TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal: Yerli ve milli gönüllü aranıyor

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal: Yerli ve milli gönüllü aranıyor

Koronaya karşı yerli aşı çalışmaları süratle sürerken TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’dan ehemmiyetli bir çağrı geldi. Yerli aşıya güvenilmesini isteyen Mandal, “Yurttaşlarımızı ülkemizde…

Dünyayı kasıp kavuran pandemiden en ehemmiyetli çıkış yolu olarak cemiyetlerin aşılanması gösteriliyor. Türkiye de kendi korona aşısını geliştirmek için büyük gayret sarf ediyor. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Müesseseyi TÜBİTAK bünyesinde de 7 aşı projesi yürütülüyor. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, projelerle alakalı şu bilgileri verdi:

“TÜBİTAK tarafından koordine edilen 7 aşı çalışmasından 3 tanesi daha ön tasarıda. Bunlardan biri yakın zamanda yer alan virüs eşi parçacık ve bunun en aşikar özelliği de dünyada henüz COVID-19 rehabilitasyonunda kullanılan bir VLP aşısı yok. Türkiye’nin buradaki yeniliği yalnızca kendi ülkemiz için değil, dünya için de bir yenilik noktasında ve bu da Dünya Sağlık Teşkilatı listesine girmiş vaziyette. VLP aşısının özelliği virüsün 4 proteinine karşı geliştirilmesi. Dünyadaki öteki 4 VLP aşısından 3’ü yalnızca bir bölgesine müteveccih geliştirildi. Bizimkinin ise güvenilirliği ve tesiri noktasında koruma ve antikor oluşturma ebadı çok yüksek. 1 ay içerisinde de İngiliz varyasyonuna karşı tasarım hemen yenilendi. Faz 1 çalışmalarında bu hafta sona erişiliyor. Yan tesir olmadı. Bu da hoş bir büyüme.” 

AŞIMIZA GÜVENİN

Yerli aşıya güvenilirlik mevzusunda yurttaşları gönüllü olmaya davet eden Prof. Dr. Mandal, şu çağrıyı yaptı: “Sürecin saydam idarenmesi ehemmiyetlidir. Bu aşı nedir? Bununla alakalı zorunlu bilgi var mı? Dünya Sağlık Teşkilatı’nün listesinde yayınlanabilecek ebatta mı? Sayın Bakanımız ve ben kamuoyunda paylaşıyoruz. En ehemmiyetli güven noktası faz 1. En tehlikeli boyuttayken ve bu aşı hiç test edilmemişken biz gönüllü olduk. Bilgiler yeterince saydam paylaşıldığı sürece, ki biz bunu yaptığımızı ve yapacağımızı söylüyoruz, aşılara güvenilmesini ve özellikle faz 2 evresinde gönüllü olunmasını istiyoruz. Faz 3 de yeniden gönüllülerimiz olacak allahın izniyle. Dolayısıyla ben yurttaşlarımızı ülkemizde geliştirilen aşılarda gönüllü olmaya davet ediyorum.”