Tüm Ahlat o kitabın peşinde

Tüm Ahlat o kitabın peşinde

Anadolu’nun fethedilmeye başlandığı nokta olarak öğrenilen Bitlis’in Ahlat ilçesi, 12. asırda Şeref bin Ebul Mutahhar el Ensari tarafından yazılan “Ahlat Tarihi” isimli kitabı arıyor. Ahlat Belediyesi,

Bitlis'in Ahlat ilçesi Türk tarihi açısından çok ehemmiyetli bir yere sahip. Anadolu’nun fethinin başladığı nokta olarak öğreniliyor ve başta bölgeye özgü kabir taşları olmak üzere tarihi kaliteli bir hayli yapıta konut sahipliği yapıyor. Ahlat Belediyesi de şehrin kültürel tarihine dair bir araştırma yaparken Şeref bin Ebul Mutahhar el Ensari tarafından yazılan “Ahlat Tarihi” isimli kitabın izine erişti. 12. asırda yazıldığı anlaşılan kitaba, 14. ve 15. asırlarda yazılan yapıtlarda referans veriliyor. Ancak kitabın nerede olduğu belirli değil.

BULANA 60 BİN TL

Devlet arşivlerinde ve kütüphanelerde yapılan araştırmalarda da kitabın izi bulunamadı. Özel bir koleksiyonda olma olasılığı gündeme geldi. Ahlat Belediyesi ise bu kitabın bir kopyasını bulup getirene veya yerini bildirene 60 bin lira ödül koydu. Ayrıca bu bireye ‘fahri hemşehrilik’ beratı verilecek ve Ahlat’ta da üç gün davetli edilecek.

‘ADI VAR KENDİ YOK’

Kitabın bulunmasının Ahlat için çok değerli olduğunu belirten Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, şöyle konuştu: “İlçemizin çok zengin bir tarihi var. Bu öğrenilen zenginliklerin dışında henüz meçhul bir hayli gizemin de bu kitapta olduğuna inanıyoruz. Ahlat bin sene evvel başşehirlik yapmış bir şehir. Bu kitap Ahlat’ın tarihi, kültürel ve stratejik ehemmiyetini çok değişik ebatlardan ortaya koyacak bedelli bilgiler kapsıyor. Ahlat’ı anlatan bir hayli yapıtta o kitaba atıflar var. Onu bulduğumuzda şehrimizin tarihi derinliği daha da iyi anlaşılacak.”