Tüm seçim kurulları değişiyor

Tüm seçim kurulları değişiyor

İki senelik vazife müddetleri dolan şehir ve ilçe tercih heyetleri ay sonuna kadar yenilenecek. 81 şehir ve 922’den fazla ilçe tercih heyetinde vazife yapan başkan ve heyet azaları, parti temsilcileri

Vazife müddetleri dolan şehir ve ilçe tercih heyetlerinde yeni aboneler yer alacak. Genel tercihe, yeni şehir ve ilçe heyet başkanlarıyla gidilecek. 81 şehirde en kıdemli üç hâkim vazife alacak. Şehrin en kıdemlisi başkan, öbür iki hâkim ise heyet azası olacak. Tercihlerde ehemmiyetli vazife düşen heyetlerin yapısı partileri yakından ilgilendiriyor. Bu heyetlere gözlemci yollayan partilerin ise rey hakkı bulunmuyor.

İKİ MEMUR KURAYLA SEÇİLECEK

İlçe tercih heyetlerinde ise en kıdemli hâkim başkan olacak. 10 yıldır vazife yapan 8 memur arasından kurayla iki heyet azası seçilecek. Ayrıca en çok rey alan 4 politik partinin temsilcileri de heyette yer alacak. 7 karakter heyet yine oluşacak. Buradaki politik parti temsilcilerinin rey hakkı bulunuyor. 25 Ocak-31 Ocak tarihleri arasında Türkiye genelinde 81 şehir ve 922 ilçede tercih heyetleri yenilenecek. Bazı büyük ilçelerde birden fazla tercih heyeti bulunuyor.

PARTİLER ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Politik partiler, tercih heyeti temsilcilerini tanımlamak ve misyona hazırlamak için çalışma başlattı. İktidar partisinde şehir ve ilçe tercih başkanlarıyla yeni yarıyıl değerlendirmesi yapıldı. AK Parti Tercih İşleri Başkanlığı, yeni vazife alan şehir tercih işleri başkanlarını motive etmek için buluşma tertip etti.