Trabzon’da mezar taşlarını çalan mermerci ustası çıktı! Mezar taşlarını 500 TL’ye satmış

Trabzon’da mezar taşlarını çalan mermerci ustası çıktı! Mezar taşlarını 500 TL’ye satmış

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde takribî 10 ay evvel kabir taşlarını çalan birey aynı yerde tekerrür kabir taşı çalınca jandarma ekiplerince tutuldu. Tutulan kişinin mermerci ustası olduğu ve çaldığı kabir

Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Helvacı mahallesi kabirliğinde 2021 senesinin Mart ayı içerisinde değişik zamanlarda kabir taşları çalan birey için Trabzon Şehir Jandarma Komutanlığı ekiplerince çalışma başlatıldı. Kabahati aydınlatmak ve kabahatliyi tutmak için başlatılan çalışmalarda jandarma ekiplerince kabirlik bölgesinde devriyeleri çoğaldırılarak, bölge sivil ekiplerle hakimiyet altına alındı. Takribî 10 ay evvel kabir taşlarını çalan birey tekerrür aynı kabirliğe gelerek kabir taşlarını çalmaya kalkınca güvenlik kamerasına takıldı. Çaldığı kabir taşlarını yol kenarında bilave eden otomobilinin bagajına koyan birey jandarma ekipleri tarafından olay yerinde suçüstü tutuldu. I.B. 52isimli birey hakkında adli işlem başlatıldı. Helvacı Mahallesi sakinleri mahallelerindeki kabirlikte yaşanan hırsızlık olayı karşısında sanki şok olurken hayatlarında ilk defa böyle bir olayla karşılaştıklarını söylediler.

SEMTLİ ŞAŞKIN

Helvacı Mahallesi sakinlerinden muhtar azası Ali Çolak, yaşananlar karşısında sanki şok olduklarını belirterek kabir başlığı çalınmasını ilk defa yaşadıklarını söyledi.

Artık kefen de çalınsa, ona da inanacak hale geldiklerini belirten Çolak, “Burada kabir başlığı çalındı. Bizde donakaldık, artık kefen çalındı deseler ona da inanacağız. Gelen evvel kabirlikte yeni başlıkları hakimiyet etti sonrasında da muhtarımızın annesinin kabrine gelerek orada bulanan bir başlığı koparttı. Daha sonra diğer kabir başlığını da alarak sağa sola baktıktan sonra başlıkların birini arabanın bagajına diğerini de koltuğuna üzerine koyarak öğle saatlerinde buradan ayrıldı. Daha evvel de burada 6-7 ay evvel iki kabir taşı daha çalınmıştı. Kabir başlığı çalındığını ilk kere görüyor dinliyorum” dedi.

Gözden Kaçmasınİstanbula kar yağışı uyarısı Meteorolojiden yeni hava durumu raporu...İstanbul'a kar yağışı ihtarı! Meteoroloji'den yeni hava vaziyeti raporu...Haberi görüntüle

Hırsızlık olayından sonra bölgeye güvenlik kamerası takıldığını kaydeden Çolak, “Güvenlik kamerasını hırsızlık için taktırdık. Kabir taşları yeni idi. Burada şüphelendiğimiz kişiler oldu, onların da günahlarını aldık. Dolayısıyla kamera taktırdıktan sonra burasını hakimiyet altına aldık ve kabir taşını alan kamera sayesinde tespit edildi” diye konuştu.

KABİR TAŞLARINI SİLİP 500 TL’YE SATMIŞ

Helvacı Mahallesi muhtarı Hayrullah Şen ise hırsızın annesinin kabrinde bulunan kabir taşlarını çalarak üzerini sildirdikten sonra 500 TL’ye sattığını öğrendiklerini belirterek, aynı kabirlikte daha evvel de üç kabir yerinden başlık çalındığını kaydetti. Şen, “Kabirlikte annemin başlıklarının çalındığını görünce ağladım. Demek bu günleri de görecektik. Bunu yapan kişilere yazıklar olsun diyorum onlara insan diyemiyorum. Ölüleri bile rahat bırakmıyorlar. Şu an dördüncü kere kabir başlıkları çalınıyor. Bir yıl evvel başladı, en son annem Fatma Şen’in kabir taşı çalınıyor. Dolayısıyla bu, dördüncü başlık çalınması oluyor. Bunları aynı kişi yapıyor. Başka kişilerin yapacak olduğunu zannetmiyorum. Aynı kişi buraya dadandı, hep de yeni kabir başlıklarını seçiyor. Nerede yeni başlık varsa alıp üzerini sildiriyor, satıyor. Kendisi başka semtten, bir yıl evvel kabir taşlarını çalan yine aynı kişi. Bu yapılacak bir şey değil. Çalındıktan sonra kabirliğe kamera taktırdık" şeklinde konuştu.

"İBLİSE UYMUŞ"

Karakolda hırsızı gördüğünde başlıkları ne yaptığını sorduğunu belirten Çolak "Bana 'İblise uydum, özür diliyorum, beni bağışlayın' dedi. Ben de kendisine 'Allahın İzniyle Allah da seni bağışlamaz biz seni hiç bağışlamıyoruz' dedim. Bana hasarımızı ödemeyi teklif etti, kabul etmedim. Sabahleyin taktırdıktan sonra onu bulduk. Dört kabirden sekiz tane başlık çaldı. Hepsi de yeni başlık. Karakolda başlıkları yerine tak dedim; o da bana 'Başlıkları sildim başkasına 500 liraya sattım' dedi” ifadelerini kullandı.

Gözden Kaçmasınİşte yeni yılda mirasçıların ödeyeceği vergilerİşte yeni senede mirasçıların ödeyeceği vergilerHaberi görüntüle