Trump'tan Facebook yasağına tepki: Önünde sonunda biz kazanacağız

Trump'tan Facebook yasağına tepki: Önünde sonunda biz kazanacağız

Daha Önceki Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Facebook'un kendisine getirdiği 2 senelik ulaşım yasağını "hakaret" olarak nitelendirerek, "Önünde sonunda biz kazanacağız." ifadesini…

Sosyal medya platformu Facebook'un, Trump’ın kapatılan Facebook ve Instagram hesaplarının 7 Ocak 2023’e kadar açılmayacağını duyurmasının ardından, Trump yazılı bir açıklama yayımladı. Büyük teknoloji şirketlerini sert bir dille tenkit eten Trump, "Teknoloji şirketlerinin bu sensör ve susturmalarının cezasız kalmasına izin verilmemeli, önünde sonunda biz kazanacağız. Ülkemiz bu istismara artık sabredemez." ifadelerini kullandı.

Trump, 3 Kasım 2020'de yapılan ve Joe Biden'ın kazandığı başkanlık tercihlerinin "şikeli" olduğu iddiasını bir kere daha yineleyerek, "Facebook'un kararı, 2020 şikeli tercihlerinde bize rey veren 75 milyondan fazla insan için hakarettir." görüşünü paylaştı.
Yaptığı başka bir açıklamada ise Trump, başkanlığı yarıyılında akşam yemeğinde Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg ve eşini ağırladığını andırdırarak, "Ben Beyaz Saray'a tekerrür geldiğimde artık Zuckerberg ve eşi için akşam yemekleri olmayacak." ifadesini kullandı.

OCAK 2023'E KADAR INSTAGRAM VE FACEBOOK'A DÖNEMEYECEK

Amerika Birleşik Devletlerinde 6 Ocak'ta hakikatleşen ve 5 şahsın vefatıyla sonuçlanan Kurultay baskınının ertesi günü Facebook ve Instagram, Trump'ın hesaplarını "Gerçek Değil biçimde 3 Kasım 2020 Başkanlık tercihlerine şike karıştırıldığı iddiasını yaydığı ve taraftarlarını şiddete teşvik ettiği" bahanesiyle "müddetsiz olarak" kapatmıştı. Daha sonra Twitter, Snapchat ve YouTube da kalıcı olarak Trump'ın hesaplarını yasaklama kararı almıştı Facebook'tan bugün yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın "kamu güvenliği tehlikesinin" eksilmesi halinde sosyal medya hesaplarına ancak 7 Ocak 2023’deri sonra geri dönebileceği kaydolunmuştu. Açıklamada, Trump’ın hesaplarının mevzubahisi tarihten evvel kamu güvenliği için tehlike oluşturup oluşturmayacağının tekerrür ele alınacağına işaret edilerek, “Kamu güvenliği için hala ciddi bir tehlike olduğunu tespit edersek kısıtlamayı emin bir vakit daha uzatacağız ve bu tehlike eksilene kadar yine değerlendirmeye devam edeceğiz.” ifadeleri paylaşılmıştı.