Trabzon'da kazı çalışmaları sırasında bulundu! Müzeye dönüştürülecek

Trabzon'da kazı çalışmaları sırasında bulundu! Müzeye dönüştürülecek

Trabzon'da, otopark projesi için yapılan kazı sırasında ortaya çıkan, Roma ve Bizans yarıyıla ait arkeolojik yıkıntıların bulunduğu alan, sarih hava müzesine dönüştürülecek. Etrafı kapatılarak,…

Ortahisar ilçesi Pazarkapı Mahallesi'nde, 2 ay evvel Megakent Belediyesi'nin otopark projesi için kamulaştırılan arazide kazı çalışması başlatıldı. 5 bin metrekareye dağılan alandaki kazılarda, Roma İmparatoru Hadrianus ile Geç Bizans yarıyılına ait yapılara erişildi. Kazılarda, milattan sonra 117 ile 128 seneleri arasında Roma İmparatoru Hadrianus yarıyılına ait olduğu düşünülen, şehrin ilk sur duvarının güneydoğu köşesinin bir kısmı, aynı yarıyıla ait örme kolon ile Geç Bizans yarıyılı olarak öğrenilen 1460 senesine tarihlendirilen hendek duvarı gün suratına çıkarıldı. Kazılarda ayrıca Roma yarıyılında yapılmış konutların çatısına ait kiremit ile çömlek parçalarına erişildi. Trabzon tarihine ışık yakalayan yapıların etrafı kapatılarak, gözetmeye alındı. Trabzon Megakent Belediyesi, arkeolojik yapıların bulunduğu bölgeyi sarih hava müzesine dönüştürmek ve turizme kazandırmak için çalışma başlattı. Ortaya çıkan arkeolojik buluntuların hem Karadeniz hem Trabzon için ehemmiyetli bedel olduğunu belirten turizmciler, bölgenin arkeopark yapılmasını öneriyor.


Trabzonda kazı çalışmaları sırasında bulundu Müzeye dönüştürülecek

‘BÖLGEMİZ TURİZMİ İÇİN ÇOK İYİ OLACAK’

Kazı alanında tahlil yapan TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölgesel Temsil Heyeti Başkanı Hasan Volkan Kantarcı, Trabzon’un geçmişte liman şehri ve ticaret merkezi olması dolayısıyla devingen bölge olduğunu söyledi. Şehrin bir hayli yerinde tarihi yapıtların olduğunu belirten Kantarcı, “Gün suratına çıkmamış ciddi anlamda da yapıtlar olduğu hipotez ediliyor. Geçmiş yarıyılda da ne yazık ki bulunanlar değerlendirilemedi ve bunlarla alakalı zorunlu arkeolojik çalışmalar yapılamadı. Bugün bu alanla alakalı olarak devam eden çalışmalar ve onay süreçleri var. Bizim beklentimiz, hem burada hem öteki yerlerde, büyük ihtimalle de çok geriye dönük olarak 2 bin senelik ve çok daha evveline ait yapıtların bulunabileceği bölgelerde arkeolojik çalışmaların yapılması. Gün suratına çıkarılacak olan tüm yapıtlar, dünya serveti ama bizim topraklarımızdaki yapıtlar. Bundan da hem turizm anlamında hem ticari anlamda ekonomik olarak istifade edecek olanlar da bizleriz, bizim bölgemiz olacaktır” diye konuştu. 

Türkiye’nin bir hayli bölgesinde arkeopark olduğunu söyleyen Kantarcı, “Adana, Diyarbakır, Milas, Bursa, Çatalhöyük, Boğazkale’de arkeoparklar var. Eş bir kazanım elde edebilirsek kesinlikle ileriye dönük olarak bölgemiz turizmi için çok iyi olacaktır” dedi. 


Trabzonda kazı çalışmaları sırasında bulundu Müzeye dönüştürülecek

‘DOĞU KARADENİZ İÇİN İLK OLACAK’

TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölgesel Temsil Heyeti Başkan Yardımcısı Ragıp Pirselimoğlu da bölgenin arkeopark yapılması arzlarında ısrarcı olduklarını belirtip, “Bu bölgenin arkeopark olarak tertip edilmesi ve turizme kazandırımasıyla alakalı bir arzımız olmuştu. Talebimizi tekrarlıyoruz ve ısrarcıyız. Bölgemize gelen turistlerin şehrimiz esnafıyla buluşmasını ve şehir merkezinde daha çok zaman geçirmesini sağlamak, bölge insanıyla turizmi bir araya getirmek. Kazı alanının arkeoparka dönüştürülmesi bölge için bir ilk olacak. Arkeoparktan maksadımız, tarihi hem Trabzon insanı hem bölgemize gelen turistlerle buluşturmak ve yaşatmak. Beklentimiz, buradaki surların duvarların yine canlandılarak ayağa kaldırılması ve insanların bunun içinde yürümesi ve yapıların canlandırılması” diye konuştu. 


Trabzonda kazı çalışmaları sırasında bulundu Müzeye dönüştürülecek

BAŞKAN ZORLUOĞLU: SARİH HAVA MÜZESİ OLACAK

Trabzon Megakent Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise "Oradaki kazı çalışmalarında ortaya çıkan tarihi yapıtları, yeni kazı çalışması hakikatleştirmek suretiyle allahın izniyle bütün olarak ortaya çıkaracağız. Orayı asla kapatma gibi bir hedefimiz yok. Kültür ve Turizm Bakanlığı'mızla beraber orası allahın izniyle Trabzon'da bundan sonra bir sarih hava müzesi gibi işlev görecek” dedi.