Tüm dünyada Hindistan varyantı alarmı

Tüm dünyada Hindistan varyantı alarmı

Koronavirüs dehşeti Hindistan’da sürat kesmiyor. Ülkede her gün yeni hadise ve vefat rekorları kırılıyor. Sağlık Kurumularda yatak, oksijen ve ilaç kıtlığı en üst düzeyde. Hindistan’daki kriz,…

Korona kâbusu tüm dünyada sürerken, tüm dünyada kayıtlı hadiseler 150 milyonu, vefatlar ise 3.1 milyonu geçti. Hindistan ise tarihe geçecek bir sıhhat kriziyle karşı karşıya. Aralık 2019’da, koronavirüsün ilk defa ortaya çıktığı Çin’de, daha sonra sırasıyla İtalya ve İspanya’da, en son da ABD ve Brezilya başta olmak üzere bir hayli Güney Amerika ülkesinde pandemi büyük trajedilere yol açtı. Ancak daha evvel hiçbir ülke, 1.3 milyar popülasyonlu Hindistan kadar korkunç bir tabloyla karşı karşıya kalmadı. Hindistan’daki krizin ebadı öylesine büyük ki, ananesel olarak ölülerin yakıldığı ülkede, yaşamını kaybedenler için odun bile bulunamıyor.

ÖLÜ YAKMA KUYRUĞU

Amerikan CNN televizyonuna konuşan Yeni Delhi’deki Seemapuri krematoryumunun başındaki Jitender Singh Shunty, “Pandemiden evvel günde 8 ila 10 ölü yakıyorduk. Şimdilerde bu sayı, günlük 100 ila 120 arasında değişiyor” diyor. Krematoryumda o kadar uzun kuyruklar var ki, yurttaşlar ölüleri için bilet alıp gizeme bekliyorlar” diyor. Yeni Delhi’den yayın yapan CNN muhabiri Clarissa Ward, “Daha evvel hiç böyle bir şey görmedim. Şehirdeki her aile en az bir yakınını kaybetmiş ve herkes yasta” diye konuşuyor.
Tüm dünyada <strong>Hindistan</strong> <strong>varyant</strong>ı alarmı
Hindu inancında can verenler naaşları yakılarak ahirete yolcu ediliyor. Salgın krizinin ardından krematoryumlar gece gündüz çalışmaya başladı.

CESETLER ÜST ÜSTE

Ulus naçarlıktan, koronavirüs sebebiyle yaşamını kaybeden yakınlarını belediyenin gösterdiği bazı alanlarda gece kendisi yakıyor. Bir ölünün yakılması için 300 ila 400 kg odun gerekirken, ulus odun bulmakta bile zorlanıyor. Yurttaşlar, mevzuyla alakalı orman bakanlığından takviye istiyor. Cenaze otomobilleri ve ambulanslar ölülere yetişemezken, ambulanslarda üst üste yığılan cesetler ile yakınlarını motosikletin üzerinde taşıyanların görüntüsü vicdan burkuyor.
Tüm dünyada <strong>Hindistan</strong> <strong>varyant</strong>ı alarmı
SAĞLIK KURUMULARDA YER YOK

Ülkedeki günlük hadise rakamları, son 10 gündür her gün kendi rekorunu kırıyor ve küresel rekorlara imza atıyor. Hindistan’da dün 386 bin 452 yeni hadise kaydolunarak dünyada bir gündeki azami günlük hadise görülmüş oldu. Bir gündeki ölü rakamı ise 3600’ü geçti. Birçok şahıs oksijen tüpü bulunmadığı mazeretiyle sağlık kurumulardan geri çevriliyor. Yeni Delhi’de karaborsada bir tüp oksijenin 11 bin 500 TL’ye kadar çıktığı söyleniyor. Yalnızca ufak şehirlerde değil, başşehir Yeni Delhi’deki bir hayli sağlık kurumunda yataklar dolmak üzere. Bazı yataklarda iki, hatta üç hasta uyumak zorunda kalabiliyor.

