Trakya'da vaka sayılarındaki artış devam ediyor! Oran yüzde 92'ye çıktı

Trakya'da vaka sayılarındaki artış devam ediyor! Oran yüzde 92'ye çıktı

Trakya genelinde hadise rakamı çoğalmaya devam ederken, Kırklareli'de hadise çoğalış oranı yüzde 92'ye çıktı. Edirne'de ise, son yarıyılda koronavirüse tutulanların yüzde 60'tan aşırısını konut…

Sıhhat Bakanlığı'nın açıkladığı 13- 19 Mart tarihli koronavirüs tehlike haritasında, Edirne’de hadise rakamı her 100 bin şahısta 219,49, Kırklareli'de 155,09, Tekirdağ'da ise 168,26 olarak yer aldı. Bölgedeki hadise rakamında çoğalış sürerken, son tabloda hadise rakamı Edirne'de 265,84'e, Kırklareli'de 298,28'e, Tekirdağ'da 273,06'ya yükseldi. Çoğalış oranları Kırklareli'de yüzde 92,33, Tekirdağ'da yüzde 62,28 ve Edirne'de yüzde 21,1 oldu.

KIRKLARELİ İLK SIRADA

Hadise çoğalış oranı yüzde 92,33'e çıkan Kırklareli, Trakya şehirleri arasında ilk sırayı aldı. İhtiyatların üst seviyeye çıkarıldığı Kırklareli'nin Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, yükselişin Türkiye ve dünyada da yaşandığını belirterek, "Sosyal mesafeye, maskeye ve el pakliğine dikkat etmeyenler var. Bu virüs hafife alınacak bir virüs değil. Hayatı kısa zamanda sonuçlandıran bir virüs. Sayın Valimizin; 'Sosyal medyada maskesiz resim paylaşan bireylere de ceza yazacağız' demesi reelinde dikkat toplayıp bir farkındalık için yaptığı açıklama. Biz de Vefa Sosyal Destek Grubu ve kendi üzerimize düşeni yapıyoruz. Muhtarlarımızla beraber hareket ederek, yurttaşlarımızın acil çözüm bekleyen meselelerine el atıyoruz. Kesinlikle bu salgına karşı dikkat etmemiz gerekiyor. Zira bu kağıt üzerinde karşılık bulmamış, alınması gereken önlemler değil" dedi.


Trakyada vaka sayılarındaki artış devam ediyor Oran yüzde 92ye çıktı

'YURTTAŞLARIMIZI AZICIK DAHA DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUM'

Yurttaşlardan dikkatli olmalarını isteyen Kesimoğlu, "Bu hastalığı ciddiye alsınlar. Özelikle tokalaşmasınlar, el hijyenine dikkat etsinler. Sosyal mesafeye dikkat etsinler. Maskelerini hiç umursamama etmesinler. Her bir yurttaşımızın bu mevzunun ehemmiyetini anlamış vaziyette olmasını isterim. Biz mahallî idareler olarak, bunların hakimiyetlerini yapıyoruz, paklik mevzusunda çalışmalarımızı en üst seviyede sürdürüyoruz. Belediyemizin tüm ünitelerinde çalışan, zabıta olsun, itfaiye olsun tüm dostlarımız bunun şuurunda. Gerek billboard gerek belediye hoparlörlerimizden bu ilanlarımızı yapıyoruz. El bültenleri dağıtıyoruz. Ve dostlarımız çalışmalarını sürdürürken maskesiz olanları uyarıyorlar. Yurttaşlarımızı azıcık daha duyarlı olmaya davet ediyorum" diye konuştu.

EDİRNE'DE VAKALARIN YÜZDE 60'INDAN AŞIRISI KONUT KADINLARI

Kırmızı kategoride yer alan ve hadise çoğalış oranı bir evvelki haftaya göre yüzde 21,1 çoğalan Edirne'de ise, çoğalışa bayanların konut oturmaları ile hudut kapılarındaki yoğunluk neden oldu. 

