Trump’tan Kim’e ilginç teklif: Uçağımla seni Kore’ye bırakayım

Trump’tan Kim’e ilginç teklif: Uçağımla seni Kore’ye bırakayım

Eski ABD Başkanı Trump’ın 2019’da Vietnam’ın başkenti Hanoi’de buluştuğu Kuzey Kore lideri Kim’e, başkanlık uçağıyla ülkesine bırakmayı teklif ettiği ortaya çıktı.

İNGİLİZ BBC’nin haberine göre, daha önceki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, görevi sırasında ilişkileri yumuşatmaya gayret gösterdiği Kuzey Kore öncüsü Kim Jong-un ile Vietnam’daki müzakeresinin hemen peşinden Kuzey Kore öncününü uçakla ülkesine bırakmayı öneri etti.

ÖNERİSİ REDDETMİŞ

BBC’nin “Trump Takes On the World” isimli belgeselde konuşan daha önceki Milli Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Matthew Pottinger’e göre, Çin’den geçerek uzun bir tren yolculuğuyla Vietnam’a erişen Kim’in tekrar bu kadar uzun bir yolu gitmesini istemeyen Trump, “İstersen seni iki saatte haneye bırakabilirim” teklifinde bulundu. Ancak uçak korkusu yüzünden trenle yolcu eden Kuzey Kore öncüsü bu teklifi reddetti. Belgeselde, eski Milli Güvenlik Danışmanı John Bolton ise 2018’deki müzakerede Kuzey Kore öncüsünün AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile Güney Kore arasındaki askeri tatbikatlar ile ilgili yakıntıda bulunduğunu belirterek, Trump’ın buna cevaben, “Savaş oyunlarını iptal edeceğim. Onlara gerek yok, zati çok pahalılar. Bu sizi mutlu edecek” dediğini aktardı.

TRUMP PARTİ KURARSA CUMHURİYETÇİLERİ AYIRIR

Suffolk Üniversitesi ve USA Today haber sitesi tarafından yapılan ankete göre, eski AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump’ın parti kurması, Cumhuriyetçi Parti’ye büyük bir zarar verebilir. Habere göre, Trump’ın parti kurması neticeninde Trump’a rey verenlerin yüzde 45’i Cumhuriyetçi Parti’den ayrılarak yeni partiye katılabileceklerini bildirdi. 2020’deki seçimlere katılarak Trump’a oy veren kişilerin yüzde 27’si ise Trump’ın yeni partisine oy vermeyeceğini dile getirdi.