Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Bakanlık'tan Kod-29 açıklaması

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Bakanlık'tan Kod-29 açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışanların işten çıkarıldığında bildirim yapılması gerektiğini ve Kod-29 ile yapılan bildirimlerde farklılığa gidildiğini duyurdu.

Koronavirüs salgınının istihdam üzerindeki negatif tesirlerinden çalışanları gözetmek için 16.04.2020 tarihinden itibaren fesih kısıtı uygulaması getirildi. 

İş Yasayı’nunda yer alan edep ve iyi hedef kaidelerine uymayan haller fesih kısıtı uygulamasının ayrıcalıkları arasında sayılmıştı. Edep ve iyi hedef kaidelerine uymayan haller misyonun isteyerek ve devamlı umursamamayı, gerekçesiz işe gelmemek gibi maddelerin yanı gizeme cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak gibi halleri de kapsıyor. Bu hallerin tamamında iş akdinin feshi vaziyetinde işten parçalayış operasyonlarının Sosyal Güvenlik Müesseseyi’na bildirimleri “29 nolu kod” üzerinden yapılıyor.

Birbirinden değişik fesih sebeplerinin tamamının aynı kod Kod-29 ile bildiriminin çalışma yaşamında bilinmezliklere yol açtığının görülmesi üzerine SGK genelgesinde yapılan farklılık ile edep ve iyi hedef kaidelerine uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlendi.

Böylelikle gerekçesiz devamsızlık hali ile hırsızlık gibi birbirinden değişik fesih nedenlerinin değişik bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, mümkün meselelerin önüne geçilecek.

Ayrıca, 16.04.2020 tarihinden itibaren uygulanan fesih kısıtını delmek emeliyle, emekçinin edep ve iyi hedef kaidelerine uymayan tutumu olmaksızın “Kod-29” kullanılarak çok rakamda çalışanın işten çıkarıldığı doğrultusunda iddialar ortaya atılmıştı.

Geçmiş yarıyıl SGK bilgilerine göre işten parçalayış sebebi “Kod-29” olarak belirtilen çalışan rakamı senelere göre;

2018: 233.430

2019: 194.524

2020: 176.662 olmuştu.

Fesih kısıtından evvelki yarıyılda aylık vasati 17 bin çalışanın işten parçalayış sebebi “Kod-29” olarak bildirilmiş iken fesih kısıtından sonraki yarıyılda bu sayı daha düşük olup aylık vasati 15 bin bireye geriledi.