‘Tosuncuk’tan yeni detaylar: 1.5 milyar topladım, Bitcoin’deki paramı 10’a katladım

‘Tosuncuk’tan yeni detaylar: 1.5 milyar topladım, Bitcoin’deki paramı 10’a katladım

Mehmet Aydın’ın ifadesinden yeni ve çok ehemmiyetli ayrıntılar ortaya çıktı. Mehmet Aydın, Çiftlik Bank’tan raporlarda yazıldığı gibi 1 milyar 139 milyon lira değil 1.5 milyar lira topladığını…

Brezilya’da teslim olduktan sonra Türkiye’ye getirilen ve hapsedilerek cezaevine sevk edilen ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın ifadesinde Çiftlik Bank mağdurlarından Anapara Piyasası Heyeti Sermaye Piyasası Kurulu raporlarında belirtilen ölçüden çok daha aşırısını topladığını anlattı. Aydın yatırım yaptığı Bitcoin’den kazandığı paranın da Sermaye Piyasası Kurulu raporlarında Çiftlik Bank’ın toplam kâr döngüsü olarak geçen 2 milyar 971 milyon liranın “kat kat” üstünde olduğunu söyledi.

322 MİLYON NEREDE?
Aydın,“Tespiti yapılan 322 milyon 642 bin liralık para sarihi nereden kaynaklanıyor, bu paraya ne oldu?” sualine şu yanıtı verdi: “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı raporunda belirtilen yatırım yapan abonelerden bir araya gelen para ölçüyü, bu paralardan abonelere geri dağıtılan para ölçüyü, firma anaparalarında kullanılan para ölçüyü aktüel değildir. Bu sebeple Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin yaptığı hesaplamalar yanlıştır. Andırdığım kadarıyla yatırım yapan Çiftlik Bank oyunu abonelerinden 1 milyar 500 milyon liraya yakın para toplandı ve 850 milyon yakın para abonelere reyin kazancı dağıtıldı. Ayrıca biz Gümrük ve Ticaret Bakanlığı raporunu bitirmeden bizim hakkımızda saadet zinciri ile dolandırıcılık yaptığımız yaftasını yaptığından saadet zinciri olmadığımı ispatlamak için abonelik alımımızı durdurduk.

“322 MİLYON BITCOIN’DE”
Hakkımda tutma kararı çıkartılınca kalan iadeleri yapamadım. Ayrıca tespiti yapılan 322 milyon 642 bin liralık mahiyeti emin olmayan para iddiasıyla alakalı ben bu parayı değişik yurtdışı işletmelerinin montajında Bitcoin makinelerinin alımı ve kuruluşlarının montajında kullandım. Bu para aktüel ölçü değildir. Bu paradan daha aşırısını kullandım.”

BITCOIN KAZANCI

Mehmet Aydın’ın Bitcoin yatırımlarına dair ifadeleri ise hem neden teslim olduğuna hem de mevcut ekonomik eforuna dair ehemmiyetli ipuçları veriyor...Bu ifadeler aynı zamanda “Parası bittiği için mi geldi?” sualine de yanıt kalitesinde... Bu mevzudaki ifadeleri şöyle:

“Çiftlik Bank oyununun net bir hasılat taahhüdü bulunmamaktadır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı raporunda belirtilen 2 milyar 971 milyon 905 bin liralık sayıya sistemin bugünden haysiyetiyle kapatılarak tüm abonelere hasılatlarıyla beraber sermayelerinin bir sene süresince ödenmesi sonucunda erişilmektedir. Kontratımızda sistem kapatıldıktan sonra hasılattan elde edilen kazancın ödenmeyeceğine, yalnızca sermayenin ödeneceğine dair bir husus bulunmaktadır. Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı misyonluları ülkemizde ve Paraguay’da kurmuş olduğum Bitcoin imal kuruluşlarını kayda almamıştır. Hatta o yarıyılda Çiftlik Bank organizasyonu içerisinde kurulan Akhisar çiftliğinde bulunan Bitcoin imal kuruluşuna davet ettiğim halde gelmemişlerdir. Ayrıca yatırım yaptığım Bitcoin tarihten bu güne 10 kat daha değer kazanmıştır. Bu da raporda iddia edilen 2 milyar 971 milyon 905 bin liralık ödemeyi kat ve kat karşılamaktadır. Ancak abonelere netlikle sistem üzerinden bu ölçüde kâr taahhüdünde bulunmadım.”