Trafik polisinden hayat kurtaran müdahale: Böyle hayata döndürdü

Trafik polisinden hayat kurtaran müdahale: Böyle hayata döndürdü

Kadıköy'de seyir halindeyken dili boğazına kaçtığı için soluk alamayarak yere düşen motosiklet sürücüsü Hurshıdbek Olımjonov'u, yoldan geçen trafik polisi hayata döndürdü. Trafik polisinin kalem desteğiyle

Vaka, geçen cumartesi günü öğle saatlerinde D-100 Karayolu Uzunçayır mevkii Hasanpaşa yönünde alana geldi. İddiaya göre, 34 MD 4381 plakalı motosiklet sürücüsü Özbekistan tebaalı Hurshıdbek Olımjonov, seyir halindeyken fenalık geçirdi. Dili boğazına kaçtığı bilinen sürücü, motosikletten düşerek yere yığılırken, motosikleti de üzerine yıkıldı. Yerde uyuyan Hurshıdbek Olımjonov'u 32 gören sürücüler, sağlık takımlarına haber verdi.

Trafik polisinden hayat kurtaran müdahale: Böyle hayata döndürdü

MOTORİZE TRAFİK POLİSİ KALEMLE MÜDAHALE ETTİ

Çevredekiler sağlık takımlarının gelmesini beklerken, bu sırada vaka yerinden geçen Trafik Sorgulama Şube Müdürlüğü'ne bağlı motorize trafik polisi, hadiseye müdahale etti. İlk hakimiyetleri yapan trafik polisi, baygın uyuyan sürücünün nabzının cılız olduğunu, göz bebeklerinin kaydığını ve solunum yolunun tıkalı olduğunu fark etti. Bunun üzerine etraftakilerden kalem ya da eşi bir cisim istedi. Hurshıdbek Olımjonov'un soluk almakta güçlük sürüklediğini kavrayan trafik polisi, kalem ve el desteğiyle sürücünün çenesini açtı. Polis, solunum yolunu tıkayan dilin pozisyonunu banale döndürdü. Böylece solunum yolundaki tıkanıklık giderilerek sürücünün soluk alması ve hayati işlevlerinin banale dönmesi sağlandı.

Trafik polisinden hayat kurtaran müdahale: Böyle hayata döndürdü

SÜRÜCÜNÜN YİNE SOLUK ALDIĞI ANLAR KAMERADA

Sürücünün yine soluk aldığı anlar ise kameralara yansıdı. Motosiklet sürücüsü, ambulansla Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Hayati riskinin olmadığı belirtilen Hurshıdbek Olımjonov, rehabilitasyonunun ardından sağlık kurumundan taburcu edildi.

Sürücüye müdahale sırasında vaka yerinde bulunan Volkan Erkul, "Dükkanda çalışıyordum. Bir anda insanların bir araya geldiğini gördük. Gittiğimizde motosikletli bir dost fenalaşmış, yerde uyuyordu. Daha sonra 2 polis memuru  geldi. Nabzını hakimiyet etti, nabzı yavaşlamıştı. Diline baktılar. Kalem bulduk, polislere verdik. Dilini çıkardı, kendine geldi. 10 dakika daha müdahale edilmeseydi rahmetli olurdu. Ambulanslar geldi müdahale edildi. Vaziyeti iyiydi, sağlık kurumuna kaldırıldı" diye konuştu.