Trol hesap bilgisini paylaşmayan sosyal medya devlerine 3 aşamalı yaptırım

Trol hesap bilgisini paylaşmayan sosyal medya devlerine 3 aşamalı yaptırım

AK Parti’nin ekim ayında Meclis gündemine getirmeyi tasarladığı, yeni sosyal medya tertip etmesiyle trol hesap bilgilerini paylaşmayan sosyal medya devlerine 3 evreli ceza verilmesi tasarlanıyor.

AK Parti “dezenformasyon ile çaba için hazırladığı yeni yasa krokiyi çalışmalarını süratlendirdi. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal başkanlığında, Adalet, Eriştirme bakanlıkları, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı, RTÜK yetkililerinin katılımıyla bugün Meclis’te üçüncü buluşmasının tertip edilmesi tasarlanıyor. Buluşmada sosyal medyada dezenformasyonla çaba için her ünitenin kendi alanında bulduğu çözüm tekliflerini sunması bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre bugüne kadar yapılan buluşmalarda, trol ya da palavra haber yayan hesabın bilgisini paylaşmayan sosyal medya devlerine uygulanması tasarlanan yaptırımlar belirli oldu.

YAPTIRIMLAR BELİRLİ OLDU

Buna göre 3 evreli bir tasarı uygulanacak. Trol bilgisini paylaşmayan siteye ilk olarak para cezası ikinci olarak reklam yasağı son olarak da bant daraltmaya kadar ceza verilebilmesi tasarlanıyor. Daha evvel çıkan sosyal medya kanununda bant daraltmanın sosyal medya şirketinin Türkiye’de büro açmaması vaziyetinde verildiği, iki kanunun değişik olduğu belirtiliyor. Türkiye’de temsilciliği bulunan sosyal medya işletmeyi yargı makamlarına yanıt vermediği takdirde bu cezalarla karşılaşabilecek.

Türk Ceza Kanunu’DA FARKLILIK

Tertip Etme ile bir haberin palavra olup olmadığı ile alakalı kriterlerin tanımlanması tasarlanıyor. Tertip Etmeyle sosyal medyada kabahat işlenmesinin önüne geçilmesinin kastedildiği vurgulanıyor. Bu kapsamda Türk Ceza Kanunu’da bazı tertip etmeler yapılabileceği belirtiliyor.

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın