltabiliriz” dediler. Ve evet, böylece biz de sahneyi çok özel bir yerde çektik.

* En çok hangi sahnelerde tırnaklarınızı ısırdınız? Aksiyon mu, dram sahnelerinde mi?
Joe Kosinski: Her şeyde! Başka Bir Deyişle, bu “Top Gun”... Acıklıyla çevrili bir aksiyon filmi. Başka Bir Deyişle, hava sahneleri üzerinde çalışmak tamamen değişik bir marifet. Maverick ile Penny, Maverick ile Rooster arasındaki drama sahnelerine de aynı gayreti sarf ettik. Filmin Deoksirübo Nükleik Asit’sı bunu elde etmektir. Biz de bunun üzerinde çok sıkı çalıştık.

* Bu film Paramount’un genel taktiğine uyuyor mu?
Brian Robbins: Mark Winestock’tan alıntı yapmak istiyorum; “mükemmel bir film.” Daha şerefli olamazdık! Böyle harika bir filmin ortaya çıkmasının bir parçası olmaktan daha fazla onur dinleyemezdim. Teşekkürler Jerry ve Joe. Seyircilerin ortak bir biçimde eğlenmeleri için, sinema dünyası için harika filmler yapmak istiyoruz.

* Jerry, bir imalci olarak ne düşünüyorsunuz? 2022’de sinema sektöründe neyin zaferli olacağına nasıl karar veriyorsunuz?
Jerry Bruckheimer: Galibiyetin ne olduğuna biz karar vermiyoruz. Zaferli olduğunu bize söyleyen seyircidir. Gerçekten öğrenmiyoruz. Harika bir pazarlama ve dağıtımla desteklenen, en iyi marifetle birlikte, kamera önü ve kamera artla elimizden gelen en cümbüşlü içeriği yapmaya çalışıyoruz. Ve kararı seyirciye vazgeçiyoruz. Bakın, yaptığım şeylerin hit olacağını öğrenseydim, uzun vakit evvel emekli olur ve Bahamalar’da yaşardım. Ama yaptığım şeyi beğeniyorum. İçerik oluşturmayı ve koltukları doldurmayı beğeniyorum. Bu benim misyonum.

* İlk “Top Gun”ı yaptığınızda bu kadar hit olmasını beklemediğinizi söylediniz. O zaman için temennileriniz neydi?
Jerry Bruckheimer: En iyisini umut et ve en makûsunu bekle derler. Bunu zekama kazıdım, zira ne olacağını asla öğrenemeyiz. Biz elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Top Gun Maverick ile dönüyor
* Tom Cruise’la çalışmaktan azıcık bahseder misiniz?
Joe Kosinski: Felsefesi; her gün, her açıdan hudutları zorlamak. Başka Bir Deyişle yalnızca kendisi değil, tüm takım için de ve çok esin verici. Bence Glen ve öbür tüm oyuncular, Tom’u, çalışma etiğini, isteğini, film yapma bilgisini, nasihatlerini, geçmişte yaptığı kusurlardan aldığı derslerden esin aldı. Onunla yaptığım ilk filmden değişik olan, bu filmde onu gerçekten bir us öğretmeni olarak gördüm. Tüm bu genç kaptanlarımızın olduğu sette, bulunduğu yere nasıl geldiğini ve işlerin nasıl yapıldığını anlattığı bir ‘masterclass’ seansına dönüştürürdü.

◊ Başrol oyuncusunun riskten sevdiği filmler sürüklerken, bir imalci ne seziyor? Stres oluyor musunuz? “Tom bunu bir başkası yapsın” demek istiyor musunuz?
Jerry Bruckheimer: Bu, Tom’a söyleyebileceğin bir şey değil. Bunu başka birine söyle ama Tom’a değil. Tom, elinden gelenin en iyisini ve ötesinde her şeyi, her zaman, bütün süratte yapar ve onu durduramazsınız, o ne olursa olsun onu yapacaktır. Ama çok hazırlıklı olduğu için her şeyi asıl bir dikkatle yapar.