Kentte, son yarıyılda koronavirüse tutulanların yüzde 60'tan aşırısı, konut ziyaretleri tertip eden bayanlar oldu. Edirne Valiliği, konut ziyaretlerinin önlenmesi için sık sık cep telefonu iletileri ile sosyal medya hesaplarından ihtarlarda bulunuyor. İletide, yurttaşlardan dikkatli ve alıngan davranmaları istenirken, "İkamet ettiğiniz yerleşime komşu bir yerleşimde koronavirüs hastası bulunmakta olup, hastaya ait her türlü bakım, rehabilitasyon, takip ve teftiş hizmeti sıhhat kuruluşlarımız tarafından verilmektedir. Kendinizin ve hoşlandıklarınızın sıhhati için daha dikkatli ve alıngan davranınız. Yalıtım süresi süresince komşu ziyaretleri yapmayınız ve ziyaret arzlarını kabul etmeyiniz. Lütfen ihtarları dikkate alınız" deniliyor.


Trakyada vaka sayılarındaki artış devam ediyor Oran yüzde 92ye çıktı

TEKİRDAĞ'DA, SANAYİ KURULUŞLARI VE ZİYARETLERİ ETMEN

Hadise rakamı bir evvelki haftaya göre yüzde 62,28 oranında çoğalan Tekirdağ'da da sebebin konut ziyaretleri ile sanayi kuruluşları olduğu kaydolundu.  Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoli Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Tekirdağ başta olmak üzere Trakya'da hadise rakamının çoğalmasının ehemmiyetli bir sanayi bölgesi olmasından kaynaklandığını söyledi. Zirai hizmetlerin yanı gizeme Tekirdağ'ın Çerkezköy, Çorlu gibi ilçelerinde sanayi olduğunu belirten Ertuğrul, "Buralarda çok ciddi rakamda insan çalışıyor. Ve bu insanlar işlerine zorunlu olarak toplu taşıma taşıtlarıyla, servislerle gidip geliyorlar. İş yerlerinde çok yakın mesafede çalışmak zorunda kalabiliyorlar. Bir kere bunların ihtiyatlarının alınması gerekiyor. Başka Bir Deyişle insanlar işlerine gidip kazançken yoğun, tıklım tıklım otobüslerde, toplu taşıma taşıtlarında değil daha korunaklı, daha seyrek bir şekilde gidip gelebilmeli. Çalışma şartları Covid-19'a göre yine tasarlanmalı, programlanmalı. Arada sosyal mesafenin olabileceği, insanların birbirinden dağılabileceği, maskenin kesinlikle takıldığı etrafların olması gerekiyor" dedi.

Tekirdağ Şehir Sıhhat Müdürlüğü yetkilileri de hadise rakamlarının çoğalmasında konut ziyaretlerinin ehemmiyetli etmen olduğunu belirterek, yurttaşlardan konut ziyaretlerinde bulunmamalarını istedi.

VATANDAŞ TEPKİLERİ

Tekirdağ'da yaşayan Bekir Sönmez, ihtiyatların daha da artırılması gerektiğini belirtilerek, "Hadise rakamları şu anda bizi korkutmakta. Etrafımızdaki insanların şu anda hepsi sağlık kurumularda uyumaktadır. İhtiyatlar alınsa dahi çok az insan hali hazırda caddelerde. Kimse aldırış etmiyor. Bir an evvel ihtiyatların artırılması gerekiyor" dedi.

Kırklareli'deki çoğalışın sebebinin insanların ihmalkârsızlığından kaynaklandığını söyleyen konut bayanı Neşe Erdem, "İnsanlar dikkat etmiyor. Ben maskesiz caddeye çıkmadım. Oturmaya gitmiyorum. Herkes yakınlarıyla görüşüyor, bana bir şey olmaz diye ama oluyor. Şu an pazar kalabalık ve tehlikeli, hemen alışveriş yapıp çıkacağım" diye konuştu.

Edirne'de yaşayan Hülya Şahinoğlu da kentteki çoğalışın sebebinin salgının ciddiye alınmamasından kaynaklandığını söyledi.