Trabzonspor'da futbolcu, Fenerbahçe'de atlet! Yasir Kuduban'ın hikayesi...

Trabzonspor'da futbolcu, Fenerbahçe'de atlet! Yasir Kuduban'ın hikayesi...

Sezonu şampiyonlukla noktalayan Trabzonspor’un U16 ekibinde santrfor olarak oynayan Yasir, aynı zamanda Fenerbahçe formasıyla da atletizm yapıyor. 16 yaşındaki galibiyetli sporcu, geçen hafta Denizli’de

F.Bahçe ile Trabzonspor arasında özellikle yeşil sahada senelerdir devam eden gerilim, spor sevdalısı 16 yaşında bir genç tarafından kırıldı. Trabzonspor’un U16 ekibinde forma giyen 2006 doğumlu Yasir Kuduban, aynı zamanda Fenerbahçe formasıyla atletizm yapan galibiyetli bir sporcu. Bordo mavili ekipte santrforda oynayan Yasir Kuduban, sarı laciverti formayla Denizli’de katıldığı Türkiye Şampiyonası’nda yüksek sıçramada 1.97’ye atlayarak Türkiye üçüncüsü olmayı muvaffak oldu.

Renklerin farkı yok, galibiyet ehemmiyetli

F.Bahçe formasıyla atletizm yapmasının sanıldığı gibi bir olumsuz yankı getirmediğini belirten Yasir Kuduban, “Dostlarımdan, öğretmenimden, ailemden, semtimden öyle rahatsız edici bir tepki görmedim. Az rakamda donakalan bireylerin hepsi ‘Öğretmenin, kızmadı mı ? Nasıl izin verdiler?’ dedi. Onlara da ayrıntısıyla anlatınca hepsi ‘Helal olsun sana’ cevabını verdiler. Ben elbette Trabzonsporlu’yum. Benim için Trabzon elbette en önde kazanç ancak Fenerbahçe de bana imkân tanıdı, destek oldu. Babam da ben de spora asıl anlamda sporcu ruhuyla bakıyoruz. Bence iki kulüp arasında renklerin farkı yok, ehemmiyetli olan sporda galibiyetli olabilmektir” ifadelerini kullandı.

En büyük hayalim olimpiyat

Futbolu da atletizmi de gitti yere kadar yapabilmeyi çok istediğini belirten Yasir Kuduban, “Atletizmde en büyük niyetim ve hayalim ulusal ekip formasını giyip ülkemi olimpiyatlarda temsil edebilmek. Bu hayalim istikametinde bana kim imkân tanır, olanak sunarsa oraya yönelirim. Amaçlarım arasında Trabzonspor A ekibinde oynamak da var” ifadelerini kullandı. Hem futbol hem de atletizmden sembolik de olsa para kazandığını aktaran Yasir Kuduban, “Fenerbahçe’den ayda 600 lira, Trabzonspor’dan 800 lira, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nden de bin 500 lira alıyorum. Bu paralarla kendi gereksinimlerimi aileme yük olmadan karşılıyor, bazen de aileme destek oluyorum. Krampon ve çivili kunduralarımı da bu paralarla aldım” dedi.

Rekabete karşın iki kulüpte de oynamak zevkli

“7 yaşında Trabzon altyapısında futbola başladım. Akranlarım arasında boyum daha uzundu. Beden eğitimi hocam Erkan Şahin beni yüksek sıçramaya yönlendirdi. Hem futbolu hem de atletizmi bir arada sürdürmeye başladım. Trabzonlu ve Trabzonsporlu olsam da Fenerbahçe’nin bana sunduğu ihtimali asla unutmam.

Giderler çok pahalıydı

Bölgelerarası ve Türkiye şampiyonlarında birincilikler aldım. Fenerbahçeli idareyicilerin dikkatini çektim. Bana Fenerbahçe ismine müsabakamı öneri ettiler. Kabul ettim zira atletizm müsabakalarına gitmek, konaklamak ve öbür giderler yüklü bir ölçü yakalıyordu. Rekabete karşın ben her iki kulüpte de spor yapmanın zevkini tadıyorum.”