KADIN KAPTANLARIMIZIN HEPSİ MUHTEŞEMDİ

◊ Bu filmde kadın kaptan da var...
Joe Kosinski: Filmde Monica’nın kişiliğini uçuran kadın kaptanlarımız vardı. Başka Bir Deyişle, bu film kurgu değil. Filmde bizim için harikalar yaratan uçan kadın havacılar var. Filmimizin Navy’yi, bugünün Navy’sini ve hatta yarının Navy’sini yansıtması bizim için ehemmiyetliydi. Bunun için çok sıkı çalıştık. “Top Gun” kaptanlarının profesyonelliğinden çok etkilendim. Demek istediğim, yaptığımız şeyler muhteşem ve çok riskli görünüyor. Ama bu oyuncuların dünyanın en iyisinin en iyisi olan bu seviyedeki havacılarla uçtuğunu öğrenmek, filmde söylediğimiz şey ve bu netlikle doğru. Hepsiyle çalışmak bir onur ve zevkti.

◊ Artık herkes sinemalara geri dönmek istiyor mu? Pandemiden sonra izleyiciler ne kadar rahat?
Joe Kosinski: Konfor seviyesinin pandeminin başından bu yana daha yüksek olduğunu öğreniyoruz. Bu iyi bir şey. Hâlâ yüzde surat değil, ama yüzde 80’lerdeyiz. Şimdi o salonları iyi ürünle doldurmaya devam etmemiz gerekiyor, değil mi?

◊ Başlangıçta gençlerin geri dönmeye hazır olduklarını anımsıyorum ama öbür bir hayli grup geri gelmedi…
Joe Kosinski: Yaşlı grubun, geri dönen son seyirci olduğunu söylüyorlardı. Büyük bir biçimde geri döndüler. Birkaç hafta evvel aileler büyük bir biçimde geri döndü. Herkese iyi bir ürün sunmak zorundayız.

Top Gun Maverick ile dönüyor

TOM CRUISE USUMU BAŞIMDAN ALDI

◊ Glen, siz başlangıçta ‘Hangman’ rolüyle ilgilenmediniz. Tom Cruise ile kulağa anlamlı gelen konuşma yaptınız. Orada yaşananlardan azıcık bahseder misiniz?
Glen Powell: Evet, başlangıçta ‘Rooster’ rolü için seçmelere katıldım. Filmi izlediğinizde bunun mükemmel bir oyuncu tercihi olduğunu kavrıyorsunuz.
Ama ben bunu nasıl yapacağımdan emin değildim. Bana semandan test görüntülerini gösterdiler. Sonrasında Tom ile bir odada birkaç saat oturmak zorunda kaldım. Filmleri nasıl seçtiğim ve ne yapmak istediğim mevzusunda kendime oldukça güveniyordum. Sonra Tom, kariyerini nasıl yarattığı mevzusunda usumu başımdan aldı. “Ne istiyorsun Glen” dedi, ben de “Sen, adamım! Senin gibi olmak istiyorum” dedim. “Nasıl buraya geldiğimi düşünüyorsun” dedi. “Hoş rolleri seçiyorsun” dedim. O da bana “Hayır, hoş filmleri seçiyorum ve rolleri harika yapıyorum” dedi. Bu doğruydu. Sonrasında ‘Hangman’ rolüne özümsedim. Ve söylemeliyim ki, bu adamlar ona verdikleri her lafı yerine getirdi. Bu, Hollywood’da çok ender bir şey. Bunun için çok minnettarım.

VAL YOKSA BU FİLMİ YAPMAYACAĞIM

◊ Filmde acıklı olan şeylerden biri de Val Kilmer’ın ekrana gelmesi ve o sahne. Bunun nasıl reelleştirdiniz?
Jerry Bruckheimer: Bu, Tom’un anlatmak istediği bir öyküydü. Val, bunu yaparken çok rahattı ama filmi sürüklemek çok duygusaldı. Val’i en başından beri tanıyorduk, çok genç bir oyuncuydu. Ve onu bugün görmek, oyunculuk üzerine çalıştığını görmek muhteşemdi… O, harika bir ruha sahip, hayırsever... Harikulade bir çekimdi. Tom, “Bu filmi Val’i içinde görmediğim sürece yapmayacağım” demişti. Çok nazik bir jestti.