Tropik kasırga felaketinde can kaybı artmaya devam ediyor!

Tropik kasırga felaketinde can kaybı artmaya devam ediyor!

Endonezya'nın Doğu Nusa Tenggara eyaletinde şiddetli yağışların yol açtığı su baskın sebebiyle yaşamını kaybedenlerin rakamı giderek çoğalıyor. Endonezya ve Doğu Timor'da tropik fırtına sebebiyle…

Endonezya'nın güneydoğusundaki adalarda ve Doğu Timor'da tropikal fırtınanın yol açtığı su baskın ve heyelanlar neticesinde en az 76 birey yaşamını kaybetti, binlerce birey ise yerinden edildi.

Endonezya Milli Afet İdare Müesseseyi BNPB, Endonezya'nın Doğu Nusa Tenggara eyaletinde fırtına ve şiddetli yağışların, su baskın, heyelan ve şiddetli rüzgarlara yol açmasının ardından 55 şahsın yaşamını kaybettiğini ve 40 şahsın kayıp olduğunu açıkladı.

BNPB 400'den fazla şahsın tahliye edildiğini, binlerce şahsın da afetten etkilendiğini açıkladı.Tropik kasırga felaketinde can kaybı artmaya devam ediyorTimor adasını Endonezya ile paylaşan Doğu Timor'da, heyelan, su baskın ve bir ağacın yıkılması sebebiyle 21 birey yaşamını kaybetti.

Afetlere Karşı Sivil Korunma Direktörü Ismael da Costa Babo gazetecilere yaptığı açıklamada, 1,500'den fazla şahsın tahliye edildiğini söyledi.

Birkaç köprünün çöktüğünü, ağaçların yıkılarak Endonezya'daki bazı yolları kapattığını ve siklonun yol açtığı büyük dalgalar neticesinde en az bir geminin battığını açıklayan BNPB bu vaziyetin arama kurtarma çalışmalarını güçleştirdiğini ifade etti.

Endonezya Milli Afet Yönetimi Merkezi Lafçısı Raditya Jati, yaptığı açıklamada, dün, eyalete bağlı Flores kentinin doğusunda mahallî saatle 11.00'de sağanağın su baskına neden olduğunu bildirdi.Tropik kasırga felaketinde can kaybı artmaya devam ediyorJati, afet bölgesinde binlerce şahsın yerinden olduğunu, elektrik kesintileri yaşandığını ve bazı yolların erişime kapandığını kaydoldu.

Selin ardından suratlarca şahsın konutu zarar görürken, arama ve kurtarma çalışmaları sürüyor.

Tropik kasırga felaketinde can kaybı artmaya devam ediyor