TABLO KÖTÜLEŞEBİLİR

Sıhhat çalışanları ve uzmanlar, noksan altyapı, düşük test rakamı ve insan etmeni sebebiyle, koronaya bağlı bir hayli hadise ve vefatın kayda geçmediği görüşünde. İşin daha da makûssu, ülkedeki uzmanlar, reel sayıların tespit edilenden 30 kat fazla olabileceğini belirtiyor. Bu da yarım milyardan fazla hadise anlamına geliyor. Ülkedeki toplam hadiseler 19 milyona yanaşırken, Washington Üniversitesi’nin yakın tarihli bir modellemesine göre, hadise ve vefatlar mayıs ayının ortasına kadar tırmanabilir. Ve hatta günlük ölü rakamı, 13 binlere kadar çıkabilir. Aşı üreticisi ülkelerden Hindistan aşı ihracatı durdurdu, ancak kendi popülasyonunu aşılayacak yeterli stoğa da sahip değil.

Koronavirüs kıyameti <strong>Hindistan</strong>daki kriz her gün daha kötüye gidiyor..Koronavirüs kıyameti! Hindistan'daki kriz her gün daha makûsa gidiyor..

İNGİLTERE’DE HİNT VARYANTI İKİ HAFTADA 8 KATINA ÇIKTI

İngiltere’de, B.1.617’nin genetik olarak değişik yapılarda 3 değişik alt cinsi tespit edildi. Üstelik ülkedeki tüm korona hadiselerinde bu varyantın oranı iki haftada sekiz kat arkasıydı. Şubat ayından bu yana 400 hastada B.1.617 varyantı tespit edilirken, şimdi toplam hadiselerin yüzde 1.7’si bu gruptan. Sayılar, bu varyantın ülke içinde Güney Afrika ve Brezilya değişinimlerinden daha süratli dağıldığına işaret etse de bunu çoğalan test-tarama oranlarına da bağlayan uzmanlar, B.1.617’nin daha bulaşıcı olduğunu öne sürmek için henüz delil bulunmadığını ifade ediyor.

5 SUAL 5 YANIT

1- SALGIN NASIL PATLADI?

Birkaç ay evveline kadar Hindistan, popülasyonuna karşın koronavirüs salgınına karşı görece iyi bir imtihan veriyordu. Pandeminin başlangıcında uygulanan katı caddeye çıkma kısıtlamaları sonrası hadise ve ölü rakamları, ufak popülasyonlu Avrupa ülkelerinin dahi altında kalmıştı. Ancak kısıtlamaların kaldırılmasının ardından tercih kampanyaları ve dini bir araya gelmeler milyonlarca insanı bir araya getirdi. Bahar aylarıyla beraber de olaylarda patlama yaşandı.

2- HİNDİSTAN MUTANTI NEDİR?

Pek çok Hintli gelinen noktadan “çifte mutant” da denilen koronavirüsün B.1.617 isimli değişinimini mesul yakalıyor. Hakimiyet altına alınması efor iki değişik genetik metamorfozu kapsadığı için “çifte mutant” olarak adlandırılan B.1.617 hakikatte 13 değişik değişinimden oluşuyor. COVID-19’ın bu versiyonu şu ana dek 17 ülkede görüldü.

3- ARTIŞ MUTANT VİRÜSTEN Mİ?

Ülkedeki hadise patlamasına bu değişinimin neden olduğunu söylemek için henüz erken ancak laboratuvar çalışmaları ile bu varyantın daha bulaşıcı olabileceği tespit edildi. Ülke genelinde, özellikle başşehir Yeni Delhi’de oldukça bulaşıcı olduğu öğrenilen İngiltere versiyonu da görülüyor. Son değerlendirmeler, hadiselerin yüzde 90’ının Hint değişinimi olmadığına işaret ediyor.

4- AŞILAR İŞE YARIYOR MU?

Şu safhada Hindistan varyantının aşıları tesirsiz vazgeçtiğine ya da hastalığın daha ağır geçmesine neden olduğuna dair delil bulunmuyor. Bu doğrultuda hem ABD’li hem de İngiliz yetkililer açıklamalarda bulunarak aşıların aktifliğini teyit ettiler.

5- NİÇİN HAKİMİYET EDİLEMİYOR?

1.36 milyar popülasyonlu ülkede sıhhat sistemi çökmüş gidişatta. Sağlık Kurumular yatak, ilaç ve oksijen arzına karşılık veremiyor. Bu da vefatların her geçen gün çoğalmasına neden oluyor. Ayrıca ülkenin büyük bir coğrafyaya dağılmış olması ve bölgeler arası gelişmişlik değişiklikleri de lojistik güçlüklere neden oluyor. Dünyanın en büyük aşı üreticisi Hindistan, 1.3 milyarlık popülasyonunun neden olduğu arzı da karşılayamıyor. Ülkede ilk doz aşılarını olanların oranı yalnızca yüzde 9.