Tunceli'de koronavirüs vaka sayısı sıfırlandı

Tunceli'de koronavirüs vaka sayısı sıfırlandı

TUNCELİ Şehir Sağlık Müdürü Modern Özdemir, kentte koronavirüs hadisesi rakamının sıfırlandığını belirterek, "Şehrimizde ilk hadise Nisan 2020'de görüldü. Son 3 ayda hadise rakamlarında düşüşler oldu.

Koronavirüs salgınında Türkiye’de ilk hadise, Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart günü açıklandı. Tunceli’de ise ilk Covid hadisesi 11 Nisan’da tespit edildi ve zamanla çoğalış gösterdi. Kent genelinde 200 şahsiyet filyasyon takımı heyetti. Testi pozitif çıkan şahısların yalıtıma alınması, temaslıların tespiti ve hastalara ilaç götürülmesi gibi misyonları yerine getiren filyasyon takımları salgınla çabada etkin rol oynadı. Valilik koordinesinde Şehir Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki mobil aşı timleri, kış aylarında hava koşullarının eksi 20 dereceyi, kar kalınlığının 3 metreyi bulduğu kırsal köylerde yaşayanları, bahar aylarında zorlu yolları aşıp 2 bin 500 yükseltideki yaylacıları, yaz mevsiminde ise tarlalarda çalışan mevsimlik emekçileri aşıladı. Zorlu koşullara karşın salgınla gayret eden takımlar, aşılamada kısa müddet içerisinde Tunceli’yi mavi kategoriye taşıdı.

'ASEMPTOMATİK HADİSE DA GÖRÜLMEMEKTEDİR'

Türkiye’de salgın tesirini yitirirken, Tunceli’de hem sağlık kurumunda rehabilitasyon gören hem de şehir genelinde faal hadise kalmadı. Bu vaziyet, en başta sağlık çalışanlarını neşelendirdi. Şehir Sağlık Müdürü Modern Özdemir, hadise rakamının sıfırlandığını belirterek, “Sürecin ilk başında reel zorluklardan bir tanesi süreci öğrenemememizdi. Hazırlıklarımızı bitirmiştik. Bu süreçte takribî 200 şahsiyet filyasyon takımımız çalıştı. Son zamanlarda bu sayımız 100'e kadar düştü. İlk hadisemiz 11 Nisan 2020'de çıktı. 2 senelik süreç içerisinde zaman zaman, özellikle şehrimizin turistik bölge olmasından kaynaklı hadiseler yükseldi. Özellikle son 3 aylık süreçte hadise rakamındaki eksilmeye beraber sağlık kurumumuzda uyuyan hasta kalmadı. Aynı zamanda 7 ilçemizde ve şehir merkezimizde de faal hadisemiz kalmadı. Asemptomatik hadise da görülmemektedir. Yeniden de takımlarımızla takiplerimizi sürdürüyoruz. Faal hadisemiz bulunmamaktadır. Bu süreçte katkısı olan özellikle sağlık çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte bizi yalnız vazgeçmeyen ve duyarlılık gösteren Tunceli ulusumuza da çok teşekkür ediyorum. Yaz aylarında da ciddi bir popülasyon çoğalışı bizi beklemekte o surattan yurttaşlarımızın Covid-19’a karşı lüzumlu temkinleri almasını istiyoruz" diye konuştu.

Esnaf Murat Turan da Covid-19'la birlikte dükkanının uzun müddet kapalı kaldığını ve bu gidişatından negatif etkilendiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Konutlardan çıkmadık. Büyük kasvetler çektik. Covid Tunceli’de kalmamış. Bu vaziyet gerçekten büyük bir onur ve keyiftir. Hekimler, hemşireler, sağlık kurumunda çalışan paklik misyonluları gibi çabada katkısı olan tüm sağlık çalışanına kişim ve cemiyet ismine şükranlarımı sunarak teşekkür ediyorum."